سلف


   پیش خرید نقدی محصولات تولیدی به قیمت معین را سَلَف می‌گویند. طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا، بانک می‌تواند به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای تأمین قسمتی از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی (مالکیت این واحدها متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی باشد)، منحصراً بنا به درخواست این گونه واحدها محصولات تولیدی آنها را پیش خرید کند.
فروش محصولات تولیدی پیش خرید شده قبل از تحویل ممنوع است، مگر اینکه مبیع قبل از سررسید به بانک تحویل شده باشد و همچنین واحدهای اجرایی بانک مجازند پس از انقضای تاریخ تحویل حتی قبل از تحویل کالا، محصولات تولیدی پیش فروش شده را بفروشند. پیش خرید محصولات واحدهای تولیدی از طرف بانک در صورتی مجاز است که توسط واحد درخواست کننده تولید شده، سریع‌الفساد نبوده و سهل‌البیع باشد.
منظور از سهل البیع بودن این است که هنگام پیش خرید، بانک مطمئن شود که محصولات تولیدی مورد معامله در زمان تحویل به سهولت قابل فروش خواهد بود.
مدت قرارداد حداکثر معادل یک دوره تولید بوده مشروط بر آن که از یک سال تجاوز نکند. نرخ سود قرارداد با توجه به بخشی که متقاضی فعالیت می کند، تعیین می‌شود.

مدارک مورد نیاز
۱٫ درخواست کتبی مشتری
۱٫۲ اشخاص حقیقی: اصل شناسنامه، رونوشت شناسنامه، رونوشت سند مالکیت و یا سند واگذاری اجاره نامه محل فعالیت
۲٫۲ اشخاص حقوقی: رونوشت شرکت نامه، اساسنامه، اظهارنامه ثبت شرکت، آگهی تاسیس آخرین تغییرات مندرج در روزنامه رسمی‌، پروانه تاسیس و بهره برداری آخرین صورت جلسه مجمع عمومی، آخرین صورت های مالی، سند مالکیت کارخانه یا سند واگذاری و یا اجاره نامه محل فعالیت.
۳٫ تکمیل فرم تقاضای معامله سلف.
۴٫ و سایر مدارک و مستندات و مجوزهایی که براساس نظر مرجع تصویب کننده اعتبار ضروری بوده و وقوع عقد را ثابت می‌کند.

مراحل انجام کار
۱٫ دریافت درخواست متقاضی و مدارک مربوطه
۲٫ بررسی درخواست متقاضی و تصویب اعتبار حسب اختیارات تفویضی توسط مراجع ذی صلاح بانک.
۳٫ انعقاد قرارداد سلف
۴٫ اعطای تسهیلات

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

داشتن کتاب در مصاحبه دکتری چند نمره یا امتیاز دارد؟

در نوشته ذیل اطلاعاتی در مورد داشتن کتاب برای مصاحبه دکتری داده شده و اضافه بر آن سوالاتی که ممکن است در روز مصاحبه ازکتاب شما بپرسند؛ توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *