کتاب- مصاحبه دکتری حقوق- امتیاز کتاب در مصاحبه دکتری

داشتن کتاب در مصاحبه دکتری چند نمره یا امتیاز دارد؟

آیا داشتن کتاب در مصاحبه دکتری نمره دارد؟

در نوشته ذیل فارغ از اینکه داشتن کتاب تخصصی در روز مصاحبه دکتری نمره دارد؛ سایر موضوعاتی که معمولا در جایی اشاره نمی گردد؛ مورد بررسی قرار می گیرد. به هر حال برخی از داوطلبان دنبال این هستند که از روز مصاحبه و جزییات آن اطلاعاتی را به دست بیاورند.

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، کل آزمون دکتری ۱۰۰ نمره دارد که تقسیم بر دو قسمت می شود:

۵۰ نمره آن مربوط به آزمون دکتری است.

۵۰ نمره آن مربوط به روند برگزاری مصاحبه دکتری است.

حال از این ۵۰ نمره مربوط به مرحله مصاحبه دکتری:

فقط ۳۰ نمره مربوط به مصاحبه شفاهی که معمولا بین ۱۰ دقیقه الی ۱ ساعت طول می کشد.

۲۰نمره نیز مربوط به سوابق پژوهشی- عملی است.

حال در سوابق پژوهشی نمره ۲۰ فوق را معمولا نمره کامل ۱۰۰ در نظر می گیرند و داشتن سوابق پژوهشی مانند کتاب- مقاله- شرکت در کنفرانس- مدرک زبان و…. را بر این اساس تقسیم بندی می کنند. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع داشتن کتاب ۴ امتیاز دارد.

ما در ادامه نوشته در خصوص داشتن کتاب در روز مصاحبه دکتری صحبت می کنیم(مخصوصا دکتری حقوق)

رویه در مصاحبه دکتری این است که داوطلب دکتری بایستی یک جلد از کتاب خود را به هیات مصاحبه کننده ارائه دهد و البته این کار معمولا در پی درخواست اساتید مصاحبه کننده خواهد بود؛ هر چند که در دانشگاه های آزاد در مصاحبه دکتری ۹۷ یکی از اساتید را مشخص کرده بودند که در یک اتاق مجزا و یا جایگاه مجزا سوابق پژوهشی مانند کتاب، مقاله و…. سایر آثار داوطلبان دکتری را می گرفت و با توجه به بررسی خود یک امتیازی را در نظر می گرفت. البته این امر برای این بوده است که وقت اساتید مصاحبه کننده به دلیل کثرت داوطلبان گرفته نشود و اساتید مصاحبه کننده بتوانند سوالات شفاهی خود را از داوطلب دکتری بپرسند.

علی ایحال چاپ کتاب مسلما چنانچه کتاب علمی و تخصصی در حوزه شاخه تحصیلی بوده باشد مسلما ممکن است امتیاز مربوط به کتاب کسب شود. بنابراین سعی کنید این نکته را به یاد داشته باشید که داشتن کتب در شاخه تخصصی(مثلا حقوق خصوصی- حقوق عمومی- حقوق جزا و جرمشناسی- حقوق نفت و گاز-حقوق بین المللی) در صورت صحیح بودن شرایط کتاب، قطعا نمره در پی خواهد داشت اما داشتن کتاب در رشته تحصیلی(مانند رشته حقوق) داوطلب ممکن است نمره داشته باشد و صد در صدی نیست.

در رویه معمولا امتیازی متوسط را به کتاب در نظر می گیرند و اگر زمانی که شرایط به اینگونه باشد که اساتید مصاحبه کننده نیز کتاب را مشاهده نمایند(مانند دانشگاه های روزانه- شبانه و پردیس خودگردان و البته برخی از دانشگاه های آزاد شهرستانها) از داوطلب چند سوال از کتابش خواهند کرد. طبق تجریه چندین ساله معمولا این سوالات را از داوطلب کرده اند:

درباره کتابتان می توانید توضیحاتی مختصر بدهید که در خصوص چیست؟

ممکن است از پاورقی هایی که در کتابتان استفاده کرده اید سوال شود.

برخی از موارد فهرست کتاب را باز می کنند و می گویند خودتان یکی از بخش ها را انتخاب کرده و درباره اش توضیح دهد.

مواقعی هم از داوطلب می خواهند که ذکر کند برای تالیف کتاب از چه منابعی استفاده کرده است که در برخی از مواقع پاسخ صحیح را دلیل این می دانند که خود داوطلب کتاب را تالیف کرده است.

برخی از مواقع هم یکی از صفحات را باز می کنند و می گویند این کلمه و یا این اصطلاح و یا این تیتر را توضیح دهید.

مواقعی هم پیش آمده که برای اینکه داوطلب را درگیر کنند یکی از منابع آخر کتاب را انتخاب کرده و از به جای پرسش از کتاب تالیفی از منبع مورد نظر سوال می کنند که این منبع را توضیح دهید(حتی مواردی هم بوده که به داوطلب گفته اند که جلد منبعی که استفاده کرده ای چه رنگی بوده و یا چاپ کدام انتشارات بوده است و یا اینکه منبع لاتینی که استفاده کرده اید را ا کجا آورده اید و…)

به یاد داشته باشید که چاپ کتاب در انتشارات آموزشی که شناخته شده هستند معمولا فاقد نمره و یا دارای حداقل نمره است دلیل این امر هم این است که اساتید مصاحبه می دانند که چاپ کتاب در این نوع از انتشارات ها فقط کاری شکلی و برای گرفتن امتیاز مصاحبه بوده است. بنابراین سعی نمایید کتاب خود را در انتشارات های حقوقی کار کنید البته برخی از مجموعه ها هم کتاب آموزشی دارند و هم کتاب دانشگاهی و یا اینکه اعتبار دارند و جزو معروف ترین انتشارات های حقوقی می باشد و در این صورت ایرادی بر آن نیست.

ضمنا در نظر داشته باشید در رویه مصاحبه های دکتری حقوق، چاپ کتاب حقوقی در انتشارات های غیرحقوقی مانند انتشاراتی که در زمینه شعر و ادبیات و یا حوزه مهندسی کار می کند و برخی از اوقات هم به دلیل غیرمشهور بودن نمره ای به آن تعلق گرفته نمی شود.

یک بار داوطلبی می گفت که کتابش را در روز مصاحبه به این دلیل رد کرده اند که اسم انتشارات مرتبط با شاخه تحصیلی نبوده است.

در نهایت اینکه هوشیار نسبت به برخی از سوالات اساتید مصاحبه کننده باشید که ذهن شما را به هم می ریزد؛ برخی از اساتید در مصاحبه دکتری حقوق عمومی یکی از سوالات همیشگی شان از داوطلب این بوده و هست که چه مقدار پول بابت چاپ کتاب پرداخت کرده اید؟ و این موضوع باعث درگیر کردن ذهن داوطلب در جلسه مصاحبه و یا به هم ریختن تمرکز داوطلبان و بی اهمیت نشان دادن کارشان شده است. به یاد داشته باشید که از قبل بایستی بتوانید به این سوال اساتید پاسخ دهید

مخصوصا اکنون که هیچ انتشاراتی یک کتابی را هر چند اینکه تخصصی باشد چاپ نمی کند و مجبور است کتبی که در بازار فروش صد در صدی دارد؛ چاپ نماید. بنابراین به صرف اینکه کتابی یک موضوع ریز و خاص و تخصصی را کار کرده است باعث چاپ یک کتاب در انتشارات ها نمی شود مگر اینکه برای انتشارات سودی داشته باشد.

.

داشتن کتاب در مصاحبه دکتری چند نمره دارد؟ کتاب در مصاحبه دکتری چند امتیاز دارد؟ اطلاعاتی درباره روز مصاحبه دکتری حقوق- مصاحبه دکتری حقوق خصوصی- مصاحبه دکتری حقوق عمومی- مصاحبه دکتری حقوق بین الملل- مصاحبه دکتری حقوق جزا و جرمشناسی- مصاحبه دکتری نفت و گاز

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

قوانین ارگانیک چیست؟ بررسی تحلیلی قوانین ارگانیک در حقوق ایران وفرانسه

خلاصه: قوانین ارگانیک: این قوانین بر مبنای درخواست صریح قانونگذار اساسی برای تکمیل یا تشریح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *