مقاله
مقالات حقوق عمومی

درباره تاسیس رشته حقوق آب(مقطع ارشد و دکتری) در ایران

این روزها دغدغه من راه اندازی رشته حقوق آب در مجموعه دانشگاهی کشور است.

معاون وزیر نیرو در امور نیروی انسانی و آموزش، طی حکمی مرا با حفظ سمت فعلی، به عنوان مجری راه اندازی این رشته در مقاطع ارشد و دکتری با هماهنگی دانشگاه های معتبر شهید بهشتی و تهران منصوب کرده اند.
سرقصل ها و مواد آموزشی را تدوین کرده ایم و باید در خصوص اخذ مجوزهای قانونی با وزارت علوم، تعامل کنیم.این رشته یکی از نیازهای اساسی آینده حقوقی کشور است. من به افق های آینده این رشته خوشبینم و این کار یک نیاز راهبردی آتیه کشور است. دعا کنید که همه مسئولین ما را در این باب یاری کنند.

در سفری که سال ۱۳۸۹ به کشور اسکاتلند داشتم،دیدم که علیرغم آنکه منطقه اروپائی و انگلیسی مشکلات کم آبی منطقه ما راندارند، معتبرترین دانشگاه خود یعنی دانشگاه داندی را مامور راه اندازی رشته حقوق آب نموده که از اقصی نقاط دنیا، دانشجویان دوره ارشد و دکتری را تربیت می کنند.
بهترین اساتید این رشته را از ملیت های گوناگون گردهم آورده و کارهای وسیع علمی را به سامان می رسانند.
همچنین نهادی در کنار دانشگاه داندی به نام کرسی آب یونسکو راه اندازی که علاوه بر برگزاری دوره های کوتاه مدت حقوق آب، به انجام داوری در دعاوی بین المللی حوضه های مشترک می پردازند.(آنهم با اخذ مبالغ کلان برای دانشگاه و کرسی.)
همین امر مرا برآن داشت تا این نقیصه را در ایران و سپس در افقی فراتر در خاورمیانه و خاور دور دنبال کنم.
این انتصاب و پیگیری تاسیس رشته مذکور، آغازی بر یک حرکت بزرگ نهادی در عرصه ملی و بین المللی است. دوستان فرهیخته را در این حرکت بزرگ به همراهی و همکاری می طلبم.

منبع: صفحه اجتماعی دکتر غلامرضا مدنیان

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

قوانین ارگانیک چیست؟ بررسی تحلیلی قوانین ارگانیک در حقوق ایران وفرانسه

خلاصه: قوانین ارگانیک: این قوانین بر مبنای درخواست صریح قانونگذار اساسی برای تکمیل یا تشریح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *