سرخط خبرها

سعه صدر به جای شورای حل اختلاف

یک حقوقدان درباره نظر رئیس قوه قضائیه مبنی بر واگذاری بخشی از پرونده های مطبوعات به شورای حل اختلاف گفت؛ اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محاکم مطبوعاتی و سیاسی را مکلف کرده که به صورت علنی و با حضور هیات منصفه برگزار شوند لذا به نظر می رسد این که این امر خطیر را به عهده شورای حل اختلاف که دارای صلاحیت های محدودی است، بگذاریم، چندان مفید فایده نخواهد بود.
رمضان حاجی مشهدی افزود؛ اگر منظور این است که نسبت به مطبوعات سعه صدر و انعطاف وجود داشته باشد در صورتی که قضات قانون مند باشند قانون مطبوعات، قانون اساسی، اعلامیه جهانی حقوقی بشر و میثاق های بین المللی نیز حقوق مسلمی را برای مطبوعات در نظر گرفته اند و اصل را بر آزادی مطبوعات گذاشته اند. قضات هم می توانند به مطبوعات طوری نگاه نکنند که تنها حدود، تکالیف و مجازات آنها را در نظر داشته باشند بلکه به حقوق مطبوعات هم توجه کنند. وی در گفت وگو با ایسنا خاطرنشان کرد؛ بالطبع بهتر است دادگستری با حضور هیأت منصفه به طور علنی و با تشریفات قانونی محاکم را برگزار کنند و این حق را برای متهم مطبوعاتی اعم از مدیرمسوول، خبرنگار یا نویسنده قائل باشند که به دفاع از اتهامات خود بپردازند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: 66965272 -021

همچنین ببینید

بلیط هواپیما – partoticket.ir

سامانه تیکت یاب یک موتور جستجو گر بلیط هواپیما می باشد که بلیط های چارتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *