مقالات حقوق بین المل

علی اصغر حسین زاده فر: تجارت الکترونیک و قلمروی آن

تعاریف گوناگونی از تجارت ارائه شده است . برخی از آنها به شرح زیرند:
۱: تجارت عبارت است ازمبادله، خرید و فروش کالاها، تولیدات یا هر نوع مال .
۲: تجارت عبارت است از هر نوع فعالیت هدفمند در زمینه مبادله کالا و خدمات با پول . این تعریف، تولید و ساخت را نیز در برمی‌گیرد. تجارت گاهی در داخل کشور و گاهی بین دو یا چند کشور صورت می‌پذیرد. بنابراین، از این منظر تجارت به تجارت داخلی و تجارت بین المللی تقسیم شده است.
۳: تجارت داخلی عبارت است از تجارت بین اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل کشور واحد.
۴: تجارت بین ایالت‌های یک کشور: مانند تجارت بین ایالت‌های کشور آمریکا
۵: تجارت بین المللی: عبارت است از تجارت بین کشورها یا اشخاص حقیقی، حقوقی یک کشور با اشخاص حقیقی یا حقوقی کشور دیگر.
حقوق تجارت
تعریف‌های حقوق تجارت در نظام‌های حقوق مدنی و عرفی متفاوت هستند. در نظام حقوق عرفی، حقوق تجارت شاخه‌ای از حقوق است که به حقوق و تکالیف ناشی از عرضه کالا و خدمات در جریان تجارت می‌پردازد .در نظام حقوقی فرانسه، حقوق تجارت معنی موسع‌تری دارد و حقوق تجارت نه تنها شامل معاملات تجاری بلکه شامل فعالیت‌های دیگری نظیر حقوق شرکت‌ها، بانکداران، حق‌العمل‌کاران، متصدیان حمل و نقل و غیره است.
قلمروی حقوق تجارت
با توجه به تعاریف بالا تجارت از نظر حقوقی یک رشته وسیع از اعمال را در برمی‌گیرد . این اصطلاح نه تنها شامل فعالیت اشخاصی است که اقدام به خرید و فروش کالا می‌کنند بلکه فعالیت صاحبان صنایع، بانکداران، بیمه‌گران، حق‌العمل‌کاران، دلالان، عاملین و برگزارکنندگان نمایشگاه‌های عمومی، متصدیان
حمل و نقل و غیره را نیز در برمی‌گیرد.
تجارت الکترونیکی
۱: مطابق تعریف کمیسیون اروپایی، تجارت الکترونیکی مبتنی بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده‌ها شامل متن، صدا و تصویر است . این تجارت فعالیت‌های گوناگون از قبیل مبادله الکترونیکی کالاها و خدمات، تحویل فوری مطالب دیجیتال، انتقال الکترونیکی وجوه، مبادله الکترونیکی سهام، بارنامه الکترونیکی، طرح‌های تجاری ، طراحی و مهندسی مشترک، منبع مالی، خریدهای دولتی، بازاریابی مستقیم و خدمات پس از فروش را شامل می‌شود.
۲: تجارت الکترونیکی عبارت است از کار و کسب و فعالیت‌های هدفمند توام با داده‌های فنی که به مدد وسایل الکترونیکی انجام می‌شود.
۳: فروش کالا و خدمات با کامپیوتر از طریق شبکه اینترنت.
۴: استفاده از اینترنت برای تدارک، اداره و انجام لوازم معامله، از نظر این تعریف، فعالیت دراگ‌استورها ، فروشگاه‌های بزرگ خرده فروشی، تجارت الکترونیکی محسوب می‌شود.
*کارشناس حقوقی
منبع: قانون
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

معرفی کامل شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر ۹۸ و ۹۹+ منابع کارشناسی ارشد حقوق بشر

شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر یکی از شاخه هایی است که به دلیل تعداد کم دانشگاه هایی که این شاخه را دارند دانش آموخته کمتری دارد؛ البته اساتید این شاخه عموما در حوزه حقوق اساسی و حقوق بین الملل معروف بوده و برخی از اساتید نیز بیشتر سیاسی هستند تا استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *