حقوق شهروندی و قوه قضائیه

چکیده

در جمهوری اسلامی ایران، نظام قضایی به عنوان نهادی که مسئول اجرای قانون و ایجاد نظم و امنیت در جامعه و احقاق حقوق تضییع شده افراد است و هدف آن عدالت قضایی است به «حقوق شهروندی» به عنوان یک تأسیس حقوقی و اجتماعی نگاهی ویژه داشته است. چرا که ممکن است حیات مادی و معنوی افراد، جزئاً یا کلاً در معرض خطر قرار گیرد. البته باید دانست که اصرار بر حاکمیت قانون در قوه قضائیه، اصل بنیادین و راهنما برای مطالبات دیگری از قبیل رعایت و احترام به کرامت و حقوق و آزادی های شهروندان بوده است. چرا که گام نخست در تحقق آرمان های مطرح شده، محدودیت و چارچوب قدرت زمامداران در قالب حقوقی مشخص است. به همین منظور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور جلوگیری از مداخلات قوای دیگر و ایجاد جو سالم در قوه قضائیه، به نحوی که این قوه فارغ از نوسانات سیاسی و اعمال فشار بتواند فاصل حق و باطل و تأمین کننده عدالت فردی و اجتماعی باشد؛ اصول مهمی تدوین گردیده است که در آن، استقلال قوه قضائیه و قضات که با همدیگر استقلال قضایی گفته می شود به نحوی تأمین گردیده ولی با این حساب هنوز جای بحث و تأمل دارد. در این مجال نحوه تحقق و تضمین حقوق شهروندان در سیستم قضایی و چالش‌های آن بررسی خواهد شد.

کلید واژگان: حقوق شهروندی، قانون اساسی، استقلال قضایی، دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، نظارت قضایی

 

درخواست مقاله:

۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *