رییس مجلس: کسی نباید مانع اجرای قانون شود

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات به دنبال مچ‌گیری نیست به دولت یازدهم توصیه کرد ضمن تغییر رویه دولت قبلی، دیوان محاسبات را در عمل به وظایف خود یاری رساند تا این دیوان ضمن کنترل حساب‌های دولتی وظایف خود را اجرایی کند.

 

به گزارش فارس، علی لاریجانی که دیروز در مراسم تودیع عبدالرضا رحمانی‌فضلی و معارفه امین‌حسین رحیمی رؤسای فعلی و سابق دیوان محاسبات کشور سخنرانی می‌کرد با بیان اینکه دیوان محاسبات مرکز رسیدگی به حساب‌های دولت است و مرجعی کلان در این زمینه محسوب می‌شود، از همه دستگاه‌ها و نهادها خواست که به گزارش‌های آن توجه کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنای دیوان بر مچ‌گیری نیست، گفت:‌ دیوان محاسبات همواره به وظیفه خود عمل می‌کند؛ ‌ظرفیت مطلوبی در دیوان وجود دارد که اگر بسترهای لازم فراهم شود می‌توان از خدمات آن استفاده کرد.
لاریجانی سپس ابراز امیدواری کرد مجلس شورای اسلامی و نهادهای دولتی از ظرفیت دیوان محاسبات کشور به نحوی مطلوب استفاده کنند.
وی همچنین از دیوان خواست تا گزار‌ش‌‌های خاص را با سرعت بیشتری به مجلس شورای اسلامی ارایه کند تا خانه ملت بتواند جلوی تخلفات مشابه را بگیرد.
رییس مجلس در ادامه عملکرد دیوان محاسبات را مطلوب ارزیابی کرد و بار دیگر بر استفاده مطلوب از ظرفیت‌های دیوان محاسبات تاکید کرد.
وی در بیان مثالی در زمینه پرونده‌های دیوان گفت: در طرح هدفمندی یارانه‌ها دولت قبل در چند مورد مطابق قانون عمل نکرد که این موارد از سوی دیوان طی چند گزارش مطرح شد؛ ‌البته برخی موارد رسانه‌ای شد و توفان سیاسی به پا کرد و برخی نیز در این زمینه جفاهایی به دیوان کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی رییس جدید دیوان محاسبات کشور را فردی شایسته توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه شاهد رخداد برخی تخلفات در دستگاه‌های اجرایی هستیم اطلاع‌رسانی به موقع دیوان در این زمینه می‌تواند باعث جلوگیری ازتکرار تخلفات شود.
لاریجانی آموزش مدیران دستگاه‌های اجرایی را راهکاری برای جلوگیری از وقوع تخلفات دانست و با بیان اینکه ریشه برخی از تخلفات ناآگاهی است، تصریح کرد: در این زمینه منطقی برای آموزش مدیران طراحی شده است که همگان باید با کمک به آن برای آموزش مدیران بکوشند.
وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات به دلیل ناآگاهی افراد از قانون به وقوع می‌پیوندد خاطرنشان کرد: البته مواردی وجود دارد که به‌عمد تخلفاتی صورت گرفته است که البته این بسیار ناپسند است؛ به طور مثال در دولت قبلی شاهد آن بودیم که تخلفاتی از بالاترین مقام‌ها رخ می‌داد.
نماینده قم در خانه ملت اضافه کرد: اگر قرار است عدالت در دستور کار قرار گیرد، باید قانون اجرا شود، در مکاتب مختلف که در موضوع عدالت صحبت به میان آمده است حتماً بر اجرای قانون تاکید دارد.
رییس مجلس شورای اسلامی شجاعت رییس قبلی دیوان محاسبات و دادستان سابق این دیوان را مطلوب خواند و همین شجاعت را عاملی برای عمل به وظایف ذاتی دیوان محاسبات از سوی رؤسای پیشین توصیف کرد.
لاریجانی بر این نکته تاکید کرد که اگر کسی پا روی قانون بگذارد یک زمان به حسابش رسیدگی خواهد شد.
وی با بیان اینکه بنای دیوان باید بر این باشد که دستگاه‌ها و افراد مختلف را راهنمایی کند، اظهار کرد: اگر در چنین اوضاعی تخلفی عامدانه صورت گرفت باید مورد رسیدگی جزیی قرار بگیرد؛ زیرا اگر وقوع تخلفات رویه شود مشکلات فراوانی پدید خواهد آمد؛‌ اگر کسی تخلف کند و هدفش ایستادن مقابل قانون باشد باید با وی برخورد شود.
رییس مجلس گزارش‌های دیوان محاسبات کشور از تخلفات دستگاه‌ها را یادآور شد و گفت: برخی از این گزارش‌ها سرو‌صداهایی به دنبال داشت و حتی گاهی تهمت‌هایی را به دیوان می‌زدند که این اقدام‌ها نادرست است.
لاریجانی در این زمینه ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم که در تبلیغات انتخاباتی خود بر اجرای قانون تاکید داشت این سبک‌ها را تغییر دهد و مطیع قانون باشد.
وی اضافه کرد: رویه شده بود رییس‌جمهوری اگر قانونی را خلاف قانون اساسی تصور می‌کرد، دیگر آن را اجرا نمی‌کرد که این تصور غلطی بود؛ زیرا قانون که مجلس به تصویب رسانده و شورای نگهبان بر آن صحه گذاشته است باید اجرا شود و اگر کسی مانع اجرای قانون شود تخلف بزرگی کرده است.
رییس مجلس با ابراز امیدواری از اینکه دولت یازدهم اقدام‌های خود را بر اساس قانون پیگیری کند گفت:‌ اگر رییس‌جمهوری موردی را خلاف قانون دانست نظر خود را به شورای نگهبان اعلام کند؛ زیرا در این چارچوب تعامل و همکاری با دولت انجام خواهد شد.

برنامه دولت استفاده از نظرهای دیوان محاسبات است
وزیر کشور در حالی که خود را نماینده دیوان محاسبات در دولت یازدهم خواند تاکید کرد که برنامه دولت تدبیر و امید استفاده از نظرهای این دیوان است.
به گزارش فارس، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، رییس سابق دیوان محاسبات و وزیر کشور دولت یازدهم دیروز در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید دیوان محاسبات که در محل این دیوان برگزار شد اظهار کرد: رویکرد ما در دیوان محاسبات این بود که کارشناسان را در جهت توسعه ملی به کار بگیریم.
وزیر کشور همچنین تصریح کرد: سیاست پیشگیری را مبنا قرار دادیم و سعی کردیم بخش اعظمی از تخلفات را که به سبب جهل به قانون بود، کنترل کنیم؛ سپس آموزش را تقویت کردیم و به واسطه آن در پیشگیری موفقیت حاصل شد.
وی یادآور شد: ما همچنین از ظرفیت‌های کارشناسان بیرون از دیوان محاسبات نیز استفاده و تلاش کردیم نیروهای کارکشته را به بدنه دیوان وصل کنیم؛ طوری که در این پنج سال از ظرفیت دانشگاهیان، مدیران اجرایی بیرون دیوان و کارشناسان داخلی دیوان محاسبات استفاده مطلوب کردیم.
وی با یادآوری اصلاح برنامه بودجه که اکنون در کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد و مراحل نهایی خود را سپری می‌کند اضافه کرد: دیوان قانون محاسبات عمومی نیز یکی دیگر از اقدام‌هایی بود که در دیوان پیگیری شد.
رحمانی‌فضلی ادامه داد: ما با احاطه به موضوعات کارشناسی و سایر موارد، توانستیم در کمیسیون‌ها تأثیرگذاری خوبی داشته باشیم.
رییس سابق دیوان محاسبات همچنین طراحی طرح سنا را خاطرنشان کرد و آن را عظیم‌ترین و جامع‌ترین طرح در کشور دانست. به گفته وی، این طرح از نظر بعد تجهیزات و نرم‌افزار بهترین و مناسب‌ترین طرح به شمار می‌رود.
وی در ادامه تغییر ساختار در دیوان محاسبات را یادآور شد و با بیان اینکه تعامل دیوان محاسبات با دستگاه‌های اجرایی از موضوع‌های اصلی در دستور کار بود گفت: تقریباً با دستگاه‌های اجرایی به جز رده اول، هیچ مشکلی نداشتیم و همیشه از نظرهای آنان برخوردار بودیم.
وزیر کشور با بیان اینکه از رده‌‌های اول تا چهارم دانشگاه را به عنوان نیروی انسانی در دیوان محاسبات جذب کردیم، اظهار کرد که بدنه دیوان محاسبات از استحکام بالایی برخوردار است.
رحمانی‌فضلی رابطه و تعامل دیوان محاسبات با مجلس شورای اسلامی در دوران مسؤلیت وی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: دیوان محاسبات همواره مورد پشتیبانی رییس مجلس بود و اگر این حمایت‌ها نبود ظرف سه سال نمی‌توانستیم طرح «سنا» را اجرا کنیم.
وی سپس اظهار کرد که دیوان عالی محاسبات در مرحله‌ای از کارشناسی قرار دارد که می‌تواند به عنوان بازوی مجلس در بودجه و قوانین موضوعی به شمار رود.

منبع: روزنامه حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *