عبدالصمد خرمشاهی: چرا تاکنون تذکر ندادید؟

 

خطبه‌های نماز جمعه اخیر تهران، یادآور تبعات منفی اقدامات غیرعقلایی و غیرمنطقی دولت‌های قبلی در زمینه تغییر و تحولات بسیار گسترده در سطح مدیران عالی کشور در اذهان بود که در دولت‌های نهم و دهم این اقدامات غیرقابل‌توجیه به اوج خود رسید.

 

 

 

آیت‌ا… جنتی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به اعتراض‌ها نسبت به انتصاب‌ها در برخی وزارتخانه‌ها، گفتند که «در حال ‌حاضر عده‌ای با داس مشغول دروی نیروهای انقلابی هستند و روزنامه‌ها نیز بارها از این درویی‌‌ها نوشتند. حال سوال من از رئیس جمهور این است که آیا شما این مسائل را می‌دانید یا خیر؟»
خطبه‌های نماز جمعه اخیر تهران، یادآور تبعات منفی اقدامات غیرعقلایی و غیرمنطقی دولت‌های قبلی در زمینه تغییر و تحولات بسیار گسترده در سطح مدیران عالی کشور در اذهان بود که در دولت‌های نهم و دهم این اقدامات غیرقابل‌توجیه به اوج خود رسید. تا جایی که به سطوح مدیران و مسئولان درجه چندم سازمان‌های خدماتی نیز مانند سازمان‌های آب و برق هم سرایت کرده بود. البته این اقدامات تازگی نداشته و مدت‌هاست که شاکله و ساختار اداری کشور از این نگرش‌ها و رفتارهای نامعقولی که بوی تلافی جویانه، تبعیض ناروا و حمایت‌های بی‌دلیل از دوستان و طرد ناروای مخالفان دارد، رنج می‌برد. سال‌هاست که تغییر و تحولات یادشده باعث ایجاد رکود شدید در زمینه‌های مختلف مدیریتی، برنامه‌ریزی و عمرانی کشور شده است. نگارنده‌ در این زمینه در سال‌های نه چندان دور به عوارض وخیم جذب و دفع‌های ناروایی که صرفا براساس گرایش‌ها و سلایق نامطلوب، از سوی مدیران رده بالای اجرایی کشور در سطوح مختلف مدیریتی صورت می‌گیرد، هشدار داده و البته آنچه به جایی نرسیده، فریاد بوده است. فرض کنید در سطح استان یا شهرستان، استاندار یا فرمانداری با گرایش‌ها و تفکرات خاصی منصوب می‌شوند. اینان کسانی هستند که باید سیاست‌های دولت را در زمینه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در منطقه تحت نظارت خود اعمال کنند، یعنی برنامه‌ریزی کرده و متعاقبا اجرا کنند. طبعا مبالغ هنگفتی در این زمینه هزینه می‌شود و مع‌الاسف هنگام بهره‌برداری از این برنامه‌ها، نوبت به مدیران دیگری می‌رسد که به قول برخی از دوستان با اتوبوس می‌آیند (منظور تغییرات گسترده از صدر تا ذیل کارمندان یک وزارتخانه، اداره یا نهاد است). در این صورت مشخص است که متعاقبا کشتیبان را سیاستی دیگر پیش می‌آید. در این صورت استاندار، فرماندار یا رئیس جدید هم رشته‌های گذشته را پنبه می‌کند و روز از نو و روزی از نو. دوباره برنامه‌ریزی‌های جدید و ارائه طرح‌های نوین حتی در زمینه احداث میادین یا خیابان‌ها شروع می‌شود. همه این‌ها مستلزم صرف هزینه‌های سرسام‌آور و اتلاف هزاران ساعت مفیدی است که باید مصروف پیگیری و اجرای برنامه‌های گذشته شود و دریغ و درد که این قصه سر دراز دارد و دور تسلسلی است که همچنان ادامه دارد.
در این میان، تذکر آیت‌ا… جنتی طبعا تذکری است مفید. اما سوال اینجاست که چرا ایشان تازه به فکر این معضل افتاده اند. آیا تاکنون از آشفته‌بازارهای گذشته در این زمینه اطلاعی نداشته اند و اگر اطلاع داشته‌اند، چرا تاکنون تذکری در این زمینه نمی‌داده اند. نگارنده در این باره اطلاع دقیقی از میزان جابه‌جایی مدیران در سطوح مختلف ارگان‌های دولت جدید ندارد. به این ترتیب در اینکه آیا واقعا در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی در این چند ماه گذشته این مسئله تکرار شده است یا خیر، نمی‌تواند قضاوت کند. اما به هر حال سال‌هاست که این اقدامات ناصواب باعث اتلاف سرمایه‌های کشور شده است و آنچه مسلم است، اتلاف سرمایه‌های کشور قابل دفاع نیست، چه در دولت‌های گذشته و چه در دولت فعلی (اگر صورت گرفته باشد.) ای کاش خطیب محترم قبل از اینکه کار به اینجا برسد، این تذکر را به صورت جدی به دولت‌های قبلی می‌دادند؛ ای کاش.

 

* حقوقدان
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری                         ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *