حکمت ازدواج های پیامبر اکرم- صلی الله علیه و آله

 
تهیه و تنظیم : سید صادق سید نژاد
 رویارویی حق و باطل و تلاش نافرجام طرفداران کفر و نفاق در ممانعت از پیشرفت و فراگیر شدن مظاهر حقانیت و اصول آن از ابتدای خلقت تا به امروز همچنان ادامه دارد.

از آنجا که سردمداران کفر و نفاق همواره روبرو شدن با حقایق را به ضرر خود می بینند به خوبی متوجه این امر هستند که اگر حقایق امور به گوش جهانیان برسد، موقعیت پوشالی و منافع نامشروعی که آنان برای خود دست و پا کرده اند به خطر خواهد افتاد .

بنابراین در برهه های گوناگون وقتی بیشتر احساس خطر می کنند با هدف حفظ جایگاه و منافع شان اقدام به کارهای ناشایست و به دور از روشهای جوانمردانه می نمایند .

بر این اساس امروزه سران استکبار جهانی و صهیونیسم جنایتکار وقتی بیداری امت اسلامی را در سرتاسر جهان مشاهده می کنند و خود را در برابر این خیزش بزرگ الهی عاجز و ناتوان می بینند به هر وسیله ای متوسل می‏ شوند تا بلکه بتوانند چند صباحی بیشتر به سلطه و سیطره ننگین و ظالمانه خود تداوم بخشند، غافل از آن که به فرموده خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم « یرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ» آیه ۸ سوره صف «اینان می خواهند نور الهی را با دهانهایشان خاموش سازند در حالی که خداوند نور خود را تمام می ‏سازد هرچند مشرکان نخواهند.

یکی از کارهای مذبوحانه ‏ای که اخیرا سران استکبار و صهیونیستها به آن متشبث شده ‏اند این است که از راه ساخت فیلم توهین آمیزی ضمن تحریف حقایق و زدن تهمت‏ های ناشایست به زعم خود خواسته اند شخصیت نورانی حضرت ختمی مرتبت رسول اکرم(ص) را زیر سوال برده و از محبویت و عظمت منزلت وی در دل های مردم جهان بویژه مسلمانان بکاهند. باید گفت هرگز از پوز سگان به  آب دریاها آسیبی نرسیده و نخواهد رسید.

از جمله در این فیلم ازدواج های پیامبر(ص) را به گونه ای توصیف کرده اند که نه تنها با هیچ منطقی همخوانی ندارد و هیچ شاهد و سند تاریخی آن را تأئید نمی کند بلکه باید گفت وضع زندگی خود این سران استکبار بیشتر با این هرزه گویی ها تطبیق دارد.

در حقیقت آنها با این قبیل توصیفات به یک نوع قیاس به نفسی دست زده و پرده از روی انگیزه های پلید و هوی و هوس های شیطانی خود برداشته اند و حقایقی که هر از چند گاهی از شیوه زندگی سران جهان استکبار برملا می شود نشان می دهد اینان خود کسانی هستند که ضمن زیر پا نهادن تمام اصول اخلاقی و ارزشهای انسانی برای اطفاء و غرایز حیوانیشان به هر عمل ناشایستی دست می زنند.

در هر حال از آنجا که مسأله ازدواج های پیامبر خدا(ص) در طول تاریخ با تحریف و تحلیل های غیر واقعی که از سوی عوامل شرک و نفاق انجام شده، هراز چند گاهی دست مایه برخی عنادورزی ها و یاوه گویی ها قرار گرفته است ضرورت دارد به منظور آشنایی بیشتر عموم مردم بویژه قشر جوان فلسفه وحقیقت تعدد ازدواج های پیامبر اکرم(ص) مورد مطالعه قرار گیرد تا بی اساس بودن تهمت های دشمنان روشن گردد.

هر چند اگر تنها به این واقعیت که حضرت رسول (ص) تا ۵۳ سالگی تنها با حضرت خدیجه (ص) زندگی کرد و در این مدت، ازدواج با همسر دیگری مطرح نبوده است، توجه شود هر انسان منصفی اعتراف خواهد کرد که ازدواج های بعدی در سن بالاتر از ۵۳ سال مخصوصا با توجه به مشکلات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و…. که آن حضرت در پیشبرد اهداف رسالت داشتند نمی تواند انگیزه های نفسانی داشته باشد.

با این همه جهت روشنگری بیشتر دیدگاه های استاد جعفر مرتضی عاملی (که در زمینه تاریخ اسلام با کمال دقت و رعایت انصاف به تحقیق پرداخته است) در زمینه ازدواج های رسول خدا(ص) ارائه می گردد تا هرچه بییشتر دروغ بودن تهمت ها در زمینه ازدواج های رسول خدا (ص) و یاوه گویی های دشمنان حقیقت برملا گردد.

استاد جعفر مرتضی عاملی در اینجا می نویسد:

فلسفهء تعدد زوجات پیغمبر(ص) دستاویزی ‌برای خاورشناسان غربی برای حمله به رسول اکرم(ص) و تعالیم آسمانی دین‌ اسلام شده است. از نظر ما این تعدد زوجات بر اساس انگیزه‌های سیاسی، انسانی، بیان احکام شرعی و مطابق مصالح عالی اسلام بوده است. این مطلب‌ را در چند نکته به اختصار توضیح می‌دهیم؛

۱٫ در برخی موارد، هدف رسول خدا(ص) صرفا مسائل انسانی بوده است.

چنانکه زنی مسلمان شد و هجرت کرد. این زن مهاجر شوهرش را در جنگ‌ یا به مرگ طبیعی از دست داد. وی راهی برای بازگشت به خانواده مشرک‌خود نداشت.چه نمی‌توانست در مقابل فشارهای مادی و روانی آنان مقاومت‌کند.البته این در صورتی بود که این زن مسلمان مهاجر را که می‌خواست دین‌ و عقیده خود را در میان آن‌ها حفظ کند، زیر شکنجه‌های بدنی توان فرسا و وحشیانه قرار ندهند. از سوی دیگر در جامعه نوپای مدینه هم کسی را نداشت‌ که از او سرپرستی و عیال داری کند. نمونه این مسأله را در سوده دختر زمعه‌ می‌بینیم که بیش از پنجاه سال عمر داشت. دیگری زینب دختر خزیمه بود که‌ او هم چنین وضعیتی داشت.

علاوه بر این بیوه ماندن وی موجب می‌شد که زبان‌ها و هواهای نفسانی‌ برخی او را هدف اتهامات ناروای خویش سازد و بدین ترتیب در فشار قرار گیرد یا حتی اغواء شود. این با شخصیت و موقعیت وی در این جامعه غریب‌ سازگاری نداشت. این در صورتی است که بیوه گی چنین زنی به بحران‌های‌ روانی و یا مشکلات قبیله‌ای نینجامد.

در این میان بهترین سرپرست، یاور، نگهبان برای چنین افرادی شخص پیامبر اکرم(ص) بوده است. مگر این که برخی از نیکان صحابه حاضر می‌شدند،با آنان ازدواج کنند.

٢.ازدواج پیغمبر(ص) با جویریه، چنان که گفته شده است ، این امر باعث شد که‌ مسلمانان صد نفر از افراد خانواده او را به میمنت این ازدواج آزاد کنند. دحلان‌ معتقد است که مسلمانان دویست نفر از افراد قبیله جویریه را آزاد کردند.درنتیجه شمار زیادی از خویشاوندان وی مسلمان شدند.

این هم نوعی جذب‌ قلوب مردم به اسلام است و آنان را تشویق و ترغیب می‌کرد تا به آیین‌مسلمانی درآیند.چنان که رسول خدا (ص) راه‌های دیگر نیز آنان را به اسلام ترغیب‌می‌فرمود.از جمله آنهاست :دادن مال،همسر و واگذاری برخی کارها به آنان.

عمرو بن عاص نوعی دیگر از جذب افراد را یادآور می‌شود که هرگز به‌ذهن کسی خطور نمی‌کند.او می‌گوید: رسول خدا(ص)، به سراغ بدترین افراد می‌رفت و با آنان سخن می‌گفت‌ و دلشان را به مسلمانی جلب می‌کرد.چنان که خودش به سراغ من‌ می‌آمد و با من سخن می‌گفت. آن قدر با من حرف زد که گمان کردم‌ بهترین مردم هستم….

۳٫ ازدواج با زینب دختر جحش بر پایهء ضرورت شرعی صورت گرفت. بدین ترتیب که شوهر زینب، زید بن حارثه را به پسرخواندگی خود پذیرفت.  مردم عرب عقیده داشتند که پسر خوانده همانند پسر حقیقی است و همه احکام‌ او را در حرمت، ارث و…دارد چون از نظر شریعت اسلامی، این عقیده باطل بود و باید به آن خاتمه داده می‌شد. راه چاره‌ای برای ریشه‌کن کردن این مفهوم‌ جاهلی وجود نداشت، مگر اقدام عملی چنان که قابل تردید و تأویل نباشد. از این رو ازدواج رسول خدا(ص) با زن سابق پسر خوانده‌اش، بهترین وسیله برای‌ زدودن این مفهوم غلط از اذهان مردم بود. و آن حضرت به دستور خداوند این کار را انجام داد.

۴٫ رسول خدا(ص)برای هدایت و ارشاد مردم آمده است. مردم باید به اوایمان آورند و در مقابل امر و نهی حضرت تسلیم باشند. ضروری است که‌ پیغمبر(ص) در دل مسلمانان منزلت والایی داشته، آن قدر محبوب قلوب‌ آنان باشد که جای همه چیز از جمله مال و ثروت، فرزند و حتی خودشان را بگیرد. این نصّ قرآن کریم است که می‌فرماید: « قُلْ إِنْ کٰانَ آبٰاؤُکُمْ وَ أَبْنٰاؤُکُمْ وَ إِخْوٰانُکُمْ وَ أَزْوٰاجُکُمْ وَ عَشِیرَتُکُمْ وَ أَمْوٰالٌ‌اِقْتَرَفْتُمُوهٰا وَ تِجٰارَهٌ تَخْشَوْنَ کَسٰادَهٰا وَ مَسٰاکِنُ تَرْضَوْنَهٰا أَحَبَّ إِلَیْکُمْ مِنَ اَللّٰهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهٰادٍ فِی سَبِیلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتّٰی یَأْتِیَ اَللّٰهُ بِأَمْرِهِ وَ اَللّٰهُ لاٰ یَهْدِی اَلْقَوْمَ‌اَلْفٰاسِقِینَ. (آیه ۲۴ سوره توبه)

بگو: اگر پدران و پسران، و برادران، و زنان، و خاندان شما و اموالی که‌ گرد آورده‌اند، و تجارتی که از کسادش بیمناکند و سراهایی را که خوش‌ می‌دارید، نزد شما از خدا و پیامبرش و جهاد در راه وی دوست‌ داشتنی‌تر است، پس منتظر باشید تا خدا فرمانش را به اجرا درآورد و خداوند فاسقان را راهنمایی نمی‌کند.

امّا پس از آن رسول خدا(ص) ناچار به جنگ با مشرکان شد و بر آنان چیره شد و بین بسیاری از قبایل که شماری ازهمسران حضرت به آنان نسبت می‌بردند جنگ‌هایی به وقوع پیوست و مردمانی کشته شدند. از آنجا که خون خواهی نزد مردم عرب از اهمیت خاصی‌ برخوردار بود. بر این اساس ضرورت ایجاب می‌کرد که راه‌های مختلفی‌ به منظور جلب قلوب آنان و ایجاد نوعی رابطه و علاقه در پیش گرفته شود تا همه‌یا لااقل شماری از مردم عرب را به آن حضرت مرتبط سازد و بر پایهء اعتماد متقابل، با وی رفتار و مواضع روشنی داشته باشند. از سوی دیگر فرصت‌ هرگونه اقدام منفی در مقابل پیغمبر(ص) و دعوت اسلامی را از آنان سلب‌ کند.

و آنگاه که رسول خدا(ص) توانست از نظر روانی و عقیدتی بر آنان چیره‌ شود، در حقیقت راه را برای نابودی حقد و کینه‌های نهفته در قلوب عرب‌ هموار نمود. بدین ترتیب همه با هم در راه یک هدف و یک عقیده همگام وهمراه شدند.

به همین دلیل می‌بینیم که آزار و اذیّت توان‌فرسای شماری از همسران خود را تحمل و با مشکلات و سختی‌های فراوان مواجه می‌شود، امّا هرگز این‌ رابطه را برای همیشه قطع نمی‌کند، زیرا با این همسران خود بر پایهء موقعیت‌ حاد سیاسی رفتار می‌کند نه بر پایهء جوّ خانوادگی و علقه‌های همسری.

۵. چنان که به نظر می‌رسد، ازدواج پیغمبر(ص) با حفصه‌یک ازدواج سیاسی بود. می‌توان این نکته را از سخنان خلیفه دوم  به حفصه فهمید که‌ وقتی وی با همدستی همسر دیگر حضرت علیه رسول خدا(ص) متحد شد و حضرت از هر دوکناره‌گیری کرد؛ می‌خواست حفصه را برای بار دوم طلاق دهد.خلیفه دوم  نزد دخترش آمد و گفت:

به خدا قسم، می‌دانم که رسول خدا(ص) تو را دوست ندارد و اگر من‌ نبودم ترا طلاق می‌داد.

چنان که برخی عقیده دارند، رسول خدا(ص) می‌خواست بین خلیفه اول و خلیفه دوم مساوات برقرار نماید و داماد هر دو باشد. این سخن بدان معنی است که‌ازدواج با حفصه،سیاسی بود نه آن چنان که برخی مدّعی‌اند،بر پایهء تمایلات‌جنسی سرکش.

ازدواج پیغمبر(ص)با عایشه هم چنین وضعیتی داشت. رسول خدا(ص) می‌خواست از طریق ازدواج با وی، حمایت أبو بکر و فرزندانش را داشته باشد.هنگامی که رسول خدا(ص)حفصه را برای بار نخست طلاق داد، خلیفه دوم مشتی خاک بر سرش ریخت و گفت: پس از این خداوند به من و دخترم ‌عنایت نخواهد داشت. پس رسول خدا(ص) به وی رحم کرد و به حفصه‌ رجوع نمود.

این موضوع شدید خلیفه دوم در قبال طلاق دخترش، موجب شد پیغمبر(ص) دوباره به حفصه رجوع کند! خلیفه دوم دخترش را به این نکته توجّه داد،آنگاه که‌حضرت می‌خواست حفصه را برای بار دوم طلاق دهد؛

او ترا یک بار طلاق داد،سپس به خاطر من به تو رجوع کرد. یا گفت:پیغمبر(ص)ترا طلاق داد و به خاطر من به تو رجوع کرد. ۱ علاوه بر آنچه که استاد جعفر مرتضی عاملی بیان کردند ، می توان در رد ادعای یاوه گویان به سخن استاد عباس محمود عقاد در «کتاب عبقریه محمد» هم اشاره کرد و آن اینکه استاد عقاد می نویسند « اگر لذت طلبی و تمتع جنسی باعث ازدواج های پیامبر اکرم (ص) بود وی باید با بهترین زنان و زیباترین دختران مکه و مدینه ازدواج می کرد، نه با این بانوانی که  آنها دارای سن بالا بودند و گاهی چند فرزند از شوهران قبلی خود داشتند. همچنین کم نیستند شخصیت های منصفی از اندیشمندان غربی که خود این قبیل از تهمت ها را ناجوانمردانه دانسته اند و تصریح کرده اند که این تهمت ها بی انصافی و به دور از حقیقت است  در این باره می توان به دیدگاه های افرادی چون : جان دیون پورت، توماس کارلایل و گوستاولوبون و گیورگیو و…. اشاره کرد. آنان از دو طریق به این قبیل یاوه گویی ها پاسخ داده اند از یک طرف با ارائه اسناد به رد این تهمت ها پرداخته اند از سوی دیگر با تبیین سجایای اخلاقی و صفات انسانی رسول اکرم (ص) اثبات کرده اند  که صاحب چنین فضایل اخلاقی نمی تواند ویژگیهایی را که به او نسبت می دهند داشته باشد.

۱- برگرفته از کتاب سیرت جاودانه،ترجمه کتاب الصحیح من سیره النبی الاعظم، ص ۳۲ تا ۳۷
http://pajuhesh.irc.ir
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نظر فقها در مورد مهریه

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با اعضای فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی درباره ازدواج و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *