مقالات حقوق جزا

طلاق؛ پیش‌زمینه ارتکاب جرایم و بزهکاری اطفال

یک قاضی دادگستری گفت: مهمترین عامل موثر در بزهکاری نوجوانان، روش تربیتی نادرست یا اختلال در شبکه ارتباطی خانواده‌هاست.

مهدی صدیقی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: افزایش احتمال بزهکاری در خانواده‌هایی وجود دارد که والدین از روش‌های انضباطی بسیار سختگیرانه یا بالعکس استفاده می‌کنند.

وی افزود: در این خانواده‌ها شیوه انضباطی به جای اینکه مبتنی بر استدلال باشد مبتنی بر تنبیه بدنی است و والدین به جای اینکه نسبت به فرزندان خود گرم و صمیمی باشند، بی‌توجه و غافل هستند.

صدیقی تصریح کرد: منازعات خانوادگی اعم از مشاجرات والدین یا مشاجره بین فرزندان، اعتیاد والدین به مواد مخدر و مشروبات الکلی، ازدواج‌های مکرر و به وجود آمدن برادران و خواهران ناتنی، حسادت و تبعیض بین فرزندان، طلاق و … همگی از عوامل مهم بزهکاری نوجوانان و اطفال محسوب می‌شوند.

وی همچنین طلاق را پیش‌زمینه ارتکاب جرایم و بزهکاری برای اطفال دانست و گفت: آن‌ها به دلیل اینکه از داشتن یک پناهگاه امن خانوادگی منع شده و حتی گاهی مجبورند برای رهایی از شرایط نابسامان از خانه فرار کنند به بزهکاری روی می‌آورند.

این قاضی دادگستری شهرستان کنگاور، اظهارکرد: همچنین پژوهش‌ها نشان داده که ۳۰ تا ۶۰ درصد بزهکاران متعلق به خانواده‌های از هم پاشیده هستند.

وی بیان کرد: عامل دیگری که امروزه سبب افزایش بزهکاری کودکان و نوجوانان شده مهاجرت از روستا به شهر و مشکلات مربوط به حاشیه‌نشینی است؛ بنابراین افزایش جرایمی نظیر سرقت، خرید و فروش و استعمال مواد مخدر در اینگونه افراد به صورت معضلی بزرگ درآمده و بدیهی است که سهم افراد خردسال در این میان از سایرین بیشتر است.

صدیقی خاطرنشان کرد: مهاجرت برای کسب درآمد، اطفال خردسال را نیز وادار به کارهای کاذب کرده و عملا راه سوء‌استفاده از آنها را برای دیگران باز می‌گذارد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

با شاخه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی و منابع آزمون برای سال ۹۸ و ۹۹ آشنا شوید

اطلاعات کاربردی درباره این شاخه: یکی از دو شاخه های پرطرفدار حقوق، شاخه جزا و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *