زندگی «صابر شربتی» در دست اولیای دم

خاتمی فر در تشرح کمک های خیرین برای آزادی یک محکوم به اعدام به «قانون» خبرداد:
زندگی «صابر شربتی» در دست اولیای دم
 
 
 
 
 
   گروه قضایی،نفیسه صباغی– صابر شربتی همان جوانی است که سال 84 بعد از نزاع با یک راننده تاکسی مرتکب قتل شد و حالا محکوم به قصاص شده است. او در جریان درگیری خود با این راننده تاکسی که به خاطر بالا بودن صدای ضبط صوت خودروی وی در گرفت به گفته پلیس، متهم به قتل عمد شده و حالا در آستانه قصاص قرار گرفته است. با این حال بعد از گذشت 8 سال و به واسطه اعتراض وکلای پرونده قرار است دیوان عالی کشور حکم صادره برای متهم به قتل را مورد تجدید نظر  قرار دهد.«قانون» درگفت‌وگو با عبدا… خاتمی‌فر وکیل صابر شربتی به بررسی جزئیات این پرونده پرداخته که متن آن در زیر می‌آید.
  صابر شربتی شرایط اقتصادی خوبی ندارد
خاتمی‌فر در مورد شرایط خانوادگی این جوان تصریح کرد: از نظر  اقتصادی، خانواده صابر شربتی شرایط خوبی ندارند. آنها قبلا در پاکدشت ورامین زندگی می‌کردند و در حال حاضر مادر وی تنها در گرگان زندگی می‌کند. این جوان پدر ندارد و خانواده وی وضعیت مالی خوبی ندارند.
این وکیل در مورد نحوه وقوع قتل این‌طور بیان کرد: این قتل در مرداد ماه 1384 واقع شد. آنجا که این جوان به اتفاق پسر عموی خود سوار بر یک خودروی مسافرکشی بود. در طول مسیر ظاهرا به خاطر صدای ضبط صوت ماشین با راننده درگیری لفظی صورت می‌گیرد و راننده، اتومبیل را متوقف و درگیری اتفاق می‌افتد و بعد از چند دقیقه نزاع، راننده بر اثر اصابت ضربات چاقو به قتل می‌رسد. بر اساس مستندات پرونده و اطلاعات پلیس و به دلیل اینکه شاهدی مستقیما صحنه را رویت نکرده است بعدها گفته شده چاقو متعلق به صابر شربتی بوده و نهایتا دادگاه رای به عمدی بودن قتل صادر  و این جوان محکوم به قصاص می‌شود.
این حقوقدان در مورد شرایط سنی صابر شربتی خاطر نشان کرد: در زمان وقوع حادثه سن وی 15 سال و چهار ماه بوده و به لحاظ قانون مجازات اسلامی امکان اینکه وی محکوم به قصاص شود، وجود دارد و این رای در شرایط کنونی در دیوان عالی به سر می‌برد.
 به لحاظ قانونی خانواده مقتول حق قصاص دارند
خاتمی‌فر در مورد  اینکه خانواده مقتول هنوز درخواست اجرای حکم نکرده‌اند، بیان کرد: هم ما و هم خانواده صابر شربتی در تلاش هستیم تا خانواده مقتول با هر شرایطی و به ازای دریافت هر چیزی این جوان را ببخشند. البته نباید فراموش کرد که به لحاظ قانونی خانواده مقتول حق قصاص دارند و این یک حق مطلق برای آنهاست که می‌توانند هر زمانی که خواستند این حق را مطالبه کنند. سوای این ما از دادگاه محترم درخواست کرده‌ایم که شرایط توانایی ذهنی این جوان را در زمان ارتکاب قتل مجددا بررسی کنند که متاسفانه هنوز تصمیمی از سوی این دادگاه گرفته نشده است.
  در تلاش هستیم تا رضایت خانواده مقتول را جلب کنیم
این حقوقدان با بیان اینکه خانواده مقتول تا کنون درخواست مبلغی نکرده‌اند، توضیح داد: هم خانواده صابر شربتی، هم ما به عنوان وکلای پرونده و نیز افراد خیر  و کسانی که قصد میانجی‌گری دارند در تلاش هستیم تا رضایت خانواده مقتول را جلب کنیم. البته فکر می کنم این فرصت پیش آمده برای بررسی بیشتر پرونده عنایت خداوند است تا شاید خانواده مقتول به یک طریقی رضایت خود با آزادی این جوان را اعلام کرده و هرچه زودتر مقدمات آزادی شربتی فراهم شود.  خاتمی‌فر در مورد این سوء برداشت که گفته شده خانواده مقتول مبلغی را برای اعلام رضایت خود پیشنهاد داده‌اند، گفت: این خبر صحت ندارد و این خانواده تاکنون نه درخواستی برای اجرای حکم داشته اند و نه مبلغی برای اعلام رضایت خود پیشنهاد کرده‌اند.
 پرونده برای بررسی بیشتر در دیوان عالی کشور است
این وکیل با بیان اینکه پرونده، هم منتظر نظر خانواده مقتول است و هم اینکه در حال حاضر پرونده در دیوان عالی کشور است، توضیح داد: همانطور که گفتم پرونده برای بررسی بیشتر و احراز شرایط روحی، جسمی و سنی صابر شربتی هم اکنون در دیوان عالی کشور است و ما از این فرصت استفاده کرده و تقاضا کردیم پرونده مجددا رسیدگی شود.
خاتمی‌فر در مورد پول جمع آوری شده توسط خیرین اظهارکرد:  چندی قبل توسط یک گروه نمایشی به طور خودجوش صندوق خیریه‌ای برای این کار در نظر گرفته شد تا شاید از محل کمک‌های جمع آوری شده در آن بتوان رضایت خانواده مقتول را جلب و این جوان را آزاد کرد. البته اعداد و ارقام دقیق جمع آوری شده مشخص نیست و عین مبالغ جمع‌آوری شده در محلی امن نگهداری می‌شود تا ان‌شاا… صرف آزادی وی شود. این حقوقدادن در مورد شرایط اقتصادی خانواده مقتول گفت: وضع مالی خانواده مقتول خیلی بد نیست ولی به لحاظ اینکه این خانواده از نظر روحی و اجتماعی دچار آسیب شده درصدد هستیم تا کمکی به این خانواده کنیم. امیدواریم که در نهایت با بزرگواری اولیای دم این جوان از قصاص نجات یابد.
وی با بیان اینکه گروه‌های نمایشی همچنان به جمع‌آوری کمک برای این جوان ادامه می‌دهند، افزود: قرار است چهارشنبه هفته آتی این گروه برای کمک به این جوان برنامه در نظر بگیرند تا اگر  باز هم کسی تمایل به کمک داشت بتواند از طریق این گروه نمایشی کمک‌های خود را اهدا کند. خاتمی‌فر با تکذیب اظهارات مدیر روابط عمومی این گروه نمایشی در رابطه با رقم‌های جمع‌آوری شده برای کمک به آزادی صابر شربتی گفت: در اظهارات مدیر روابط عمومی این گروه عنوان شده که خانواده مقتول آزادی شربتی را منوط به دریافت مبلغی کرده‌اند که کاملا کذب است و هیچ مبلغی توسط خانواده مقتول اعلام نشده است.
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری                         ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *