حمله به رای اعتماد

نویسنده: فرزانه آیینی

حملات ریز و درشت تندروهای بهارستان علیه دستور کارهای پاستور خبر می دهد که ماه عسل حسن روحانی و دوستانش به پایان رسیده است. با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، کارشناسان و صاحب نظران مدام هشدار می دادند که روحانی و تیمش کار بسیار دشواری در پیش دارند و اگرچه پشتوانه شان رای ۱۸ میلیونی مردم است اما شرایط اقتصادی و سیاسی و کارنامه دولت گذشته و منتقدان اصولگرایش اجازه نخواهد داد ماه عسل تیم روحانی بیش از سه ماه به درازا بکشد. از فضای رسانه یی که این روزها شکل گرفته است انگار این پیش بینی درست از آب در آمده است و هنوز سه ماه هم از روی کار آمدن دولت یازدهم نگذشته است، تندرو های جناح راست که در رقابت های انتخاباتی به روحانی و حامیان اصلاح طلبش باختند هر روز دامنه انتقادات شان را گسترده تر و ادبیات شان را گزنده تر می کنند. اگرچه این انتقاد ها و حملات از یک ماه پیش و در پی تماس تلفنی رییس جمهور با همتای امریکایی اش استارت خورد و با شعار های مرگ بر امریکایی اش هم به مجلس کشیده شد اما حالارنگ و بوی جدی تر به خود گرفته است. اصولگرایان انگار پس از تعطیلات شان عزم شان را برای صف آرایی علیه برخی اقدامات دولت که خوشایند منش راست گرایانه آنها نیست جزم کرده اند، می خواهند هم مانع تغییر رابطه با امریکا شوند و هم از ورود وزرای نزدیک به اصلاح طلبان به دولت جلوگیری کنند. به همین خاطر نمایندگان تندروی مجلس نهم دو دستور کار ویژه دارند که یکی مقابله با نظرسنجی دولت برای تغییر رابطه با امریکاست و دیگری هم تهدید وزرای پیشنهادی به افشاگری های امنیتی آن هم درست در آستانه رای اعتماد نمایندگان به سه وزیر باقی مانده.
گام اول جلسه رای اعتماد امنیتی می شود: مجلسی ها هم می گویند وزرای پیشنهادی برای سه وزارتخانه باقی مانده یعنی آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و علوم وتحقیقات گزینه های مطلوب اکثریت مجلس نیستند و رای اعتماد به فانی، صالحی امیری و فرجی دانا دشوار خواهد بود و بعضا تهدید کرده اند که اگر روحانی در انتخاب آنها به ویژه صالحی امیری تجدید نظر نکند جلسه رای اعتماد به جلسه افشاگری تبدیل می شود. این در حالی است که طی یک ماه و نیم گذشته که روحانی، فانی، صالحی امیری و توفیقی را به عنوان سرپرستان سه وزارتخانه مذکور منصوب کرد مجلس به صورت ویژه به وزارت توفیقی بر وزارت علوم واکنش نشان داد و روحانی هم برای نشان دادن تعامل با مجلسی ها در روز معرفی وزرای پیشنهادی فرجی دانا را به جای توفیقی معرفی کرد. حالااما یک هفته پس از معرفی وزرای پیشنهادی انگار نمایندگان تغییر رویه داده اند. حرف و نقدهای مجلس از منافع و مصالح بسیار فراتر رفته است. رنگ و بوی افشاگری و امنیتی به خود گرفته است.
همچنان که دیروز الیاس نادران در توصیه به رییس جمهور مبنی بر عدم معرفی صالحی امیری به عنوان کاندیدای وزارت ورزش و جوانان گفت: فارغ از عدم تناسب حداقلی سوابق اجرایی وزیر پیشنهادی با وزارتخانه ورزش و جوانان، حواشی و پرونده هایی درباره آقای صالحی امیری وجود دارد که به دلیل جنس خاص این مسائل، بیان آن در شرایط فعلی به مصلحت کشور و دولت نیست و رییس جمهور نباید نمایندگان را در چنین موقعیتی قرار دهند. الیاس نادران با اشاره به معرفی سه وزیر پیشنهادی از سوی رییس جمهور برای سه وزارتخانه باقیمانده درباره سرپرست وزارت ورزش و جوانان به مهر گفت: با توجه به سوابق و پرونده های امنیتی و اقتصادی مربوط به صالحی امیری بهتر است رییس جمهور از مهلت قانونی باقیمانده استفاده کرده و با تجدید نظر در تصمیم قبلی خود، گزینه مناسب تری را برای وزارتخانه ورزش و جوانان معرفی کند. نادران با اشاره به ماجرای رای اعتماد و استیضاح مرحوم کردان در مجلس هشتم گفت: در آن زمان نیز رییس جمهور وقت به توصیه نمایندگان دلسوز مجلس توجه نکرد و با معرفی آقای کردان باعث شد که در نهایت به ضرر مرحوم کردان، شخص رییس جمهور، دولت و در نهایت کشور تمام شود. نماینده تهران گفت: در صورت اصرار رییس جمهور بر معرفی آقای صالحی امیری با توجه به سوابق امنیتی و اقتصادی وی، چه رای بیاورند و چه رای نیاورند، یک چالش جدی سیاسی به مراتب عمیق تر از ماجرای مرحوم کردان اتفاق خواهد افتاد که این موضوع قطعا دامن نهادهای امنیتی و قضایی کشور را نیز خواهد گرفت. وی تاکید کرد: معرفی صالحی امیری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در موقعیت انتخاب بین بد و بدتر قرار خواهد داد، نمایندگان مجلس قطعا مانند مساله استیضاح مرحوم کردان در مواجهه با این دو مساله هیچ مصلحتی را بالاتر از عدم تصدی یک فرد مساله دار بر یک وزارتخانه مهم اجتماعی نمی دانند. آنچه سبب می شود انتقادات نادران علیه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان جدی تلقی شود نظر منفی فراکسیون اصولگرایان درباره صالحی امیری از جلسه سه شنبه گذشته شان است. علی بزرگواری عضو فراکسیون اصولگرایان در ادامه گفت: عمده بحث موجود درباره وی شبهات نمایندگان درباره سوابق کاری و برخی اقدامات قبلی او بود که در این جلسه طرح شد. این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اینکه آقای صالحی امیری به همراه حجت الاسلام نقویان در این جلسه حضور پیدا کرده بود به ایسنا گفت: وی آقای نقویان را به عنوان مشاور فرهنگی خود معرفی کرد اما حرف های چالش برانگیز آقای نقویان در موضوعات سیاسی باعث شد که نمایندگان سخنان وی را برنتابیده و نسبت به معاون فرهنگی وی اعتراض کنند. البته به نظر می رسید که آقای نقویان فضای مجلس را نمی شناخت و تا حدودی سخنان فراتر از معمول مطرح کرد که مورد انتقاد و اعتراض نمایندگان واقع شد. در مقابل این انتقادات اما رمضان شجاعی کیاسری، سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس فضای پارلمان را برای سه وزیر پیشنهادی دکتر روحانی مثبت ارزیابی کرد و گفت: با سه وزیر پیشنهادی دولت مخالفت هایی نیز وجود دارد اما فکر می کنم هر سه وزیر بتوانند رای اعتماد مجلس را اخذ کنند مگر اینکه در روز رای گیری صحبت های خاصی مطرح شود. وی افزود: باید پذیرفت دولت عوض شده است. دولت آقای روحانی دولت اعتدال است بنابراین نمی توان همه چیز را با مبانی اصولگرایی محک زد.
گام دوم صداقت امریکایی: برخی اصولگرایان برای ممانعت از بسامان رسیدن نظرسنجی دولت درباره رابطه با امریکا ضمن حمایت از تکثیر و نصب پوستر های «صداقت امریکایی» می خواهند محمد جواد ظریف را به کمیسیون شوراها و سیاست داخلی احضار کنند تا از باید ها و نباید هایشان درباره شعار مرگ بر امریکا در آستانه ۱۳ آبان ماه سخن بگویند. محمد جواد کولیوند، عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اعلام این خبر به «اعتماد» گفت: برخی می خواهند موضوع مذاکره با امریکا را با توجه به اعلام نظرسنجی از مردم، مردمی جلوه دهند و افکار عمومی را نیز درگیر بحث مذاکره با امریکا کنند. یک ماهی می شود که بنر هایی با عنوان صداقت امریکا در سطح شهر تهران دیده می شود، بنر هایی که در آن تصویری از مذاکره دو طرف ایرانی و امریکایی به ترسیم در آمده که طرف امریکایی با تجهیز به سلاح های نظامی و همراهی حیوانات وحشی در مقابل طرف ایرانی که کیف به همراه دارد پشت میز مذاکره نشسته اند و در مقابل دست ایرانی که برای انجام مذاکره دراز شده از سوی امریکا چنگال حیوانی درنده به نمایش در آمده است. تندرو های بهارستان در حالی بر عملکرد دولت خرده می گیرند که دولتمردان همواره اعلام کرده اند که مصلحت نظام و مردم را درنظر دارند و در امور اصلی با بزرگان نظام مشورت می کنند و هماهنگ هستند. حال باید دید نمایندگان درصدد مقابله با دولت نوپای یازدهم بر می آیند یا یادآوری تاکید بزرگان نظام بر رویه مناسب و معقول پاستورنشیان اسباب همراهی دوباره نمایندگان با روحانی و دولتمردانش را فراهم می کند.

 روزنامه اعتماد، شماره ۲۸۱۰ به تاریخ ۴/۸/۹۲، صفحه ۱ (صفحه اول)

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *