سامانه‌های الکترونیکی مانع تخلفات ثبتی می‌شود

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: باتوجه به سیاست‌های کلی سازمان متبوع در خصوص مکانیزه کردن تمامی فرآیندهای ثبتی و گذر از ثبت سنتی به سمت ثبت نوین، هم‌اکنون ۷۰ درصد از خدمات ثبتی به شکل سیستمی انجام می‌شود.
رضا طالبی‌زاده در گفت‌وگو با «حمایت» افزود: صدور ۷۸ هزار و ۷۸۵ سند مالکیت، پذیرفته شدن ۸۴۴ تقاضای ثبت ملک، تحدید حدود یک هزار و ۴۸۲ ملک، ۵۸۸ هزار و ۲۲۳ معامله ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی و ثبت ۲۹ هزار و ۶۱۹ ازدواج از جمله اقدام‌های انجام شده توسط این نهاد به شمار می‌آیند.  وی ادامه داد: ثبت ۴ هزار و ۶۳۰ مورد طلاق و یک هزار و ۴۵۵ شرکت همچنین وصول درآمد و وصول مطالبات بانک‌ها هم از دیگر فعالیت‌های ثبت اسناد و املاک محسوب می‌شود. استان کرمان در حوزه‌ ثبت اسناد و املاک شاهد رشد مطلوب بخش‌های مختلف بوده است؛ به طوری که در حوزه میزان مطالبات بانک‌ها، میزان درآمد خدمات ثبتی و درآمدهای وصولی در سال گذشته حایز رتبه اول در کشور شد. وی همچنین تصریح کرد: با توجه به وجود اداره‌های ثبت در ۱۶ شهرستان استان و ۴۰۰ دفترخانه اسناد رسمی و ازدواج با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی و اتصال دفاتر اسناد رسمی از طریق اینترنت و اتصال امن به سرورهای سازمان، هم‌اکنون ارایه خدمات ثبتی در سطح استان به صورت مطلوب و با دقت و سرعت بالا انجام می‌گیرد و این اداره‌کل در این مورد از موفقیت بالایی برخوردار بوده است. طالبی‎زاده با بیان اینکه در حوزه دفاتر اسناد رسمی و ازدواج هم اقدام به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی ثبت آنی معاملات و ثبت ازدواج و طلاق شده است، اظهارکرد: در واحدهای ثبتی نیز داده‌آمایی و ثبت پرونده‌های ثبتی در سامانه انجام می‌شود که اقدامات انجام شده در راستای جلوگیری از جعل اسناد و مدارک همچنین استفاده بهینه از کارکنان آن واحدها شده است؛ علاوه‌ بر این با تغییر اسناد مالکیت دفترچه‌ای به اسناد کاداستری با شناسه ملی جغرافیایی املاک و هولوگرام امنیتی امکان جعل در اسناد جدید بر خلاف اسناد دفترچه‌ای وجود ندارد. این مقام مسئول بازرسی و نظارت دقیق بر عملکرد سران دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و واحدهای ثبتی را برای جلوگیری از بروز تخلفات بسیار موثر دانست و گفت: این موضوع تا حد زیادی از بروز تخلفات جلوگیری می‌کند.
 لزوم همکاری مردم و نهادها برای تبدیل اسناد کاداستری
طالبی‌زاده آمادگی این اداره‌کل را نسبت به تبدیل اسناد مالکیت دفترچه‌ای به اسناد کاداستری (تک برگی) اعلام کرد و افزود: بر اساس تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه باید تا پایان برنامه (پایان سال ۹۴) تمامی اسناد به اسناد کاداستری تبدیل شوند؛ از این‌رو از همه مردم استان درخواست می‌کنیم با مراجعه به ادارات ثبت اسناد سراسر استان، مجموعه ثبت استان کرمان را در این زمینه یاری کنند. وی همچنین خواستار همکاری بیشتر ادارات و سازمان‌های مرتبط با زمین و مسکن از جمله منابع طبیعی، امور اراضی و راه و شهرسازی و … شد و تاکید کرد: این نهادها به وظایف قانونی‌شان در زمینه ارایه نقشه‌های مربوط به مالکیت خود بر عرصه‌های دولتی و ملی و ارایه اسناد مالکیت دفترچه‌ای برای تثبیت و تبدیل به اسناد کاداستری عمل کنند تا تعامل مطلوبی میان این اداره‌کل با این اداره‌ها برقرار شود. این مقام مسئول درباره مهمترین وظایف مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان هم اظهار کرد: نظارت بر حسن اجرای همه قوانین و مقررات مربوط به املاک و اسناد در حوزه استان، رسیدگی به تمامی امور مربوط به ثبت استان و صدور دستور مقتضی نسبت به آن و رسیدگی به شکایات و نامه‌هایی‌ که از طرف اشخاص و واحدهای ثبتی تابعه به ثبت استان فرستاده می‌شود نیز از جمله این وظایف است. وی افزود: رسیدگی به پرونده‌های ثبتی، اجرایی و مالی همچنین گزارش‌های واحدهای ثبتی تابعه و ارجاع آنها به کارشناسان و بازرسان ثبت استان و اظهارنظر نهایی نسبت به نظرات آنان، شرکت در جلسات دادگاه انتظامی سردفتران، نظارت بر نحوه وصول درآمدهای ثبتی و بررسی آمارهای ماهانه و مقایسه آن با ماه‌های مشابه سال‌های گذشته، تعیین درصد افزایش به منظور بررسی میزان کار و فعالیت واحدهای ثبتی در سطح استان و در صورت کاهش درآمد تعیین علل کاهش و اتخاذ تدابیر لازم به منظور رفع نواقص برای جبران از دیگر وظایف اداره‌کل ثبت اسناد و املاک محسوب می‌شود.
  افزایش رضایت
طالبی‌زاده در ادامه سخنانش به دشواری‌های کار در ثبت اسناد و املاک اشاره کرد و گفت: ثبت اسناد و املاک نهادی است که همه روزه با مراجعه‌های فراوان مردمی مواجه است و به تعداد زیادی از افراد، خدمات روزانه ارایه می‌کند. این حجم کثیر مراجعان به طبع فشار کاری مضاعفی را بر روی کارکنان این اداره وارد می‌کند، اما با استفاده از فناوری‌های نوینی که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به بهره‌برداری رسیده است مراجعه‌های مستقیم به حداقل ممکن رسیده و این موضوع افزایش رضایت مراجعان و متقاضیان را هم به دنبال داشته است.
 وی تصریح کرد: با وجود خدمات گسترده‌ای که این اداره‌کل به مردم ارایه می‌کند اما متاسفانه از امکانات کافی برخوردار نیستیم و استیجاری بودن ساختمان ادارات شهرستان‌ها، کمبود فضا و امکانات اداری با توجه به حجم عملیات و میزان مراجعه ارباب رجوع، کمبود فضاهای آموزشی و کمبود اعتبار برای تجهیز، تعمیر و نگهداری از مهمترین مشکلات در این حوزه است. مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان یادآورشد: با توجه به نصب سامانه‌های سازمان مانند سامانه مدیریت املاک کشوری، ارسال و دریافت استعلام و خلاصه معامله، زمان پاسخگویی از ۴۸ ساعت به کمتر از ۲ ساعت کاهش یافته است.
 لزوم اطلاع‏رسانی به عموم مردم
طالبی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود درباره اطلاع‌رسانی نکردن به مردم در خصوص فعالیت‌ها و اقدام‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گذشته خاطرنشان کرد: این موضوع موجب کم‌اطلاعی مردم نسبت به فعالیت‌ها و وظایف این سازمان شده اما با پیشرفت‌های سالیان اخیر این نهاد به نحو کم سابقه‌ای متحول شده و خدمات خود را در اسرع وقت به مراجعان ارایه می‌کند. در این میان همزمان با پیشرفت طی این سال‌ها شاهد توجه ویژه به مقوله اطلاع‌رسانی درباره خدمات و فعالیت‌های سازمان نیز بوده‌ایم. تلاقی این دو اتفاق موجب شده سطح آگاهی‌های مردم از اقدامات و فعالیت‌های ثبت تا حد زیادی افزایش یابد و بر این اساس به درخواست‌های ثبتی بپردازند.
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *