دکتر محمد جلالی- درباره مجلس موسسان تونس

” مجلس موسسان تونس روز شنیه ۴ ژانویه اولین مواد قانون اساسی آینده این کشور را با “تضمین آزادی عقیده و دین و مذهب” تصویب نمود. بر اساس این مصوبه ی اساسی هر چند دولت کشور تونس ” حامی امر مقدس” دانسته شده، اما اسلام به عنوان منبع اصلی هنجار ساز در این کشور شناخته نگردیده است.
دو ماده ی اول این قانون اساسی که غیر قابل تجدید نظر هم اعلام گردیده است، متضمن معرفی تونس به عنوان جمهوری “تحت حاکمیت قانون” و دولت-کشوری آزاد، مستقل و غیر نظامی است.
دو پیشنهاد مربوط به معرفی اسلام، قران و سنت به عنوان منبع اصلی قانون گذاری از سوی اکثریت اعضای این مجلس پذیرفته نشد و رد گردید. … .”

به نظر من، تجربه ی بد و ناموفق برخی کشورها در استفاده از اسلام به عنوان منبعی اصلی، مستقیم و حاکم بر همه ی هنجارها و آن هم با توسل به نوعی ساختار گرایی نا کار آمد شاهد مثال بسیار خوبی در این سال ها برای کشورهایی با اکثریت قابل توجه مسلمان بوده است.
نمونه ی مصوبه ی اساسی تونس که در بالا مختصری از خبر آن را از روزنامه ی لوموند فرانسه آوردم و نیز نمونه های افغانستان و حتی مصر بعد از انقلاب اخوان المسلمین از جمله ی این قوانین اساسی اند که به نظر سعی نموده اند بخصوص از تجربه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل چهار آن و ساختار و عملکرد شورای نگهبان حداکثر استفاده را بنمایند.
قانون اساسی ” جمهوری اسلامی افغانستان” نیز در ماده سه خود صرفاً با بیان کلیِ: “در افغانستان هیچ قانون نمی تـواند مخالف معتقدات واحکام دیـــن مقدس اسلام باشد”، و قرار ندادن هیچ ساختار سخت و متصلبی برای اعمال آن نمونه ی جالب دیگری برای این امر است. ( در این قانون اساسی، دیوان عالی کشور یا ستره محکمه تنها در صورت در خواست پسینی نسبت به مغایرت یک هنجار قانونی عادی با شرع به اظهار نظر مبادرت می نماید).

منبع: صفحه اجتماعی دکتر محمد جلالی

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *