رسالت ما جرم زدایی است

وزیر دادگستری

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه دولت در مدت کوتاهی که از عمر خود گذارنده دو جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل داده است، تصریح کرد: در جلسه هیأت دولت گزارشی از فعالیت‌های واحد فساد ارایه شده و دولت کارگروه مستقلی برای پیگیری دولت الکترونیک، اصلاح فرایندها و استفاده از ابزار الکترونیک ایجاد کرده است.

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۵۶ حکم در قانون برنامه پنجم برای اجرای دولت الکترونیک داریم که یا خوب اجرا نشده یا هماهنگ نبوده است، توضیح داد: در دولت به این جمع‌بندی رسیدیم که اراده‌ای در اجرا باشد و نهاد ناظر و پیگیر در دولت تعبیه شود. در نهایت امروز تصمیم‌گیری شد که کارگروهی تشکیل شود و کار نظارت بر اجرای تکالیف احکام الکترونیک را بر عهده گیرد و دستگاه مسئول را تعیین کند.

پورمحمدی با بیان اینکه در خطای غیرعمد خسارت مادی و جانی به وجود می‌آید که باید جبران شود، اظهار کرد: دولت و مجلس برای این موضوع بودجه‌ای در نظر گرفتند که ناکافی است؛ زیرا بیمه‌ها برای حوادث جاده‌ای مطرح است و تأمین بودجه برای غیر از آن با مشکل مواجه است.

وزیر دادگستری درباره کاهش اطاله دادرسی نیز گفت: قوه قضاییه در آیین دادرسی و روش محاکمات تمهیداتی را پیش‌بینی کرده است. ما نیز در سازمان تعزیرات حکومتی این موضوع را تعقیب می‌کنیم که روند رسیدگی به شکایت‌ها کاهش یابد، سرعت رسیدگی بالا رود و مردم از طریق شبکه الکترونیک شکایتشان را پیگیری کنند.

وی اضافه کرد: به این منظور بخش زیادی از اقدام‌ها به صورت قانون تصویب و وارد فاز اجرایی شده است و اکنون تلاش می‌کنیم زمینه بروز جرم را کاهش دهیم زیرا رسالت ما این است که جرم‌زادیی کنیم و بستر تولید جرم را بخصوص در زمینه فساد کاهش دهیم.

———

رییس‌کل دادگستری فارس مطرح کرد؛

قانون، تنها ملاک صدور حکم

رییس‌کل دادگستری استان فارس ‌با تأکید بر اینکه باید ملاک و معیار همکاران قضایی در صدور حکم فقط قانون باشد، گفت: اجرای قانون به معنای اجرای عدالت است و توجه به این موضوع مانع از بروز ناامنی می‌شود.

ذبیح‌الله خداییان در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و فعلی دادگستری شهرستان سروستان اظهار کرد: مسئولان باید بدانند توجه به پیشگیری از وقوع جرم، موضوعی همگانی است و لازم است مسئولان آسیب‌ها را بررسی و شناسایی کنند و درصدد رفع عوامل ایجادکننده آنها برآیند.

رییس‌کل دادگستری استان فارس، برخورد قاطع و بدون اغماض دستگاه قضایی  با جرایم مهم  و امنیتی را مانعی در مسیر گسترش ناامنی ارزیابی کرد.        

وی به نقش مسئولان در برطرف کردن اختلاف‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: ورود سریع مسئولان شهرستان‌ها برای ایجاد صلح و سازش به خصوص در اختلاف‌های طایفه‌ای بسیار مهم است و امنیت را در مقایسه با وضعیت فعلی ارتقا می‌بخشد.

خداییان همچنین هفته دفاع مقدس را یادآور رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های دلیرمردانی دانست که با خون خود، عزت و افتخار آفریدند و امنیت و آبادانی را برای مردم ایران به ارمغان آوردند.

وی افزود: مسئولان فراموش نکنند که مسئولیت‌هایی که به آنان داده شده، امانت است و همواره به خود تذکر بدهند تا مبادا دچار غرور شوند.

رییس‌کل دادگستری استان فارس اظهار کرد: احترام مردم به مسئولان، زمانی ارزش شمرده می‌شود که این احترام به دلیل خدمتگزاری وی به مردم باشد، نه به دلیل منصب و جایگاهی که دارد.

وی گفت: افرادی از دوران مسئولیت خود بهره‌مند شده‌اند که توانسته‌اند با خدمت به مردم برای خود توشه آخرت فراهم کنند، چنان‌که در آموزه‌های دینی نیز بهترین مردم کسانی هستند که نفعی برای دیگران داشته باشند.

خداییان بیان کرد: دو خصلت وجود دارد که ارزشی بالاتر از آن نیست، اول ایمان به خدای متعال و دوم خدمت‌رسانی به مردم. چنان‌که امیرالمؤمنین علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر بر این موضوع تأکید فرموده است.

وی همچنین عنوان کرد: ضرورت تعجیل در رفع حوایج و خدمت‌رسانی به مردم به این دلیل است که بر اساس روایات، از جمله نعمت‌های خداوند متعال به بندگانش حاجت‌هایی است که مردم نزد آنان می‌آورند.

رییس‌کل دادگستری استان فارس ادامه داد: مسئولان باید توجه داشته باشند به مردمی خدمت می‌کنند که هرگاه به نقش‌آفرینی آنان نیاز ‌شود، در صحنه حاضر می‌شوند که نمونه و مصداق آن حضور آحاد مردم در راهپیمایی‌ها، انتخابات و نیز تقدیم شهدا در راه حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی است؛ چنان‌که امام خمینی(ره) نیز از مردم به عنوان ولی نعمتان یاد کرده‌اند.

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *