رییس‌کل دادگستری استان گیلان در گفت‌وگو با «حمایت» تشریح کرد؛

اولویت‌های قانون‌مدارانه در دادگستری استان گیلان

گروه قضایی-سعیده جلادتی: احمد سیاوش‌پور که مدتی است ریاست دادگستری استان گیلان را عهده‌دار شده است، در جلسه‌ای با مسئولان قضایی و نظامی مشکلات و دغدغه‌های این استان را بررسی کرد. وی در گفت‌وگو با «حمایت» با تأکید بر قانون‌مدارانه بودن مسایل و اولویت‌های دستگاه قضایی استان گیلان سلامت در کار، نظم و ماهیت کار و کارایی را از مهم‌ترین اولویت‌هایی بر شمرد که دادگستری گیلان بر اساس آن به حرکت خود ادامه خواهد داد. گفت‌وگوی حمایت را با رییس دادگستری استان گیلان بخوانید:

سیاوش‌پور با اشاره به جلسه‌ای که به تازگی با مسئولان قضایی استان گیلان داشت اشاره کرد و گفت: نخستین جلسه با حضور همه مسئولان واحدهای قضایی استان گیلان و دادستان‌های شهرستان‌ها برگزار شد و با مرور مسئولیت‌های هر یک از آنان، محورهای اصلی دادگستری این استان به آنها تاکید شد.

وی در ادامه اولویت‌های دادگستری استان گیلان را به سه محور تقسیم کرد و افزود: سلامت در کار، نظم و ماهیت کار و کارایی آن، از محورهایی است که دادگستری این استان بر اساس آن حرکت خواهد کرد. همچنین حول این محورها اولویت‌هایی در برنامه کاری دستگاه‌ها تعریف شد که یکی از آنها رسیدگی به دعاوی ارایه شده همراه با کاهش اوقات دادرسی و رسیدگی به پرونده‌ها با کیفیت مطلوب است.

رییس‌کل دادگستری استان گیلان با تشریح سایر اولویت‌های دادگستری این استان، به دستورالعملی که اردیبهشت ماه سال جاری توسط رییس قوه قضاییه به تمام استان‌ها ابلاغ شد اشاره و اظهار کرد: دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری و ساماندهی زندانیان که یکی از سیاست‌های مطلوب قوه قضاییه به شمار می‌رود، با راهکارهایی از پیش طراحی شده، اجرایی می‌شود.

به گفته سیاوش‌پور، برای اجرای این دستورالعمل از سه منبع مهم یعنی ظرفیت‌های قانونی موجود، تحول نگرش فرهنگی به وسیله ابزارهای موجود و تغییر نگرش مسئولان و قضات دستگاه قضایی پیرامون حبس زدایی استفاده می‌شود.

 

تغییر نگرشی برای کمک به اجرای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها

وی گفت: مسئولان فعال در دستگاه قضایی گیلان باید با توجه به موضوع حبس زدایی، از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند و همچنین با تشریح مسایل و آسیب‌های ناشی از زندانی شدن یک فرد، در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها وارد عمل شوند.

رییس‌کل دادگستری استان گیلان با تاکید بر نقش موضوع‌های فرهنگی در کاهش حبس زدایی یادآور شد: فعالیت قضات در زمینه حبس زدایی در کنار نقش رسانه‌ها می‌تواند قوت بیشتری پیدا کند زیرا رسانه‌ها با بیان آسیب‌های مختلف ناشی از زندانی شدن یک فرد با زبان تصویری برای مردم می‌توانند نسبت به اهمیت این موضوع مانند نوعی هشدار عمل کنند.

سیاوش‌پور به اهمیت سرکشی و نظارت بر زندان‌ها اشاره کرد و گفت: در نخستین دیدار با مسئولان نسبت به کار معاونان برای سرکشی مستمر بر زندان‌ها نیز از سوی دادیاران ناظر زندان، دادستان‌ها و سایر مسئولان حوزه بازرسی و نظارت تاکید شد تا از این طریق مشکلات زندانیان مد نظر قرار گیرد.

 

عفوهایی که پایه حبس‌زدایی را محکم‌تر کرد

وی به مرخصی‌هایی که در طی سال به مناسبت‌های مختلف داده می‌شود اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری با پایه‌گذاری ظرفیت بزرگی مانند اعطای مرخصی و یا عفوهای مناسبتی یکی از زمینه‌های مهم کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و حبس زدایی را فراهم کردند که باعث شد مسئولان و قضات آن را الگوی کار خود قرار دهند.

رییس‌کل دادگستری استان گیلان در ادامه سخنان خود یکی دیگر از اولویت‌های دادگستری این استان را موضوع پیشگیری عنوان کرد و ادامه داد: موضوع پیشگیری به تنهایی از دامنه‌های وسیع سیاست‌گذاری‌های مسئولان قضایی برخوردار است و بر اساس اهمیتی که در کاهش میزان جرایم دارد در رئوس اولویت‌دار این استان قرار گرفته است.

 

برخورد با متجاوزان منابع طبیعی از اولویت‌های دادگستری گیلان

سیاوش‌پور به اهمیت حفظ و نگهداری منابع طبیعی استان گیلان نیز اشاره کرد و افزود: مسئولان قضایی و انتظامی استان گیلان باید بتوانند تا جایی که امکان دارد با متجاوزان و متعرضان به منابع طبیعی و خدادادی برخورد کنند و راه را برای افرادی که در صدد بهره‌برداری از این منابع طبیعی هستند، مسدود کنند.

وی با بیان اینکه تعامل بین دستگاه‌ها باید بیشتر شود تصریح کرد: نگاه بنده به موضوع‌های منابع طبیعی و محیط زیست پیشگیرانه است، بنابراین طبق ساختار وظیفه دستگاه قضایی و مطابق با قانون، با متجاوزان عرصه منابع طبیعی برخورد می‌شود. به گفته رییس‌کل دادگستری استان گیلان، حساسیت بالایی در بحث تجاوز و تصرف اراضی ملی در دستگاه قضایی وجود دارد.

 

تقویت شوراها با ضرورت بیشتری پیگیری می‌شود

سیاوش‌پور همچنین با اشاره به وضع شورای حل اختلاف گفت: شورای حل اختلاف استان گیلان نیاز به تقویت و رسیدگی بیشتری دارد و با برنامه‌های تفصیلی و بلندمدت و کوتاه مدت به دنبال آن هستیم تا از طریق شورای حل اختلاف، کارها و مسایل قضایی و حقوقی را به دست مردم حل و فصل کنیم.

وی تاکید کرد: باید با تمام دستگاه‌ها تعامل ضابطه‌مند داشته باشیم و در این خصوص از تمام ظرفیت‌های قضات بهره ببریم.

رییس‌کل دادگستری استان گیلان در ادامه به شعار سال اشاره کرد و با مد نظر قرار دادن «حماسه اقتصادی»، تقویت کمیته حمایت از سرمایه‌گذار را از رئوس اولویت دادگستری استان گیلان عنوان کرد و افزود: دستگاه‌های اجرایی این استان باید با مشارکت بیشتر با بخش قضایی مقدمات حمایت از سرمایه‌گذار را فراهم کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری                         ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *