سوال حقوقی در مورد کلاهبرداری

مشاوره:

۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶

پرسش:
سلام
آپارتمانی را از شخصی پیش خریدکردم و سپس بعد از یکسال متوجه شدم شخص مذکور پیمانکار بوده و قرارداد ساخت با مالک اصلی داشته . مالک فوت شده و ۵ ورثه دارد بدون وکالت نامه رسمی و برگه انحصار وراثت دارند. آپارتمان در تصرف بنده است.آیا میتوان از شخص پیمانکار به جرم کلاهبرداری و فروش مال غیر شکایت کیفری کرد.البته پیمانکار واحدی را به بنده فروخته که قرار بوده پس از پایان کار جزء سهم پیمانکار باشد. تکلیف سند آپارتمان ما به چه صورت میشود.
پاسخ:
خیر گر چه در ظاهر امر پیمانکار ملک دیگری را به شما فروخته اما سوءنیت که عنصر معنوی جرم است را نداشته است شما می توانید به طرفیت پیمانکار و وراث آن مرحوم دعوی حقوقی طرح نمائید تا در نهایت دادگاه وراث آن مرحوم را ملزم به تنظیم سند به نام شما نماید.سربازی ۹/۴/۸۵

پرسش:
با سلام واحترام
چندی پیش نمایندگی عرضه کالایی را از شخص حقیقی در ایران گرفتم . به علت دادن نمایندگی انحصاری در یکی از شهرستانها توسط ما پس از خرید کالا آن هم مدت دار و امضای قرارداد توسط ایشان به علت فروش نرفتن کالا این نمایندگی شهرستانی از ما به جرم کلاهبرداری به دادگاه شکایت میکند . حال با اینکه ما خود نمایندگی ایران را از شخص دیگری گرفته ایم در صورتی که دادگاه رای به پرداخت مبالغ نمایندگی شهرستانی توسط ما را بدهد تکلیف ما چیست؟ با تشکر – نیما

پاسخ:

با توضیحی که داده اید (البته نامفهوم)فکر نمی کنم عمل شما کلاهبرداری باشد لطفا بیشتر توضیح دهید یا تلفن بزنید. سربازی ۹/۵/۸۵


پرسش:

شخصی به همراه دوستانش شرکتی تاسیس کرده اند و اقدام به تبلیغات دروغین در مورد کالای خود کرده است.در تبلیغات خود مطالبی را بیان کرده است که فوق العاده مشتری پسند بوده ولی مشتریان پس از خرید متوجه شده اند کالایی را که خریده اند فاقد ارزش بوده و تبلیغات کاملا دروغ بوده است. در ضمن در این معامله هیچ سند و مدرک کاغذی وجود ندارد ولی حداقل ۲ شاهد مرد وجود دارد:
۱-آیا معامله فوق مصداق کلاهبرداری می باشد؟
۲-آیا شاهد برای اثبات دروغ بودن تبلیغات و اینکه معامله ای به اینصورت انجام گرفته است، از دلایل و مدارک جدی، در اقامه دعوا محسوب می شود. مخصوصا اینکه شاهدان از خریداران کالای مزبور بوده و خود نیز متضرر شده باشند؟
۳-اگر فروشنده متقلب با شاهدان روبرو شود و منکر شود و اصلا بگوید شاهدان دروغ می گویند، قاضی چه تصمیمی می گیرد؟ آیا به صرف انکار شخص متقلب و نبودن سند کاغذی، شخص متقلب تبرئه می شود؟
۴-در چه صورت حکم جلب صادر می شود، اگر مبلغ کم باشد ممکن است، حکم جلب صادر نشود؟
۵-نحوه تعیین مجازات این نوع جرم چه می باشد، آیا صرفا پرداخت جریمه نقدی می باشد و یا با توجه به مبلغ ممکن است مجازات حبس نیز در پی داشته باشد؟
۶-اگر به هر دلیلی متهم تبرئه شود(با فرض وجود شاهد)، متهم می تواند بر علیه شاکی خود، شکایت کند؟ بعبارتی آیا شخص شاکی ریسک می کند و ممکن است خودش متهم شود!!!؟؟؟

پاسخ:
بله مضوع مصداق بارز کلاهبرداری است ۲-شهادت شهود در قانون بعنوان دلیل پذیرفته شده است۳-علم قاضی نیز از جمله دلایل است وصرف انکار متهم موجب تبرئه وی نمی شود.۴-صدور حکم جلب ارتباطی با میزان مبلغ ندارد.۵-مجازات کلاهبرداری از۱تا ۷سال زندان و استرداد مال ومعادل آنجزای نقدی به نفع دولت است۶-خیر در صورتیکه دادگاه احراز کند شخصی شکایتی واهی به قصد اضرار به غیر مطرح نموده قابل مجازات است.سربازی ۱۵/۵/۸۵

پرسش:

با سلام خدمت شما وبا تشکر از این همه وقتی که برای مردم بدون دادن شعار میگذارید وگوشه ای از مشکلاتشان را با اختصاص وقت گرانبها ومحدود تان بر طرف میکنید

بدون مقدمه خدمتتان عرض کنم که بنده خرداد سال گذشته توسط یکی از دوستان نزدیکم مورد اغفال وتطمیع قرار گرفته و وارد شرکت هرمی گلد کوئست شدم اما بعد از مخالفت دولت و علما و ترس از دست دادن شغل کارمندی ام پس از دو ماه ازاین کار دست کشیده و در دی ماه ۱۳۸۴ از دوستم شکایت کردیم که مبلغ ۳میلیون تومان از بنده ومادرم و همسرم ودو خواهرم کلاهبرداری کرده و دو شاهد نیز به دادگاه بردم اما علی رغم ناباوری من ودیگران ایشان تبرئه شد و دادگاه تجدید نظر نیز همان حکم برائت شعبه دو بازپرسی قم را تائیید کرد . کما اینکه آگاهی ودادگاه نتوانستند مدرکی بر علیه ایشان پیدا کنند و او نیز اقرار کرد که من قبلا عضو بو ده ام ولی بعد از ممنوعیت کنار کشیده ام و فعالیتی نمیکنم و هیچ اقراری مبنی بر پول گرفتن از ما نکرد و حتی قسم دروغ نیز خورد که پولی از مانگرفته است.
کما اینکه ایشان هنوز در این رابطه فعال است و هنوز به عضو گیری میپردازد
وهمه ابن بلندگوهای رسمی وغیر رسمی که دم از برخورد با این افراد میزنند هیچ قدرت برخوردی با این افراد کلاهبردار ندارند
خواهشمند است بنده را بطور کامل راهنمایی فرمائید تا بطوانم به حق وحقوقم برسم.
باتشکر فراوان

پاسخ:
دوست عزیز متاسفانه موارد زیادی وجود دارد که جرمی صورت گرفته لیکن متضرر نتوانسته است دلایل کافی ارائه دهد و در نتیجه مجرم تبرئه گردیده است تا آنجائی که بنده اطلاع دارم فعالیت اعضای شبکه مذکور از طریق اینترنت بوده و قابل پیگیری و اثبات است شما از فردی که زیر شاخه او هستید و بقول معروف شما را پرزنت نموده نیز می‌توانید شاکی باشید . در خصوص تبرئه شخص مورد سؤال اگر دلیل مناسبی دارید از طریق شعب تشخیص دیوانعالی کشور در فرجه قانونی اعتراض کنید. سربازی ۲۴/۵/۸۵

پرسش:
با سلام و احترام
قبلا در ارتباط با پرونده کلاهبرداری سوالی پرسیده بودم که برای یاداوری آن را تکرار می کنم:
“شخصی به همراه دوستانش شرکتی تاسیس کرده و اقدام به تبلیغات دروغین در مورد کالای خود کرده است.در تبلیغات خود مطالبی را بیان کرده است که فوق العاده مشتری پسند بوده ولی مشتریان پس از خرید متوجه شده اند کالایی را که خریده اند فاقد ارزش بوده و تبلیغات کاملا دروغ بوده است. در ضمن در این معامله هیچ سند و مدرک کاغذی وجود ندارد ولی حداقل ۲ شاهد مرد وجود دارد”
حال اگر شاهدان از متضررین باشند، یعنی خود از خریداران کالای مزبور باشند ولی از حق خود گذشته باشند و شکایتی نداشته باشند، آیا می توانند به نفع شاکی دیگری شهادت بدهند و بیان کنند که واقعا چنین کالایی فروخته شده است و شخص کلاهبردار چنین تبلیغات دروغینی کرده است؟ آیا شاهدان در این حالت باز هم ذینفع محسوب می شوند و شهادت آنها اعتباری ندارد؟
با تشکر
پاسخ:
خریداران دیگر در صورتی که شکایتی مطرح نکرده باشند ذینفع نخواهند بود وشهادتشان منعی ندارد.سربازی ۲۹/۵/۸۵

پرسش:
آیا عفو عمومی که توسط مقام معظم رهبری ( و یا سایر افرادی که صلاحیت صدور آن را دارند)، به مناسبتهای مختلف صادر می شود، شامل مجرمانی نیز می شود که جرم آنها شامل ضرر و زیان به اموال مردم بوده است؟ (مانند جرمهای سرقت و کلاهبرداری)
پاسخ:
خیر در خصوص حقوق الناس عفو نداریم.سربازی ۴/۶/۸۵

پرسش:
با سلام و احترام
قبلا در ارتباط با پرونده کلاهبرداری سوالی پرسیده بودم که برای یاداوری آن را تکرار می کنم:
“شخصی به همراه دوستانش شرکتی تاسیس کرده و اقدام به تبلیغات دروغین در مورد کالای خود کرده است.در تبلیغات خود مطالبی را بیان کرده است که فوق العاده مشتری پسند بوده ولی مشتریان پس از خرید متوجه شده اند کالایی را که خریده اند فاقد ارزش بوده و تبلیغات کاملا دروغ بوده است”
حال اگر شخص کلاهبردار مدعی شود که خود وی از خریداران بوده است ، صرفا تبلیغاتی را که به وی آموش داده اند بیان کرده ، از نادرستی تبلیغات خبری نداشته است و تنها نقش واسطه را داشته است تا بتواند با فروش محصول مورد نظر پورسانت دریافت کند، آیا اتهام کلاهبرداری از وی سلب می شود؟
پاسخ:
دادگاه برای محکومیت وی باید سوءنیت ایشان را که عنصر معنوی جرم است احراز کند .سربازی ۱۱/۶/۸۵

پرسش:
سئوال من این است که برای خانم هائی که با هر ترفندی با مهریه کم(۱۴ سکه) به ازدواج شخصی که با آزار و اذیت می خواهند با توجه به ارتباطی که با دختر دیگری دارند مجبور به طلاق میکنند آیا سوئ استفاده از مهریه کم و یاکلاهبرداری نیست؟دراین مواقع از چه طریقی می توان علیه شخص شکایت نمود و تنها فرزند خود را از او گرفت؟ با تشکر
پاسخ:
خواهر عزیز موضوعی که بیان داشته اید نه کلاهبرداری است ونه سوء استفاده از مهریه کم بلکه نوعی معضل اخلاقی واجتماعی است که دلایل خاص خود را دارد.در چنین وضعیتی پیشنهاد اول ما این است که سعی کنید با استفاده از خدمات مشاوره روانشناس مناسب مشکل مذکور را حل کنید اگر نتوانستید می توانید مهریه خود را مطالبه ودر صورت اثبات موضوع تقاضای طلاق نمائید البته هم اثبات موضوع وهم سلب حضانت پدر بسیار مشکل است.سربازی ۱/۷/۸۵

پرسش:
با سلام و احترام
اینجانب نقش واسطه ای را در معامله ای داشته ام. از قضا مورد معامله کلاهبرداری درآمد و من از مورد دار بودن معامله خبر نداشتم. خریدارعلیه اینجانب شکایت کرده است. حال شخص شاکی پس از تشکیل پرونده و ارائه اسناد به دادسر نزد من آمده و مدعی است که قبل از صدور حکم جلب و یا احضاریه، بهتر است داوطلبانه در دادسرا حاضر شوم و مشخصات فروشنده واقعی را بگویم و در تحقیقات شرکت کنم و در اینصورت است که از من گذشت خواهد نمود. آیا قبل از اینکه حکم جلب و یا احضاریه ای علیه من صادر شوذ، این همکاری به نفع من خواهد بود؟ آیا می توانم در این مقطع که رسما علیه من حکم جلب و یا احضاریه ای صادر نشده است، شخصی را بعنوان وکیل به دادسرا معرفی کنم؟
پاسخ:
بعنوان مطلع اگر حاضر شوید واطلاعات خود را در اختیار مقام قضائی قرار دهید هر چند در مظان اتهام باشید به نفع شما خواهد بوداما بعنوان متهم تا زمانی که احضار نشده اید می توانید حضور پیدا نکنید.سربازی۱۰/۷/۸۵
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

یک دیدگاه

  1. درسال ۱۳۸۸ آپارتمانی چهار طبقه ازطریق بنگاه ما چهار همسایه خریدم وتا به حال ساکنیم ودرخسارت عدم انجام تعهد طرفین به جای مبلغ عبارت طبق قانون روز نوشته شده است وتاسال ۹۳فروشنده هیچ سندی به نام ما نزده است بعد از شکایت به دادگاه واحضار طرفین به دادگاه ودر هر چهار جلسه فروشنده غائب بوده وبعد از پیگیری از دادگاه ،دادگاه استعلام شهرداری را جهت اخذ پایانکار مطرح نموده ولی بعدا ازطرف دادگاه اعلام مختومیت پرونده ازطریق نامه توسط پست آمده است ایا دادگاه جهت احیای حقوق خریدار می تواند می تواند طرف فروشنده را آنهم بدون حضورش در جلسه چنین رائی طادر نمایددر نهایت ما چه کاری میتوانیم جهت احیای حقوقمان انجام دهیم با تشکر از راهنماییهای جنابعالی.

    No votes yet.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *