رعایت حقوق زندانیان با نظارت های ویژه

حیدر آسیابی در گفت‌وگو با «حمایت» افزود: تشکیل چنین شعبی با هدف اجرای ماده ۱۸ دستورالعمل اجرایی بند ۱۵ قانون فوق انجام شده‌است.
وی اظهار کرد: در قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب سال ۸۳ همچنین آیین‌نامه اجرای سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، بر رعایت حقوق شهروندی زندانیان تاکید جدی شده و موارد عدیده‌ای از حقوق شهروندی زندانیان مورد تصریح قرار گرفته‌است.
وی با بیان اینکه در تبصره ۴ ماده ۴۴ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندانها تشکیل واحدهای حمایت از حقوق شهروندی زندانیان پیش‌بینی شده‌است، خاطرنشان کرد: این واحد‌ها هم‌اکنون در تمامی اداره‌های کل زندان‌های کشور دایر است. در این زمینه آذر سال ۸۵ دستورالعملی با عنوان نحوه تاسیس واحدهای حمایت از حقوق شهروندی زندانیان از سوی این سازمان تصویب و به مرحله اجرا رسید.
این مقام قضایی استان سمنان با اشاره به ماده ۳ این دستورالعمل درباره مصادیق حقوق شهروندی زندانیان، تصریح کرد: مراقبت‌های بهداشتی، امور درمانی، تامین سه وعده غذای زندانیان، تامین پوشاک آنان، ممنوعیت آزار و اذیت جسمی زندانیان، ممنوعیت تحقیر زندانیان، داشتن حق مکالمه، بهره‌مندی از ملاقات حضوری با وکلا و وابستگان، حفظ و مراقبت از اموال زندانیان و توجه به استراحت آنان مهم‌ترین این موارد هستند.
آسیابی پرداخت مزد ماهیانه به زندانیان شاغل در کارگاه‌های حرفه‌آموزی و فنی‌‌وحرفه‌ای را هم از دیگر مواردی عنوان کرد که در این قانون رعایت می‌شود.
وی یادآور شد: همه این خدمات در حالی ارایه می‌شوند که با انعقاد قراردادهای همکاری از سوی نهادهای متولی زندان‌ها با اداره‌های مختلف همچون تربیت‌بدنی، هلال احمر، آموزش و پرورش، بهزیستی، سازمان تبلیغات اسلامی، کمیته امداد و اوقاف و امور خیریه؛ فعالیت‌های دیگری نیز برای زندانیان انجام می‌شود.
دادستان عمومی و انقلاب سمنان خاطرنشان کرد: انجمن حمایت زندانیان هم از دیگر نهادهایی است که زیر نظر سازمان زندانها در حوزه‌های فرهنگی و کمک به خانواده‌های زندانیان فعالیت مستمر دارد.
وی تشکیل هیات نظارت بر اجرای قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی را از دیگر موضوع‌های مطرح در این قانون برشمرد و افزود: با توجه به اینکه در ماده واحده قانون ذکر شده رعایت حقوق دفاعی متهمان، جلوگیری از تحقیر آنان در مراحل بازجویی در بازداشتگاه‌ها، نظارت بر ممنوعیت آزار و اذیت زندانیان، استفاده از وکیل برای دفاع، رعایت حریم خصوصی افراد، نظارت بر ضابطان دادگستری و در جریان قرار گرفتن خانواده دستگیرشدگان مدنظر قرار گرفته در اجرای بند ۱۵ ماده واحده مذکور هم قوه قضاییه دستورالعمل اجرایی مربوطه را در آبان سال ۸۳ تصویب و ابلاغ کرد.

  تشکیل هیات نظارت با هدف اجرای حفظ حقوق شهروندی
آسیابی در ادامه سخنانش تصریح کرد: بنا بر دستورالعمل ابلاغی رییس قوه قضاییه، هیات نظارت و بازرسی در مرکز و استان‌ها راه‌اندازی شد و گروه‌های نظارت بازرسی استان با بازدید از بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها و مراجع انتظامی چگونگی روند حفظ و رعایت حقوق شهروندی را بررسی، گزارش‌های لازم را مطابق مفاد دستورالعمل اجرایی تهیه و به رییس کل دادگستری استان ارایه می‌کنند.
وی اعطای مرخصی به زندانیان حتی محکومان به حبس ابد را هم از موارد مهم حقوق شهروندی افراد در بند عنوان کرد و افزود: در این زمینه برای محکومان در قالب‌های متعددی اعطای مرخصی پیش‌بینی شده‌است. همانطور که در آیین‌نامه اجرایی سازمان زندانها تصریح شده به جز محکومان به اعدام و قصاص سایر محکومان حتی حبس ابد حق استفاده از مرخصی را دارا هستند و تحت شرایط مقرر شده در آیین‌نامه به صورت مستمر از تسهیلات مرخصی روزانه استفاده می‌کنند.
این مقام مسئول در خصوص چگونگی اعطای مرخصی به زندانیان این استان اظهار کرد: بر این اساس شورای طبقه‌بندی زندان‌ها فعال است و برابر دستورالعمل ابلاغی ساماندهی زندانیان و تشکیل جلسات این شورا هفته‌ای یک بار به صورت مرتب برگزار می‌شود. با این جلسه‌ها وضع زندانیان مورد بررسی قرار می‌گیرد و به زندانیان واجد شرایط مرخصی داده می‌شود.
وی یادآور شد: با وجود اینکه نسبت به سال‌های گذشته تعداد محکومان بهره‌مند از مرخصی افزایش یافته اما غیبت از مرخصی کاهش چشمگیری داشته‌است. در این میان طی ۵/۱سال گذشته در حوزه مرکز استان غیبت از مرخصی به ثبت
نرسیده‌است.

  اعطای مرخصی عامل کاهش بار روانی در زندانیان
دادستان عمومی و انقلاب سمنان درادامه این گفت‎وگو اعطای مرخصی به زندانیان را موجب کاهش بار روانی محکومان به زندان دانست و افزود: یکی از برنامه‌های جدی دادسرای استان همین موضوع است تا از این طریق به خانواده زندانیان از لحاظ روحی و روانی کمک شود.
آسیابی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت عفو محکومان در آیین‌نامه عفو و بخشودگی قوه قضاییه نیز به‌منظور حفظ حقوق شهروندی زندانیان است. بر این اساس کمیسیون عفو و بخشودگی در استان‌ها راه‌اندازی شده‌است.

منبع :حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

با شاخه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی و منابع آزمون برای سال ۹۸ و ۹۹ آشنا شوید

اطلاعات کاربردی درباره این شاخه: یکی از دو شاخه های پرطرفدار حقوق، شاخه جزا و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *