فرشاد اسماعیلی: ژورنالیزم حقوقی منتظر تحول کانون است

10-2

انتخابات کانون بالاخره از دور شش- شش خارج شد و دکتر علی نجفی توانا بر سکوی ریاست کانون وکلانشست: بعد از چهار دور آرای شش بر شش اعضای هیات مدیره کانون و در حالی که جامعه حقوقی و جامعه وکلااز این روند فرسایشی و ملالت بار خسته شده بودند.

 

 در یادداشت های قبلی گفته بودم که شایسته است کسی ریاست کانون را بر عهده داشته باشد که رابطه و پیوند خوبی با رسانه ها داشت باشد. با انتخاب نجفی توانا به نظر می رسد این اتفاق افتاده است و حالاکانون یک رییس تازه یی دارد که حرف روزنامه نگاران را می فهمد. روزنامه نگاران حقوقی طی این سال ها همواره توانسته اند با او رابطه خوبی بگیرند و به نظر می رسد از آنجایی که رییس جدید هم وکیل کار کشته یی است و هم استاد دانشگاه می تواند به نوعی میانداری دو جریان وکلای حرفه یی و تشکل علمی را هم به عهده داشته باشد اما انتخاب ریاست بهمن کشاورز در اسکودا و علی نجفی توانا در کانون مرکز نشان می دهد که چهره هایی که به عنوان حقوقدان در فضای رسانه ها نفس می کشند شانس بیشتری برای مدیریت این نهاد تاریخی و ملی دارند اما توقعات جامعه رونامه نگاران حقوقی از رییس جدید کانون مرکز که خودش هم همواره با روزنامه ها بوده است توقعات کمی نیست.
    
    ۱- لایحه وکالت مجددا در وضعیت بغرنجی قرا گرفته است و این خطری است که در چند سال اخیر نتوانسته ایم آن را به شکلی حداکثری از سر کانون رفع کنیم. به نظر می رسد مدیریت جدید باید تمام توان خودش را برای حمایت و حفظ یک جامعه حقوقی مستقل به خرج بگذارد تا سایه این تهدید از بالای سر کانون برداشته شود.
    
    ۲- سال هاست جامعه روزنامه نگاران حقوقی از نیاز و ضرورت تحول مدیریتی کانون و خروج از نگاه های سنتی حرف می زنند و هنوز آن طور که بایسته و شایسته است این اتفاق نیفتاده است. خروج از این هژمونی سنتی مسلط بر مدیریت کانون نیازمند پذیرش ایده ها و پیشنهاد های بنیادی تر است که توقع هست که مدیریت جدید مکانیزم های تازه یی را برای به سرانجام رسیدن این اتفاق فراهم کند.
    
    ۳- به هرحال یکی دیگر از نگرانی های روزنامه نگاران حقوقی پیگیری حقوق بحقه و قانونی وکلای زندانی است. به نظر می رسد مدیریت جدید باید برای حفظ حقوق حقه و قانونی این وکلاتلاش های بیشتر از نامه نگاری های مرسومی که چندان نتیجه بخش نبوده، بکند.
    
    ۴- همان طور که بارها اشاره کرده ام مساله دیگر این است که روابط عمومی کانون وکلانتوانسته است در حد و اندازه این نهاد تاریخی ظاهر بشود. از جهت ارتباط با رسانه ها قوی عمل نکرده است و بارها وکلای اهل فن و روزنامه نگاران اهل کار به این قضیه اشاره کرده اند.

 

روزنامه اعتماد

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

اطلاعیه سازمان سنجش درباره شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۸ و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور

اطلاعیه سازمان سنجش درباره شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون کارشناسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *