دکتر نعمت احمدی: به سوی توافق جامع

توافقی که در ژنو بین کشورهای 1+5 و ایران صورت گرفت از نظر حقوقی یک قرارداد شفاهی است. منظور از قرارداد شفاهی قراردادهایی است که تعهدآور نیستند و مسیری را مشخص می‌کنند که اگر در آن مسیر طرفین حرکت کنند به نتیجه می‌رسند. این قرارداد شفاهی که مدت آن 6ماه بود و چیزی به پایان آن نمانده، به شکلی بود که تعهدآور نبود و طرفین می‌توانستند یا به توافق برسند یا آن را به هم بزنند. ضمن اینکه بر اساس قانون در ایران باید تمامی توافق‌ها به تایید مجلس برسد و چون این قرارداد تعهدآور نبود، نیازی به تایید مجلس نبود. در قرارداد تاکید شده بود طرفین ظرف 6ماه از طریق وزرا مذاکره کرده و به توافقی که در این قرارداد شفاهی پیش‌بینی شده بود برسند که بر اساس آن آینده مراکز و سایت‌های هسته‌ای ایران و نیروگاه فردو و اراک مشخص شود، بحث غنی‌سازی که بر اساس ماده 4 سازمان انرژی هسته‌ای برای استفاده صلح‌آمیز حق همه اعضاست نیز برای ایران به رسمیت شناخته شود. ایران در سال‌های گذشته با نصب سانتریفیوژ‌های نسل جدید غنی‌سازی را به 20 درصد رسانده بود اما از آنجا که ایران معتقد است تمامی فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است. بر اساس قرارداد طی 17سال کشور روسیه موظف به تامین سوخت نیروگاه‌های ایران زیر نظر سازمان انرژی اتمی شد. همچنین بنا شد سوخت 20درصد بدل به میله‌های سوختی شود و شفاف‌سازی در مورد فعالیت‌های سایت فردو و آب سنگین اراک صورت بگیرد و درعین حال بر اساس ماده4 سازمان انرژی هسته‌ای ایران حق قانونی غنی‌سازی اورانیوم را داشته باشد. البته ایران همواره حق غنی‌سازی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را دارد چرا که بر اساس دستورات حقوقی اذن در شیء اذن در لوازم است و وقتی اجازه استفاده از انرژی هسته‌ای را داریم اجازه غنی‌سازی آن را نیز داریم. مثل وقتی که شما حق داشن خودرو داشته باشید باید حق داشتن بنزین را هم داشته باشید چون بنزین جزء ذات خودرو است. در ابتدا برخی کشورها سعی کردند درباره این حق مسلم ایران «ان قلت» بیاورند اما بعد حق ایران را پذیرفتند. در مقابل کشورهای غربی متعهد شده‌اند فعالیت‌هایی که علیه ایران منعقد شده لغو شود؛ یعنی هم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که البته به این راحتی لغو نمی‌شود و نیاز به تایید فعالیت‌های ایران از سوی آژانس دارد و اگر قرارداد ما با کشورهای 1+5 نهایی شود برداشتن قطعنامه‌ها علیه ما بسیار ساده تر خواهد بود. دوم تحریم‌های کنگره آمریکا و سوم تحریم‌های اتحادیه اروپا که به نظر برداشتن سومی راحت‌تر از دو مورد اول باشد. ایران و کشورهای اروپایی در آخرین ساعات سال 2013 میلادی به نگارش متن توافقی اقدام کردند که ضمانت اجرایی داشت اما شفاهی بود و در حال حاضر تیم ایران به سرپرستی سیدعباس عراقچی با خانم وندی شرمن و کاترین اشتون به عنوان نمایندگان اروپا و آمریکا در آستانه رسیدن به توافقی جامع هستند و ان‌شاءا… که این قرارداد رسمی پس از چند ماه نشست کارشناسان و وزرای خارجه به نتیجه برسد. شاید بعد از دوران مصدق در سال 1332 تا امروز این بزرگترین آزمون حقوقی ایران در سطح بین‌الملل باشد و موفقیت و سربلندی تیم مذاکره کننده قدرتمند ایران آرزوی همه مردم ایران است.
کارشناس حقوق بین‌الملل
( چاپ شده در روزنامه آرمان / شنبه ۳۱ خرداد 1393 / شماره ۲۴۹۸ )

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

منابع آزمون دکترای نیمه متمرکز حقوق بین الملل سال 1399-1400-1401-1402

منابع آزمون دکتری نیمه متمرکز حقوق بین الملل سال 1399و 1400(برنامه ریزی آزمون دکترای حقوق بین الملل 1399 -منابع اصلی شاخه دکتری نیمه متمرکز حقوق بین الملل 1399- بسته دکتری حقوق بین الملل)

به کوشش: ابوالقاسم شم آبادی مواد امتحانی آزمون دکتری نیمه متمرکز حقوق بین الملل سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *