حقوق‌بگیران مالیات می‌پردازند

آنچه به عنوان مالیات بر درآمد حقوق از شهروندان گرفته می‌شود، شناخته‌شده‌ترین نوع مالیات بر درآمد است. همه اشخاصی که در برابر تسلیم نیروی کار خود، بابت اشتغال در ایران درآمد تحصیل می‌کنند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق هستند و فرقی نمی‌کند که این درآمد به صورت نقد باشد یا غیرنقد. درآمد مشمول مالیات حقوق عبارت است از حقوق (مقرری، مزد یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر یا غیرمستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم.

معافیت از درآمد حقوق

عادلانه نیست از کسانی که درآمد پایینی دارند، مالیات بر درآمد حقوق گرفته شود؛ برای همین حقوق دریافتی تا سقف مشخصی از مالیات معاف می‌شود. این سقف معافیت، با استفاده از مقررات دو قانون مالیات‌های مستقیم و قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب سال ۱۳۷۰ بدست می‌آید و در قالب قانون بودجه هر سال پیش‌بینی می‌شود. به عنوان مثال نمایندگان در نشست علنی یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور در بخش درآمد در موافقت با جزء ۲ از بند ۱۲ سقف معافیت مالیاتی را در «سال ۹۱» مبلغ ۶۶ میلیون ریال تعیین کردند. بنابراین حقوق «ماهانه» تا سقف ۵۵۰ هزار تومان از مالیات معاف است.

نرخ مالیات بر حقوق در مورد کارکنان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت پس از کسر معافیت‌هایی که پیش از این گفته شد، تا مبلغ ۴۲ میلیون ریال به نرخ ۱۰ درصد و تسبت به مازاد آن به نرخ‌های مقرر در ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. در ماده ۱۳۱ به صورت مفصل نرخ مالیات بر درآمد بیان شده است. پرداخت کننده باید با توجه به نرخ‌های بالا، مالیات خود را محاسبه و کسر کند و در مدت ۳۰ روز ضمن تسلیم فهرستی حاوی نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و ماه‌های بعد فقط تغییرات را صورت دهند. در حال حاضر، با مرجعه به سایت «سازمان امور مالیاتی کشور» امکان پرداخت مالیات به صورت اینترنتی فراهم شده و همه توضیحات لازم برای کاربران ارایه شده است. به مودیان توصیه می‌شود حتما به آدرس ((www.intamedia.ir مراجعه کنید.

درآمدهای معاف از پرداخت مالیات بر درآمد حقوق

–        حقوق بازنشستگی، وظیفه، مستمری پایان خدمت، خسارت‌های اخراج و بازخرید خدمت، وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث، حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده که در موقع بازنشستگی یا از کارافتادگی به حقوق بگیران پرداخت می‌شود.

–        هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت مربوط به شغل

–        وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و مانند آن

–        مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه برای استفاده کارگران و خانه‌های ارزان‌قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.

–        عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین‌نامه‌های خاص در اختیار ماموران کشوری گذارده می‌شود

–        وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیما یا به وسیله حقوق‌بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک پرداخت کند.

–        درآمد حقوق پرسنل نیروهی مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظام و انتظامی مشمولات قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان

–        ۵۰ درصد مالیات حقوق کارکنان مشاغل مناطق کمتر توسعه یافته مطابق فهرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بخشوده می‌شود.

–        جرایم مالیاتی مربوط به مالیات بر درآمد حقوق

–        عدم ارایه لیست حقوق توسط پرداخت‌کننده حقوق در موعد مقرر یا تسلیم برخلاف واقع، موجب تعلق جریمه معادل دو درصد حقوق پرداختی خواهد شدو

–        عدم کسر و ایصال به موقع مالیات حقوق توسط پرداخت‌کنندگان حقوق، مشمول جریمه معادل ۲۰ درصد مالیات پرداخت نشده خواهد شد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

محمد جواد گواهی: اوراق صکوک

دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی رباط کریم مقدمه                                                        نیاز، در طول زندگی بشر موجب تحرک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *