خطرناک‌ترین وسیله نقلیه

موتورسیکلت هم بسیار مفید است و هم بسیار خطرناک. مفید از این جهت که زمینه جابه‌جایی سریع از هر نقطه از شهر به جای دیگر را فراهم می‌کند و خطرناک به این دلیل که راننده آن با جان خود و سرنشینان دیگر این وسیله و همچنین با جان عابران پیاده و رانندگان سایر وسایل نقلیه بازی می‌کند. آمار تصادفات این وسایل به شدت بالاست. برای این مشکل باید چاره‌ای اساسی اندیشید.

در قانون جدید راهنمایی و رانندگی بخشی به رانندگان این وسیله نقلیه اختصاص داده شده است. تخلفات رایجی که این رانندگان انجام می‌دهند، حرکت در پیاده‌رو یا در جهت مخالف سیر مجاز، ایجاد عمدی صدای ناهنجار، حمل بار غیرمتعارف، حرکت نمایشی مارپیچ است. این رفتارها، هر روز جان شهروندان را در پایتخت به خطر می‌اندازد. به آنها تک‌چرخ، حمل یدک، عدم استفاده از کلاه ایمنی و تردد در خطوط ویژه اتوبوس را هم اضافه کنید. همه این اقدامات تخلف است و ماموران ضمن آنکه متخلف را جریمه خواهند کرد، موتورسیکلت را حداکثر به مدت یک هفته و در صورت تکرار یک ماه توقیف خواهند کرد.

‌جالب است بدانید که اگر چه به صورت مستقیم در خصوص موتورسیکلت راندن زنان منعی وجود ندارد اما در قسمتی از این قانون گفته شده که صدور گواهینامه موتورسیکلت برای «مردان» برعهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *