سرخط خبرها

سوال در مورد استخدام

برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶ تماس بگیرید

۱- آیا با تشکیل استان البرز امکان انتقال از اسانها دیگر به شهرستان کرج وجود دارد؟

 پاسخ : به استناد بند الف ماده ۶۵ برنامه پنجم توسعه هرگونه انتقال به کلان‌شهرها ( شهرستان کرج کلان شهر می باشد )  جز در مورد مقامات( ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری ) و در موارد خاص ممنوع است. این حکم و سایر مقررات مربوط به انتقال و مأموریت کارکنان رسمی و ثابت بین دستگاهها در مورد کارکنان پیمانی و قراردادی (در طول قرارداد) قابل اجراء است. موارد خاص با تشخیص کارگروهی با عضویت نمایندگان معاونت، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور و دستگاه متبوع تعیین می‌شود

۲- لطفا  نحوه  پرداخت هزینه درمان جانبازان را علام فرمائید ؟

پاسخ : به استناد بند ب ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم  : تأمین صددرصد (۱۰۰%) هزینه درمانی ایثارگران شاغل و افراد تحت تکفل آنان بر عهده دستگاه اجرائی مربوطه و هزینه درمانی ایثارگران غیرشاغل و افراد تحت تکفل آنان بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است

۳- لطفا اعلام فرمائید مرخصی بدون حقوق  موضوع ماده ۱۴۷ کماکان ادامه دارد یا خیر ؟

پاسخ :  به استناد ماده۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه : کارکنان مشمول صندوقهای بازنشستگی در صورت پرداخت حق بیمه سهم فرد و کارفرما می توانند از مرخصی بدون حقوق بدون محدودیت زمان کماکان

استفاده نمایند .

۴- به کارگیری افراد در قالب قرارداد کار معین یا مشخص کار  در سازمانها امکان پذیر است یا خیز؟

به استناد بند)  ه) ماده ۵۰ برنامه پنجم توسعه به کارگیری افراد در قالب قرارداد کار معین (مشخص) یا ساعتی برای اجرای وظایف پستهای سازمانی فقط در سقف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز است ( تبصره ماده ۳۲)  تمدید قراردادهای قبلی بلامانع است

ماده ۳۲- هر یک از کارمندان دستگاه‌های اجرائی، متصدی یکی از پستهای سازمانی خواهند بود و هرگونه به کارگیری افراد و پرداخت حقوق بدون داشتن پست سازمانی مصوب پس از یک سال از ابلاغ این قانون ممنوع است.
تبصره – دستگاه‌های اجرائی می توانند در شرایط خاص با تایید سازمان تا ده درصد پستهای سازمانی مصوب، بدون تعهد استخدامی و در سقف اعتبارات مصوب افرادی را به صورت ساعتی یا کار معین برای حداکثر یک سال به کار گیرند

ضمنا بر اساس ضوابط اجرایی بودجه ۸۹، انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین با رعایت قوانین و مقررات در سقف اعتبارات سال ۱۳۸۷ در حدود اعتبارات و شرایط در موافقتنامه‌ها مجاز می‌باشد. همچنین انعقاد قرارداد با اشخاص حقوقی برای تامین نیروی انسانی دستگاه‌ها به هر نحو ممنوع است و صرفا انعقاد قرارداد حجمی‌بدون سپردن وظایف پست‌های سازمانی به کارکنان شخص حقوقی طرف قرارداد با رعایت موارد فوق مجاز می‌باشد.

۵-  نحوه استخدام در دستگاههای دولتی چگونه است ؟

  پاسخ الف – به استناد ماده ۴۱ قانون مدیریت خدمات کشوری : ورود به خدمت و تعیین صلاحیت استخدامی افرادی که داوطلب استخدام در دستگاههای اجرائی می باشند براساس مجوزهای صادره، تشکیلات مصوب و رعایت مراتب شایستگی و برابری فرصتها انجام می‌شود. ضمنا به استناد ماده ۴۲ داشتن حداقل سن بیست سال تمام و حداکثر چهل سال برای استخدام رسمی و برای متخصصین با مدرک تحصیلی دکتری چهل و پنج سال. ودارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی و یا مدارک همتراز (برای مشاغلی که مدارک کاشناسی و بالاتر است  مشروط به  احراز توانایی آنان در مهارتهای پایه و عموم فناوری‌ اطلاعات می‌باشد )

ب- به استناد تبصره ۵ ماده ۴۱ قانون مدیریت خدمات کشوری :  به کار گیری افراد با مدارک تحصیلی دیپلم و یا با حداقل سن کمتر از رقم مذکور در این ماده در موارد یا مناطقی خاص برای مدت زمان مشخص و برای فرزندان شهدا صرفا در مشاغلی که با پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می‌رسد مجاز می‌باشد.

ج- به استناد ماده ۳۲ قانون مدیریت خدمات کشوری :  هر یک از کارمندان دستگاه‌های اجرائی، متصدی یکی از پستهای سازمانی خواهند بود و هرگونه به کارگیری افراد و پرداخت حقوق بدون داشتن پست سازمانی مصوب پس از یک سال از ابلاغ این قانون ممنوع است.
تبصره – دستگاه‌های اجرائی می توانند در شرایط خاص با تایید سازمان تا ده درصد پستهای سازمانی مصوب، بدون تعهد استخدامی و در سقف اعتبارات مصوب افرادی را به صورت ساعتی یا کار معین برای حداکثر یک سال به کار گیرند.

د- به استناد بند و ماده ۴۴ برنامه پنجم توسعه : حداقل بیست و پنج درصد (۲۵%) نیاز استخدامی  دستگاههای اجرایی  باید  از میان فرزندان شهداء و فرزندان جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) و بالاتر و فرزندان آزادگانی که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی تأمین و از ابتداء آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام نمایند. ضمنا  پنج درصد (۵%) سهمیه استخدامی به سایر جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص می‎یابد. در مواردی که نیاز به تخصص دارد شرایط علمی لازم‎الرعایه است

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: 66965272 -021

همچنین ببینید

بلیط هواپیما – partoticket.ir

سامانه تیکت یاب یک موتور جستجو گر بلیط هواپیما می باشد که بلیط های چارتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *