مقاله
مقالات حقوق عمومی

شرایط عقد قرارداد با پیمانکار نفتی

مشاور حقوقی معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت ‌ با تاکید بر طرح اصلاح قانون نفت، اظهار کرد: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۰ طرح اصلاح این قانون را به صحن علنی ارایه کرد که در فروردین همان سال به تصویب مجلس رسید و آماده اجرا شد.

«نادر شکری»، در گفت‌وگو با «حمایت»افزود: این طرح از ۹ ماده تشکیل شده بود که موارد ناقص و دارای ابهام قانون نفت مصوب مهر سال ۶۶ را برطرف می‌کرد. شکری با بیان مصداقی برای موارد اصلاح شده در قانون نفت، بیشتر به حوزه تخصصی خود در مورد حقوقی قراردادهای پیمانکاران اشاره کرد و یادآور شد: برای نمونه در ماده یک از قانون نفت، به تعریف اصطلاحات کاربردی در این حوزه تاکید شده که در شانزدهمین تعریف عنوان «قرارداد نفتی» را بیان کرده است. این حقوقدان با اشاره به تعریف «قراردادهای نفتی» اظهارکرد: توافق دو یا چند جانبه بین وزارت نفت یا هر یک از شرکت‌های اصلی تابعه آن یا هر واحد عملیاتی با یک یا چند واحد عملیاتی دیگر یا اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل یا خارج از کشور که براساس قوانین موضوعه، انجام تمام یا قسمتی از عملیات بالادستی و پایین دستی و یا تجارت نفت، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی را مورد تعهد قرار می‌دهد دراین تعریف می‏گنجد. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که دولت هنگام عقد قرارداد نفتی با پیمانکار خارجی به قانون آن کشور توجه می‌کند یا کشور خود؟ بیان کرد:‌ به طور قطع در زمان انعقاد قرارداد، دولت به قانون کشور خود توجه می‌کند. شکری با بیان اینکه قانون‌گذار قوانین بسیاری در حوزه قراردادهای نفتی وضع کرده است، خاطرنشان کرد: قوانین بسیار زیادی در حوزه قراردادهای بالادستی وجود دارد که از این قوانین می‌توان برنامه پنج ساله یا قوانین بودجه سنواتی و قانون اصلاح قانون نفت و قانون حدود وظایف و اختیارات وزارت نفت و مواردی از این قبیل را نام برد. مشاور حقوقی معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت با توضیح این مسئله که چه گروهی در جذب و انعقاد قرارداد پیمانکاران در اولویت هستند هم گفت:‌ دولت اولویت را به شرکت‌های نفتی صاحب فناوری و دانش روزی می‌دهد که توان تامین مالی و سرمایه‌گذاری‌های عظیم را هم داشته باشند. وی با بیان تفاوت حقوق و مزایای پیمانکار داخلی با خارجی، نیز اظهار کرد: تفاوت عمده در دانش فنی و توان تامین مالی به علاوه توان مدیریت و راهبری ابرپروژه‌هایی مانند پروژه‌های نفتی است. شکری همچنین درباره نحوه جذب پیمانکاران عنوان کرد: انتخاب پیمانکاران نفتی مانند انتخاب پیمانکاردر سایر پروژه‌ها از طریق برگزاری مناقصه و در چارچوب قانون برگزاری مناقصات صورت می گیرد.
منبع: حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *