صادق ریاضی: ((در سوگ علیمی)) صادق ریاضی وکیل پایه یک دادگستری

«در سوگ علیمی(وکیل پایه یک دادگستری)»

در نخستین روزهای پاییز، آن هنگام که برگهای درختان جان خسته خود را خرامان به خاک می سپارند، زمین آغوش خود را گشود تا پذیرای تن رنجور و دردمند نازنینی باشد که عمری را در راه احقاق حق گام برداشت و گره از کار خلق گشود….

می گویند ” مرگ اختراع زندگی است”….و البته انسانهای بی شماری پای به عرصه وجود می نهند و چند صباحی می زیند و رخت بر می بندند اما، آنها که اثر گذارند و به مرحله کمال و پختگی(که به قول ویل دورانت “همه چیز است)_ می رسند، اندکند و ” علیمی ” براستی “پخته ” بود.

وقتی در عالم خاطر به گذشته و روزهایی که این مرد شریف با ما بود، فکر می کنم، هیچ ناسنجیدگی در رفتار و گفتار او به ذهنم خطور نمی کند.

او چون سالکی که مقامات عارفانه را تا فنا آرام آرام طی کرده، به سکون و آرامش رسیده بود. او به “فضیلت آهستگی ” آراسته بود. هیچ شتاب و تندی در مرام و منش او یافت نمی شد و در سخت ترین شرایط اثری از درشتی در سخنانش وجود نداشت. او به سخن والای مولانا دست یافته بود که:

“موسیا در پیش فرعون زمن                            نرم باید گفت قولاً لیناً

آب اگر در روغن جوشان کنی                دیگدان و دیگ را ویران کنی “

او می دانست که ” در خانه مور شبنمی طوفان است ” و یک دعوی کوچک برای خانواده “بی چیز ” چه معنایی دارد، از این رو موکلین خود را، تنها از میان متمولین بر نمی گزید.

مردمداری و شرافت و کم گویی و گزیده گویی و تمرکز و دقت نسبت به سخنان مخاطب و رعایت نزاکت و ادب وجه غالب شخصیت او بود. یادش بخیر وقتی از شخصی ” رسید ” می خواست، می گفت ” اگر سایه دست مبارک را هم به ما مرحمت بفرمایید بسیار متشکرم!”.

آری آن مرد آرام دیگر در میان ما نیست اما همکاران او و یاران و خانواده عزیزش همواره می باید به او افتخار کنند. یادش بخیر و روحش شاد.

صادق ریاضی

وکیل پایه یک دادگستری

منبع: سایت کانون وکلای گیلان

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری                         ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *