روح الله خلجی:منابع قانونی سؤالات حقوق تجارت در آزمون وکالت ۹۳ و کارشناسی ارشد ۹۴

در این پست می خواهم به این سؤال پاسخ دهم که برای آزمون وکالت ۹۳ و آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ که در بهمن ماه امسال برگزار می شود ، داوطلبان باید قانون تجارت فعلی را مطالعه کنند یا لایحه جدید تجارت را ؟ کدامیک مدنظر طراحان سؤال قرار خواهد گرفت؟

از آنجا که لایحه جدید تجارت رکورد دار زمان روند تصویب است و هنوز در شورای نگهبان در حال بررسی و اصلاح ایرادات می باشد بسیار بعید به نظر می رسد که تا آزمون وکالت ۹۳ و یا حتی تا زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ تصویب شد. وانگهی اگر این لایحه مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرد ، مراحل بعدی که شامل موارد زیر است که چندین ماه بطول خواهد انجامید: ارجاع آن به مجلس برای انجام امور مربوط از قبیل ویراستاری متن لایحه ، ابلاغ آن به ریاست جمهوری ، توشیح این قانون توسط شخص رئیس جمهور و نیز زمان مورد نیاز برای سپری شدن جهت لازم الاجراء شدن قانون جدید.

بنابر این توصیه من به داوطلبان گرامی آزمون های وکالت ۹۳ و کارشناسی ارشد ۹۴ اینست که فقط قانون تجارت فعلی را مطالعه کنند و هیچ نگرانی درمورد تصویب لایحه تجارت نداشته باشند. نکته حائز اهمیت اینست که ایرادات شورای نگهبان به این لایحه بسیار زیاد است و متن اصلی ایرادات در دست هیچ کس جز اعضای محترم این شورا نیست. بنابر این اگر هم داوطلبان بخواهند لایحه را مورد مطالعه قرار دهند متن اصلی آن را در اختیار ندارند.

برای مطالعه دکتری حقوقی در آزمون وکالت و کارشناسی ارشد فقط کتاب دکتر اسکینی را مطالعه نمایند ولی از آنجا که دوره حقوق تجارت ایشان فاقد بخش قراردادهای تجاری مانند قرارداد سی آی اف است و مبحث مالکیت فکری را نیز شامل نمی شود ، این دو مبحث را از کتاب دکتر ستوده مطالعه نمایند. البته قوانین فرعی دیگر مثل قانون ثبت اختراعات و اکتشافات و قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان را نیز مورد بررسی قرار دهند.

منبع:

www.rkz.ir

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

پنج نکته مهم در مطالعه ی داوطلبان دکتری حقوق خصوصی

  با سلام. مهمترین نکته ای که آزمونی ها در سه ماه آخر دقت داشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *