دانلود کتاب امانتداری و راهکارهای ترویج آن

 • فهرست
 • چکیده
 • خداوند درباره ضرورت امانت می‌فرماید:إِنّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدّوا اْلأَماناتِ إِلی‏ أَهْلِها.. خداوند به شما فرمان می‌دهد که امانت را به صاحبان آن برسانید.
  یکی از ویژگی‌های برجسته هر انسان جوینده تعالی و کمال امانت و امانتداری است که آثار و برکات فراوانی در تعالی شخصیت انسان و زندگی افراد جامعه دارد و در فرهنگ دینی بسیار مورد تاکید است و جزو نخستین مصادیق حقوق اجتماعی است که پیش از اسلام نیز مورد احترام بوده است. بدین جهت امانت داری ملائم با طبع و سرشت آدمی است. چنانچه پیامبر صلی الله علیه و آله خود را متصف به این صفت الهی می‌داند و می‌فرماید: إِنّی لَکُمْ رَسُولٌ أَمینٌ من برای شما فرستاده‌ای امین هستم.
  و از همه مهمتر اینکه امام صادق علیه السلام آن را نشانه شیعه می‌داند و می‌فرماید:شیعتنا اهل الوفاء و الامانه شیعیان ما اهل وفای به عهد و امانت‌داری هستند.
  امانتداری در سه حیطه مطرح است حفظ اموال، حفظ اسرار و حفظ ناموس و گسترش امنیت و آسایش در جامعه در گرو این فضیلت اخلاقی است و هر اندازه که میزان اعتماد و اطمینان در فضای جامعه بیشتر باشد بیشتر می‌توان به سلامت آن جامعه و تکامل آن پی برد و در چنین جامعه‌ای است که افراد می‌توانند استعدادهای خود را شکوفا سازند. زمانی که بی اعتمادی بر فضای جامعه‌ای حاکم باشد میزان زیادی از نیروهای جوامع بر سر پیدا کردن راه یابی برای برون رفت از بی اعتمادی هرز می‌رود و شاید دیگر همتی بر انجام کاری بدیع و نو باقی نماند. رسانه ملی وظیفه دارد چنین مفاهیمی را در جامعه اسلامی ترویج دهد و فرهنگ سازی کند. امانت‌داری یکی از مواردی است که نه تنها باید میان مردم حاکم باشد بلکه باید بین حاکمان حکومتی و کارگزاران نظام اسلامی رواج داشته باشد چرا که مسئولیت پذیری و منصب و مقام نوعی امانت الهی تفسیر شده است و مدیران و کارگزاران نظام باید برای حفظ این امانت نهایت تلاش و کوشش خویش را به کار گیرند تا مبادا از آن سوء استفاده شود و یا در امانت خیانت شود. در اسلام ضرورت امانت داری حتی در مورد غیر مسلمان سفارش شده است چنانچه امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرماید: هرگاه امانتی به تو سپردند آن را بازگردان و خیانت نکن با کسی که به تو خیانت می‌کند.حضرت با تاکید بر ادای امانت حتی در صورت خیانت طرف مقابل بر ضرورت و اهمیت امانت‌داری در میان مردم تاکید می‌ورزند. در واقع حضرت خیانت طرف مقابل را دلیلی برای خیانت یک مسلمان نمی داند و تاکید می‌کند که مسلمان در هر صورت باید امانت‌دار باشد. بنابراین اسلام نه تنها امانت داری در جامعه اسلامی را برای تمامی افراد حتی حاکمان لازم می‌داند بلکه می‌خواهد این فضا را در میان غیر مسلمانان نیز گسترش دهد تا آنها از این اعتماد در مناسبات جهانی و بین المللی خود بهره‌مند شوند و از مسلمانان الگو بگیرند.
  رسانه ملی به عنوان یک دانشگاه عمومی باید روحیه امانت‌داری را در آحاد جامعه تقویت کند و جامعه‌ای که بی اعتمادی در آن رواج داشته باشد بی‌ایمانی آن را تهدید می‌کند به فرموده حضرت کسی که ایمان ندارد امانت‌دار نیست بنابراین این دو رابطه تنگاتنگی با هم دارند.
  پژوهشگر محترم مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما جناب آقای مرتضی اسکندری بر آن است تا امانت را از زوایای مختلف و در موضوعات گوناگون بررسی کند و آثار و پی‌آمدهای ناگوار آن را همراه با عوامل و زمینه‌های امانت‌داری و خیانت‌ورزی بیان نماید. امید است که با ارائه راه کارها و بیان حکایت‌ها و داستان‌هایی که در این زمینه بیان شده است مورد استفاده برنامه ساران رسانه ملی قرار گیرد.
Rating: 4.2/5. From 6 votes.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

ابطال مصوبه حدنصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه تهران از سوی دیوان عدالت اداری

با شکایت یکی از داوطلبان آزمون دکتری، دستورالعمل کسب حداقل ۵۰ نمره از مصاحبه دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *