سایت سازمان بازرسی کل کشور(معرفی)

سازمان بازرسی کل کشور

 

 

برای ورود به سایت سازمان بازرسی کل کشور اینجا کلیک کنید

آدرس و تلفن‌های‌ ضروری سازمان بازرسی کل کشور
تلفن
تلفن‌خانه: ۶۱۳۶۱ مرکز ارتباطات مردمی: ۱۳۶ ـ ۶۱۳۶۲۰۵۶
نشانی:
تهران، خیابان آیت‌الله طالقانی، نبش خیابان سپهبد قرنی، سازمان بازرسی کل کشور
کد پستی
۱۵۸۱۷۱۵۴۱۱
پست الکترونیک مرکز ارتباطات مردمی
جهت اعلام شکایت و اطلاع‌رسانی مردمی صرفاً از سامانه ملی رسیدگی به شکایات و اعلاماتبه آدرسhttp://shekayat.bazrasi.ir استفادهنمایید. و در مواردی که از بخش قدیمی سایت فعلی اعلام شکایت کرده‌اید می‌توانید بادرج مجدد شکوائیه (با ذکر کد پیگیری شکایت مندرج در سایت قدیم) آن را در بخش شکایاتسامانه ملی فعال نمایید و یا با شماره تلفن ۱۳۶ و مرکز ارتباطات مردمی سازمانارتباط برقرار نمایید تا راهنمایی شوید.

 

گذری بر تاریخچه نظارت و بازرسی در ایران :

سازمان بازرسی به صورت تشکیلاتی که وظیفه نظارت بر حسن جریان امور سازمانهای اداری و اجرای صحیح قوانین را به عهده دارد از تاسیساتی است که در ایران پس از ایجاد سازمانهای اداری جدید و تدوین قوانین مملکتی به وجود آمده و از پیدایش آن بیش از پنجاه و اندی سال نمی گذرد؛ اما نظارت حکومت بر اعضا و کارکنان خود و تفتیش اعمال و رفتار والیان و مامورین دولتی از دیرباز وجود داشته و شاید بتوان گفت سابقه آن نزدیک به سابقه تشکیل حکومتها است؛ چون بقای هر دولت متوقف بر آگاهی و وقوف آن بر اموری است که در قلمرو آن می گذرد، این آگاهی از طریق مفتّشان و خفینه نگاران و پنهان پژوهان میّسر است. چنانکه خواجه نظام الملک در سیاست نامه می نویسد:
واجب است پادشاه را از احوال رعیت و لشکر و دور و نزدیک خویش پرسیدن و اندک و بسیار آنچه رود دانستن و اگر نه چنین کند عیب باشد و بر غفلت و ستمکاری حمل نهند و گزینند. فسادی و دست درازی که در مملکت می رود یا پادشاه می داند یا نمی داند، اگر می داند و آن را تدارک و منع نمی کند آن است که همچو ایشان ظالم است و به ظلم رضا داده است و اگر نمی داند، پس غافل است و کم دان و این هر دو معنی نه نیک است. لابد به صاحب برید حاجت آید و همه پادشاه در جاهلیت و اسلام به صاحب برید خبر تازه داشته اند تا آنچه می رفت از خیر وشر از آن باخبر بودند. (سیاست نامه، ص ۷۳)
همچنین در تاریخ آشور می خوانیم:
تقریباً در بهار هر سال پادشاه آشور به سمتی برای سرکوبی شورشیان روانه بود. جهت آن، حکّامی بودند که دولت آشور معین می کرد بی آن که اعمال آنها را تفتیش کند.
که این خود نمایانگر اثر تفتیش در بقای امنیت و استقرار حکومت و نمایانگر وجود ضرورت مفتشان و بازرسان در حکومتهای امن و پرتوان است ولی چون به گفته ویل دورانت تاریخ کتابی است که آدمی بایستی همیشه از وسط آن آغاز کند در این مورد نیز ناچار باید از حکومت هخامنشیان آغاز کرد.

 

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

شیوه نامه تهیه و تدوین پایان نامه و رساله

نحوه تهیه و تدوین پایان نامه یکی از هدفهای اصلی نکارش پایان نامه و رساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *