قضات مشاور زن در دادگاه‌های خانواده مستقر می‌شوند

 

رییس‌کل دادگستری استان گلستان با تاکید بر اجرای کامل قانون خانواده گفت: به زودی دادیاران زن شاغل در دادگستری‌های استان، به عنوان قضات مشاور در دادگاه‌های خانواده مستقر می‌شوند.

احمد فاضلیان، در جمع روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر استان گلستان با بیان اینکه در دعاوی خانوادگی همیشه یک طرف دعوا، بانوان هستند، افزود: حضور قضات زن در این دادگاه‌ها به قاضی پرونده در صدور رای عادلانه و منصفانه کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: قضات مشاور با استقرار در دادگاه‌های خانواده، پس از بررسی شواهد و مدارک و شنیدن صحبت طرفین دعوا، نظر مشورتی خود را به قاضی دادگاه ارایه می‌کنند.

فاضلیان با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۲ شعبه خانواده در حوزه‌های قضایی استان گلستان فعال است، گفت: با ورود دادیاران جدید، دادیاران زن این استان به عنوان قضات مشاور، راهی دادگاه‌های خانواده می‌شوند.

این مقام ارشد قضایی استان گلستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز موضوع حبس‌زدایی فراتر از قوه قضاییه و مورد تاکید مقام معظم رهبری است، گفت: قضات استان گلستان باید اهتمام خود را برای استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به کار گیرند.

وی با بیان اینکه استفاده از مجازات حبس فقط باید برای افراد شرور باشد، افزود: متاسفانه در برخی جرایم ساده مانند شکست لوله فاضلاب، برای متهم تا ۶ ماه حبس در نظر گرفته‌اند که این امر با قانون جدید مجازات‌های اسلامی و تاکیدهای مقام معظم رهبری و رییس قوه قضاییه مغایرت دارد.

رییس‌کل دادگستری استان گلستان بار دیگر دادستان‌های این استان را ملزم کرد تا علاوه بر سرکشی ماهانه به زندان‌های استان گلستان و رسیدگی به وضعیت آنها، بازنگری پرونده‌های اجرای احکام را به منظور اعمال قانون جدید مجازات‌های اسلامی در دستور کار خود قرار دهند.

فاضلیان مهمترین اولویت دستگاه قضایی استان در نیمه دوم امسال را، کاهش ورودی پرونده عنوان کرد و گفت : مدیران ما باید با خلاقیت و تجدید نظر در برنامه‌های پیشگیرانه راهکارهای عملی کاهش ورودی پرونده به محاکم را جدی‌تر دنبال کنند.

وی با بیان اینکه ورودی برخی پرونده‌ها به محاکم استان گلستان زنگ خطر جدی برای ما است، گفت: یکی از راهکارهایی که به نظر مسئولان قضایی این استان رسید، استفاده از ظرفیت معتمدان است.

رییس‌کل دادگستری استان گلستان از معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گلستان خواست تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن هسته‌های مصلحان و معتمدان را به منظور قضازدایی و سازش در پرونده‌ها پیش از ورود به محاکم، فعال کنند.

در ادامه این نشست معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان گلستان، عملکرد شش ماهه حوزه‌های قضایی این استان را تشریح کرد و گفت: هر چند امسال افزایش ورودی پرونده به محاکم داشته‌ایم اما با تلاش همکاران قضایی و اداری به همان نسبت در بخش مختومه پرونده‌ها نیز با افزایش روبه‌رو بوده‌ایم.

فیض محمد خورشیدی، از ثبت بیش از ۳۶ هزار پرونده در دادگاه‌های کیفری و دادگاه عمومی خبر داد و گفت: سرقت مستوجب تعزیر، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی، ضرب و جرح عمدی، استعمال مواد مخدر، توهین به اشخاص عادی، نگهداری و مالکیت مواد مخدر، تهدید، تخریب، ترک انفاق و مزاحمت تلفنی، به ترتیب بیشترین اتهام ثبت شده در این مدت را تشکیل می‌دهند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *