علی گنجی:یحیی صادق‌وزیری آخرین وزیر سنی ایران

یحیی صادق وزیر یکی از خوشنام‌ترین قضات تاریخ حقوق ایران است. با این حال ایشان را بیشتر به عنوان آخرین وزیر دادگستری یا آخرین وزیر سنی ایران می‌شناسند. او ۱۸ مهر ۱۲۹۰ در شهر سنندج و در خانواده ای از خاندان صادق وزیری که یکی از سرشناس ترین خاندان کردستان هستند به دنیا آمد.
یحیی صادق وزیری تحصیلات ابتدایی و بخشی از تحصیلات متوسطه را در سنندج و ادامه دوره متوسطه را در تهران به پایان رساند. پس از آن وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. بعد از فارغ التحصیلی و انجام خدمت وظیفه به استخدام دادگستری درآمد و به عنوان دادیار در تبریز مشغول به کار شد. سپس به کرمانشاه و سنندج منتقل شد و در آنجا به مقام دادستانی کردستان رسید. او به تدریج سلسه مراتب قضایی را پیمود و به سمت‌های عالی قضایی مانند مستشاری دیوان عالی کشور، دادستان دیوانی دیوان کیفر و دادستانی انتظامی قضات رسید. وزیری در میان دوست و دشمن به انصاف و عدالت شهرت داشت. در دوره‌ای که دادستانی دیوان کیفر و دادستانی انتظامی قضات را بر عهده داشت تا جایی که می‌توانست با فساد و رشوه‌گیری‌ها برخورد می‌کرد. سال ۱۳۴۲ به دلیل اختلافاتی که با محمد باهری، وزیر دادگستری وقت داشت، برای همیشه خدمت قضایی را کنار گذاشت. سرانجام بعد از ۹ سال ترک خدمت، به‌طور رسمی بازنشسته شد و پروانه وکالت گرفت اما هیچ وقت وکالت نکرد. وزیری از جمله چهره‌های ماندگار قضایی ایران است. نام ایشان در کنار نام کسانی مانند نورالدین الموتی؛ اسدا… مبشری؛ احمد صدر حاج سید جوادی و .. یاد آور مبارزه با فساد و نفوذ قدرتمندان است.
هنگامی که شاپور بختیار،‌ نخست وزیری را به عهده گرفت به دلیل آشنایی با برادرش صارم‌الدین که سابقه نمایندگی مجلس و فعالیت سیاسی داشت،‌‌ ‌سمت وزارت دادگستری را به وزیری پیشنهاد داد و او با تشویق دوستانی که میان قضات بلندپایه و فعالان سیاسی داشت، این سمت را پذیرفت، اما دوره وزارتش بسیار کوتاه بود و خیلی زود استعفا داد. بعد از انقلاب عضو هیات صلحی بود که دولت موقت برای اختلافات در کردستان تشکیل داد. پست استانداری کردستان توسط دولت موقت به او پیشنهاد شد ولی نپذیرفت. مدتی هم در کمیسیون تنظیم قانون اساسی عضویت داشت. با این حال تیرماه ۱۳۶۰ وزیری توسط کمیته انقلاب بازداشت شد. اما پس از یازده ماه حبس، دادگاه وی را از تمامی اتهامات تبرئه کرد.وی در اواخر عمر به فعالیت‌های خیریه مشغول بود. وی خانه پدری خود را به وکالت از خانواده به وزارت آموزش و پرورش اهدا کرد تا مدرسه شود و خوابگاهی نیز برای دانشجویان دانشگاه کردستان ساخت و کتاب‌هایش را نیز به این دانشگاه اهدا کرد.تابستان ۱۳۸۴ مراسم بزرگداشت یحیی صادق وزیری در کاخ نیاوران با حضور دوستان، همشهریان و همکارانش برگزار شد. در این مراسم که از او به عنوان قاضی پیشکسوت تقدیر شد چهره‌هایی مانند دکتر احمد صدر، حاج سید جوادی، دکتر محمد رضا جلالی نائینی و دکتر ابراهیم یونسی و … سخنرانی کردند. سرانجام ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ یحیی صادق وزیری در حالی که صد و یک سال سن داشت در بیمارستان دی تهران درگذشت.
*کارشناس حقوقی
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

قوانین ارگانیک چیست؟ بررسی تحلیلی قوانین ارگانیک در حقوق ایران وفرانسه

خلاصه: قوانین ارگانیک: این قوانین بر مبنای درخواست صریح قانونگذار اساسی برای تکمیل یا تشریح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *