عبدالصمد خرمشاهی: ارتباطات ناسالم عامل مفاسد اقتصادی

 در باب مبارزه با فساد،هم قوانین خوب و  مختلفی وجود دارد و هم اینکه دستگاه‌های نظارتی خوب و زیادی در این زمینه داریم که در این راستا این نهادها  از سازمان بازرسی کل کشور تا سایر نهادها  و ادارات که به نوعی نظارت دارند و مراقبت می‌کنند را می‌توان نام برد که در صورتی که این نهادها براساس قانون به وظایف خود رابه خوبی انجام دهند، بنده فکر نمی‌کنم که خلأ قانونی داشته باشیم. در این زمینه  مشکل برمی‌گردد به ارتباطات ناسالمی که میان برخی از افراد فرصت‌طلب و سودجو (که‌همه‌می‌دانیم چه‌کسانی هستند و برخی از آنها هم در زندان به‌سر می‌برند) با همکاری کسانی که مسئولیت‌ یا پست مهمی داشته‌اند. البته این ارتباطات ناسالم خارج از ضوابط و مقررات عمدتا انگیزه‌های مالی دارد و باید گفت که به نوعی سد راه دستگاه‌های نظارتی می‌شود و منشأ و منبع اختلاس‌های میلیاردی شده و باعث می شود بیت‌المال و حق مردم و پول مردم ضایع می‌شود.
بنابراین قاطعانه باید گفت ما نه خلأ قانونی داریم نه دستگاه‌های نظارتی کم داریم و نه قوه قضاییه اختیارات کمی دارد. آنچه منشأ این مسئله است ارتباطات ناسالم میان افراد فرصت‌طلب سودجو با کسانی که کلیدهای مهره‌ای هستند و پست‌های مهمی دارند و این بخش عمده‌ای از دلایل یا عواملی است که باعث می‌شود اخبار بسیاری از اختلاس‌های میلیاردی می‌شنویم.
آنچه مهم است این است که برخی عنوان می‌کنند این افراد به نوعی قانون را دور می‌زنند که باید در جواب به آنها گفت دور زدن قانون معنا ندارد و این فقط برای توجیه کردن مسئله است. اگر کسانی که مسئولیت دارند و ناظر هستند خوب نظارت کنند و به موقع ودقیق گزارش دهند و وسوسه نشوند و روابط ناسالم ایجاد نکنند این مشکل به‌وجود نمی‌آید. دورزدن قانون زمانی معنا پیدا می‌کند که قانون منفذی داشته باشد و منفذ هم جایی است که صاحب مناصبان آنها دارای نفوذ هستند.

منبع: قانون

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

سوالات آزمون کارشناسی ارشد حقوق سال 1398-1397-1396-1395-1394-1393-1392-1391-1390 با پاسخنامه

با سلام. مسلما داوطلبان کارشناسی ارشد حقوق نیاز به این دارند که به سوالات سنوات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *