سرخط خبرها
مقالات حقوق بین المل

علی اصغر حسین زاده فر: تجارت الکترونیک و قلمروی آن

تعاریف گوناگونی از تجارت ارائه شده است . برخی از آنها به شرح زیرند:
۱: تجارت عبارت است ازمبادله، خرید و فروش کالاها، تولیدات یا هر نوع مال .
۲: تجارت عبارت است از هر نوع فعالیت هدفمند در زمینه مبادله کالا و خدمات با پول . این تعریف، تولید و ساخت را نیز در برمی‌گیرد. تجارت گاهی در داخل کشور و گاهی بین دو یا چند کشور صورت می‌پذیرد. بنابراین، از این منظر تجارت به تجارت داخلی و تجارت بین المللی تقسیم شده است.
۳: تجارت داخلی عبارت است از تجارت بین اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل کشور واحد.
۴: تجارت بین ایالت‌های یک کشور: مانند تجارت بین ایالت‌های کشور آمریکا
۵: تجارت بین المللی: عبارت است از تجارت بین کشورها یا اشخاص حقیقی، حقوقی یک کشور با اشخاص حقیقی یا حقوقی کشور دیگر.
 حقوق تجارت
تعریف‌های حقوق تجارت در نظام‌های حقوق مدنی و عرفی متفاوت هستند. در نظام حقوق عرفی، حقوق تجارت شاخه‌ای از حقوق است که به حقوق و تکالیف ناشی از عرضه کالا و خدمات در جریان تجارت می‌پردازد .در نظام حقوقی فرانسه، حقوق تجارت معنی موسع‌تری دارد و حقوق تجارت نه تنها شامل معاملات تجاری بلکه شامل فعالیت‌های دیگری نظیر حقوق شرکت‌ها، بانکداران، حق‌العمل‌کاران، متصدیان حمل و نقل و غیره است.
 قلمروی حقوق تجارت
با توجه به تعاریف بالا تجارت از نظر حقوقی یک رشته وسیع از اعمال را در برمی‌گیرد . این اصطلاح نه تنها شامل فعالیت اشخاصی است که اقدام به خرید و فروش کالا می‌کنند بلکه فعالیت صاحبان صنایع، بانکداران، بیمه‌گران، حق‌العمل‌کاران، دلالان، عاملین و برگزارکنندگان نمایشگاه‌های عمومی، متصدیان
حمل و نقل و غیره را نیز در برمی‌گیرد.
 تجارت الکترونیکی
۱: مطابق تعریف کمیسیون اروپایی، تجارت الکترونیکی مبتنی بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده‌ها شامل متن، صدا و تصویر است . این تجارت فعالیت‌های گوناگون از قبیل مبادله الکترونیکی کالاها و خدمات، تحویل فوری مطالب دیجیتال، انتقال الکترونیکی وجوه، مبادله الکترونیکی سهام، بارنامه الکترونیکی، طرح‌های تجاری ، طراحی و مهندسی مشترک، منبع مالی، خریدهای دولتی، بازاریابی مستقیم و خدمات پس از فروش را شامل می‌شود.
۲: تجارت الکترونیکی عبارت است از کار و کسب و فعالیت‌های هدفمند توام با داده‌های فنی که به مدد وسایل الکترونیکی انجام می‌شود.
۳: فروش کالا و خدمات با کامپیوتر از طریق شبکه اینترنت.
۴: استفاده از اینترنت برای تدارک، اداره و انجام لوازم معامله، از نظر این تعریف، فعالیت دراگ‌استورها ، فروشگاه‌های بزرگ خرده فروشی، تجارت الکترونیکی محسوب می‌شود.
*کارشناس حقوقی
منبع: قانون
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: 66965272 -021

همچنین ببینید

منابع دکتری حقوق بین الملل نیمه متمرکز ۹۶

منابع دکترای حقوق بین الملل نیمه متمرکز ۹۶ حقوق بین الملل عمومی به مجموعه قواعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *