حفاظت از جنگل،شاهکار خلقت

 

  تهیه کنندگان:

 سهراب درویشی – رضا نامداریان

    زمستان 1389

 

دی اکسیدکربن موجود در جو،تاثیر سمی برآب و هوای جهان دارد.این گاز بیش تر انرژی امواج کوتاه پرتوخورشید رابه طرف زمین هدایت می کند،ولی از بازگشت بخش بزرگی از انرژی امواج بلندی که از زمین به فضابازمی گردد،جلوگیری می کند این پدیده را «اثر گلخانه ای»می نامند.این پدیده را بدین سبب اثر گلخانه ای می نامند که دمای جوزمین را افزایش می دهد،و درست همان کاری را می کند که دیوار شیشه ای گلخانه برای محیط گلخانه

 می کند یعنی گرمای خورشید را به داخل راه می دهد،اما پس نمی دهد.دنیابه تدریج گرم تر می شود،واکنون درمقایسه با میانه ی قرن 19 م،5 درجه سانتی گراد گرم تر شده است.به طور طبیعی،درختان با استنشاق دی اکسیدکربن،همانند «چاهک»دی اکسیدکربن عمل می کنند و به عنوان ماده ی زائد،اکسیژن را به جو باز می گردانند.اما وقتی درختان قطع و سوزانیده می شوند،کربن محتوی آن ونیزبخشی از کربن موجود در خاک زیرآن هااکسیدودر جو رها می شود.بنابراین،حفاظت از جنگل هاو توسعه ی آن ها موجب جذب و رسوب دی اکسیدکربن و مانع افزایش گرمای زمین و بروز اثر گلخانه ای خواهدشد.

جنگل به عنوان تصفیه کننده ی هوا

درختان در کاهش آلودگی هوای ناشی از سوخت واحدهای صنعتی،خودروها و منازل تاثیر بسزایی دارند.جنگل ها از مصرف کنندگان عمده ی دی اکسیدکربن ناشی از سوخت های یادشده هستند.جنگل ها با عمل فتوسنتز یکی از منابع مهم تولید اکسیژن مورد نیاز جانوران و انسان به شمار می آیند به طوری که هرهکتار درسال 5/2تن اکسیژن آزاد می کند.درختان اشعه ی رادیواکتیوموجود در هوا و مواد سمی مانند:انیدریدسولفور و اسیدفلوریدریک و یا ترکیبات ارسینیک و غیره را به وسیله ی روزنه های برگ های خود جذب می کنندکه از غلظت آن ها در هوا و تاثیرات نامطلوبشان روی موجودات زنده می کاهد. درختان جنگل هوای آلوده شده به گردوخاک و دود را تصفیه می کنند.به همین دلیل هوای جنگل 100-20 برابر کمتر از هوای شهرهای صنعتی گردوخاک و دود دارد.به علاوه درختان در طول دوره ی رویش اکسیژن تولید می کنند.

اهمیت جنگل نسبت به سایر منابع طبیعی

جنگل از منابع تجدید شونده است.بدین معنی که اگر در بهره برداری از این منبع روش اصولی و صحیح در پی بگیریم،برای همیشه قابل استفاده است و پایانی نخواهد داشت.

امتیاز دیگر جنگل اصلاح پذیری و جهت پذیری آن است.بدین معنی که جنگل را با انجام اصلاحات دل خواه می توان به سمت یکی از گونه های موجودسوق دادویا با وارد کردن گونه ای جدید،گونه ای ترکیبی ارائه کردو نیز می توان باحذف گونه های نامرغوب،چوب بیش تر و با کیفیت بهتر پدید آورد.استفاده از این منابع به روال کذشته دیگرامکان پذیر نیست و بهره برداری از این منابع باید براساس توان آن ها و به نحوی صورت گیردکه هم ضامن بقا و دوام آن ها و هم تضمین کننده ی استمرار نقش زیست محیطی و تولید آن ها باشد.

جنگل به عنوان ذخیره گاه آب های زیرزمینی و حفاظت خاک و آبخیزی نقش دیگر جنگل است.سطح جنگل ها به علت وجود لاش برگ ها و هموس زیاد نفوذپذیر است و مقدار زیادی آب را در خود جذب می کند که باعث افزایش آب های زیرزمینی می شود.اراضی جنگلی به دلیل ریشه دواندن گیاهان و درختان و فعالیت ارگانیسم های موجوددر جنگل ها،موجب نفوذ نزولات آسمانی در خاک و ذخیره ی این نزولات می شود،به طوری که هر هکتار جنگل قادر به ذخیره سازی 500 تا 2000 مترمکعب آب است.

درختان با شاخ و برگ خود باعث کاهش شتاب سقوط قطرات باران می شوند.در نتیجه قطرات باران به آهستگی با خاک برخورد می کنند و باعث گسستن و تخریب ذرات خاک نخواهند شد.علاوه بر آن خاک کف جنگل حالت اسفنج داردکه باعث خنثی شدن نیروی تخربی قطرات باران می شود.

نتیجه گیری و پیشنهاد

جنگل از نظر اصلاح خاک،کنترل آبخیز،حفظ حیات وحش،تامین امکانات تفریحی و تاثیرات پالایش،فواید زیادی برای محیط زیست دارد.امتیاز آن نسبت به سایر منابع در این است که این منبع تجدید می شودو ارزش اجتماعی و اقتصادی بی شماری دارد. حفظ و نگه داری این منبع فیض و رحمت الهی و این سرمایه ی فناپذیر،از وظایف ملی و اعتقادی ما محسوب می شود.بنابراین جا داردسازمان های مسئول در حفظ حراست از این سرمایه ی خدادادی کوشا باشند.سطح آگاهی مردم را افزایش دهیم،به بهترین وجه ممکن از این سرمایه ی ملی حفاظت کنیم.وبا احساس مسئولیت انسانی و وجدانی هرچه تمام تر و استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان آگاه و دلسوز،جلوی تخریب جنگل را بگیریم.

به امید آن که همه ی مردم ما ارزش این سرمایه ی خدادادی و پشتوانه ی حیات انسان را بدانند و وظیفه ی سنگین و مسئولیت خطیر حفاظت،احیاو توسعه ی جنگل را به خوبی انجام دهیم.

منابع

1- بروس،ژاک.«درخت مقدس» .پیام (یونسکو)جنگل شکننده.

2- حمیدی،سید جعفر.«درخت نماد زندگی وتقدس».

3- مصدق،احمد.جنگل شناسی.

4- منوری،سید مسعود.«جنگل و زندگی بشر».

5- سازمان جنگل ها و مراتع کشور،دومین خبرنامه ی پیک سبز.اسفند1377.

 

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

متون حقوقی آزمون کارشناسی ارشد حقوق

کتاب متون حقوقی آزمون کارشناسی ارشد حقوق سال 1399(متون حقوق عمومی- متون حقوق خصوصی- متون حقوق جزا- متون حقوق بین الملل)

معرفی مختصر کتاب متون حقوقی تقریبا در بیشتر شاخه های آزمون کارشناسی ارشد حقوق به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *