رحیم مطهرنژاد: نیاز زندانی‌ها به کار

رحیم مطهرنژاد
مدیرعامل بنیاد تعاون، حرفه‌‌آموزی و صنایع زندانیان کشور

ایجاد شرایطی جهت حرفه آموزی زندانی‌ها در کارگاه‌ها و کارخانجات و نظایر آن‌ها یکی از مهمترین گام‌هایی است که در بنیاد تعاون زندانیان برداشته شده است. این بنیاد از 65 سال پیش شروع به فعالیت کرده و از همان دوران شرایطی را فراهم کرد تا با ایجاد اشتغال زندانی‌ها در داخل یا بیرون از زندان بخشی از مشکلات اقتصادی خود و خانواده‌هایشان برطرف گردد. بخشی از دستمزد زندانی‌های مشغول به کار در اختیار خانواده‌هایشان قرار گرفته و بخشی از آن هم برای برآورده شدن نیازهای زندانی در اختیار وی قرار می‌گیرد و قسمتی از آن هم ذخیره می‌شود تا پس از آزادی بتواند به عنوان سرمایه از آن مبلغ استفاده نماید. البته بخشی از این درآمد هم صرف بیمه زندانی خواهد گردید.
تاکنون در زندان‌های کشور 60 هزار زندانی در هزار نقطه مشغول به کار شده‌اند و سالانه نیز 100 هزار تن آموزش می‌بینند. حدود 70 هزار تن از زندانی‌ها در 200 رشته فنی و حرفه‌ای از قبیل برق، مکانیک، آهنگری و دیگر رشته‌ها آموزش دیده و با شرکت در آزمون‌های مرتبط با این رشته‌ها، گواهینامه دریافت کرده‌اند. کشاورزی، پرورش آبزیان، تولید نهال و محصولات گلخانه‌ای، صنایع چوب و فلزی و پوشاک و منسوجات، دوخت چادرهای هلال احمر و یونیفرم‌های نیروهای مسلح و… از جمله مشاغلی هستند که زندانی‌ها می‌توانند با اشتغال در آن‌ها برای خود و خانواده هایشان کسب درآمد نمایند.
اهمیت مدیریت اشتغال پس از آزادی
سالانه حدود 500 میلیارد ریال برای آزادی زندانی‌ها هزینه می‌شود ولی آنچه حائز اهمیت است بحث اشتغال پس از آزادی زندانی است. حال آن‌که به دلیل حمایت نکردن جامعه از فرد سابقه دار و نبود شغل مناسب متأسفانه حدود 20 درصد آزاد شده‌ها دوباره به زندان باز می‌گردند.
در سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه، اداره‌ای تحت عنوان اداره کل مراقبت‌های بعد از خروج وجود دارد که پس از آزادی وام‌های 10 تا 25 میلیون تومانی در اختیار زندانیان قرار می‌دهد که آن‌ها بتوانند با استفاده از حرفه‌ای که آموخته‌اند درآمدی کسب نمایند، با این کمک حدود ده درصد از بازگشت زندانی‌ها به زندان‌ کاسته شده و 25 هزار تن نیز از تسهیلات این بانک‌ها استفاده نموده‌اند، متأسفانه در حال حاضر با نبود بودجه کافی، همه زندانی‌ها نمی‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند گردند ولی در صورت حمایت‌های دولت و مجلس و تصویب قوانین جدید در این خصوص و همچنین تخصیص بودجه می‌توان به میزان بیشتری وام‌های مذکور را در اختیار زندانی‌ها قرار داد.
ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای جرم‌های سطحی
چنانچه بین تخلف و جرم در کشور تقسیم‌بندی مناسبی صورت گیرد و به افرادی که مرتکب جرم‌های سطحی و سبک شده‌اند گواهی عدم سوء پیشینه ارائه شود این دسته از افراد می‌توانند به راحتی مشغول به کار شوند ولی متأسفانه در حال حاضر با شخصی که ناتوان از پرداخت مهریه بوده و یک قاتل حرفه‌ای پس از آزادی در زمینه دریافت گواهی سوءپیشینه برخورد یکسانی می‌شود. اما باید بدانیم که هر جرمی در قانون عمل مجرمانه نیست و کاهش عناوین مجرمانه اصل مهمی است که باید جدی‌تر مورد بررسی قرار گیرد. در کشورهای مختلف دنیا نیز این امر مورد توجه قرار گرفته و به موازات نوع جرم تنبیه صورت می‌گیرد. در کشور ما برای اقامت زندانی تدابیری اندیشیده شده است ولی برای موضوع حرفه آموزی و اشتغال آن‌ها پس از آزادی، بودجه و تسهیلات به میزان کافی وجود ندارد. البته با تغییر نگاه جامعه به این افراد و ارائه تسهیلات به میزان کافی این معضل قابل حل خواهد بود و با توکل به خدا با ایجاد زمینه‌های اشتغال پس از آزادی شاهد کاهش بازگشت زندانی‌ها به زندان خواهیم بود.

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب متون فقه آزمون کارشناسی ارشد حقوق سال 1399(حقوق عمومی- حقوق خصوصی- حقوق جزا و جرمشناسی)

سخنی با خوانندگان کتاب مسلما تصمیم خوبی گرفته‌اید در انتخاب این کتاب برای مطالعه آزمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *