مقالات حقوق بین المل

دیده‌بان حقوق‌ بشر خواستار شد: تصویب قانون منع ازدواج کودکان در یمن

elnashra4.jpg8.jpg

دیده‌بان حقوق بشر از دولت یمن خواست تا روند تصویب لایحه‌ تعیین حداقل سن قانونی ازدواج در ۱۸ سالگی را تسریع بخشد و با این کار به ازدواج گسترده کودکان در این کشور پایان دهد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر امور حقوقی یمن در ۲۷ آوریل ۲۰۱۴ لایحه تعیین سن قانونی ازدواج را به نخست وزیر این کشور ارائه کرده است که باید پس از بررسی آن در کابینه آن را برای تصویب نهایی به پارلمان تسلیم کند.

 

ندیم هوری معاون سرپرست خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده بان حقوق بشر اظهار کرد:‌ لایحه تعیین حداقل سن قانونی ازدواج می‌تواند نقطه‌ی امیدی برای هزاران دختر یمنی باشند که با وجود این که هنوز کودک هستند باید تن به ازدواج دهند.

 

وی ادامه داد: دولت باید تمام اقدامات لازم برای تعیین مکانیزم‌های لازم را به کار گیرد تا مانع از ازدواج دختران در سنین پایین شود و اجازه ندهد از این پس کودکان به ویژه دختران قربانی ازدواج‌های اجباری شوند.

 

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر حدود ۵۲ درصد از دختران یمنی در سنین پایین و اغلب با مردانی که بسیار از آنها بزرگ‌تر هستند ازدواج می‌کنند که ۱۴ درصد از آنها در سنین زیر ۱۵ سال قرار دارند. دخترانی که در سنین کودکی ازدواج می‌کنند اغلب از ادامه تحصیل محروم می‌شوند و بیش از دیگر زنان به دلیل زایمان در سنین پایین جان خود را از دست می‌دهند. آنها همچنین بیش از زنانی که در سنین بالای ۱۸ سال ازدواج می‌کنند در معرض سوء استفاده‌های فیزیکی و جنسی قرار دارند. بسیاری از دختران خود مایل به ازدواج نیستند اما اغلب از سوی خانواده‌هایشان تحت فشار قرار می‌گیرند.

 

یمن یکی از معدود کشورهای دنیاست که هنوز هیچ قانونی برای تعیین حداقل سن ازدواج تصویب نکرده است.

 

بر طبق این لایحه دفاتر ثبت ازدواج موظفند هنگام ثبت عقد سن زن و مرد را ثبت کنند. کاری که پیش از این اجباری نبوده است. این لایحه همچنین به دیگر مسائل مهم حقوق کودکان از جمله ختنه دختران، سربازگیری از میان کودکان و کار کودکان رسیدگی و برای آن مجازات نقدی و زندان تعیین می‌کند.

 

دیده‌بان حقوق بشر پیشتر مواردی را ثبت کرده است که نشان دهنده‌ تاثیرات منفی و بلند مدت ازدواج‌های زود هنگام برای دختران در یمن است. که در بسیاری از این موارد قربانیان تنها ۸ ساله بوده‌اند. زنان و دختران یمنی در گفت‌وگو با این سازمان تاکید داشتند که ازدواج زودهنگام به معنی از دست دادن تمام زندگی‌شان است. آنها پس از تن دادن به این گونه ازدواج‌ها قادر به تصمیم گیری در مورد سرنوشت خود نیستند، اغلب از ادامه تحصیل محروم می‌شوند و حتی در معرض آزار و اذیت‌های خانوادگی قرار می‌گیرند.

این در حالی است که یمن تاکنون عضویت در بسیاری از کنوانسیون‌های بین‌المللی که در آنها ازدواج کودکان ممنوع شده را پذیرفته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در سپتامبر سال ۲۰۱۳ از دولت یمن خواست تا به ازدواج زود هنگام و اجباری کودکان پایان دهد.

 

بر اساس این گزارش کشورهای مسلمان دیگری در منطقه چون الجزیره، مصر، عراق، لیبی، تونس، مراکش، اردن، عمان و امارات متحده عربی وجود دارند که در آنها حداقل سن قانونی ازدواج ۱۸ سال است. از این رو دیده بان حقوق بشر از دولت یمن خواست تا علاوه بر تصویب لایحه فوق الذکر اقداماتی را به کار گیرد که تضمین کند ازدواج کودکان پایان خواهد یافت.

 

این اقدامات می‌تواند تعیین مجازات برای والدین و یا سرپرستانی باشد که دخترانشان را در سنین پایین وادار به ازدواج می‌کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

مجموعه سوالات شبیه سازی شده حقوق بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی(مخصوص دکتری حقوق بین الملل)

مقدمه یکی از مهمترین موضوعاتی که برای یک داوطلب دکتری حقوق بین الملل ممکن است طرح شود؛ این است که طراحان آزمون دکتری در سالهای پیش و مخصوصا در دروس حقوق بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی چه سوالاتی را در آزمون دکتری حقوق بین الملل طرح کرده اند؟ در آزمون دکتری از کدام قسمت ها سوالات بیشتری مطرح می شود و تبعا کدام قسمت ها باید بیشتر مطالعه شود؟ پاسخ به این سوالات ما را به این نکته ختم می کند که در کنار سوالاتی که در آزمون دکتری مطرح شده آیا داوطلبان نیاز به کتابی دارند که افزون بر سوالات احتمالی آزمون دکتری احتیاج یک داوطلب را به صورت کامل به یک منبع خوب سوالات آزمونی رفع کند. در این کتاب احتیاج داوطلب به تست های شبیه ساز دکتری پاسخ داده شده است. ما در این مجموعه سعی کرده ایم با طرح بهترین تست ها از بخش حقوق بین‌الملل عمومی و سازمانهای بین المللی به داوطلبان شاخه حقوق بین الملل کمک شایانی کنیم. اما منظور از تست های شبیه ساز حقوق بین الملل و سازمانهای بین المللی تست هایی هستند که هر چند تالیفی بوده اما در قد و قواره سوالات آزمونهای سالهای قبل می باشد و البته برای اینکه این سوالات طراحی شوند ابتدا مبحثی که یک سوال آزمونی یا سوالات آزمونی طرح شده مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که با توجه به آمارگیری امکان طرح سوال در آزمون های دکتری از آن بخش وجود داشته باشد؛ اقدام به طرح سوالات شبیه ساز می شود. بنابراین تست های شبیه ساز مزیتی که دارند عبارت است از: سطح تخصصی بالا طراحی از بخش های سوال خیز آزمونهای دکتری شباهت نزدیک ساختار سوال به سوالات آزمونی و در عین حال ارائه یک نکته جدید در قالب تست امکان طرح پاسخ های تشریحی به سوالات تالیفی باری؛ داوطلبان عزیز لازم است قبل از شروع به مطالعه این کتاب در جریان چند نکته قرار بگیرند. اولین موضوع اینکه هدف اصلی ما از تالیف این کتاب یک نکته بیشتر نیست: تسلط داوطلب بر تست های آزمون دکتری پیش رو. مهمترین مزیت این کتاب: با مطالعه این کتاب و خودسنجی داوطلب در حقیقت چندین و چند کتاب را به صورت هدفدار مطالعه کرده است با این اطمینان که نکته ای از نکات مهم کتب رفرنس در پاسخ های تشریحی به سوالات دکتری از قلم نیافتاده است. بنابراین داوطلب به جای آنکه چندین کتاب را یک بار بخواند به این نکته خواهد رسید که یک کتاب خوب آزمونی را چندین بار مطالعه کند و در نتیجه رتبه قابل قبولی در آزمون دکتری کسب خواهد کرد. در این صورت زحمتها نتیجه خواهد داد و ما هم خوشحال از اینکه توانسته ایم رضایت نسبی داوطلب را کسب کنیم و اصولا بهتر از رضا و خشنودی دل مردم چه چیزی در این دوره مهمتر است! امری که انجام خدمت صادقانه را حداقل در مجموعه عدلیه ضروری می‌کند. در پایان هر چند در تالیف این کتاب عالی ترین حد دقت به کار گرفته شده که کتاب به عنوان رفرنس اصلی در مطالعه داوطلبان حقوق بین‌الملل قرار گیرد یک خواسته هم داریم مبنی بر اینکه اگر احیانا اشتباهی و یا لغزشی در ارائه صحیح مطالب صورت گرفته(کما اینکه بدون نقص تنها ایزد باریتعالی است) در هنگام مطالعه علامت زده و به اطلاع نویسندگان از طریق آی دی تلگرام و یا ایمیل زیر برسانید. مسلما کمک شما است که کتاب را غنی تر و پخته تر می کند. پاییز یکهزار و سیصد و نود و هفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *