حضور ۱۵ دانشگاه ایرانی در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان

رییس مرکز منطقه ‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، با اشاره به مزیت های رتبه بندی لایدن در میان سایر نظام‌های رتبه بندی معتبر، از حضور ۱۵ دانشگاه ایرانی در تازه ترین فهرست این نظام رتبه بندی خبر داد.
دکتر جعفر مهراد، درباره رتبه بندی لایدن، گفت: رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۴ میلادی، ۷۵۰ دانشگاه از ۴۹ کشور جهان را که بیشترین تعداد انتشارات را در مجلات علمی نمایه شده در پایگاه «وب آو ساینس» داشته اند پوشش داده است.
وی درباره کشورهایی که به تازگی وارد این رتبه بندی شده اند، اظهار داشت: در مقایسه با سال گذشته، کشورهای استونی، مجارستان، لبنان، اسلواکی و تونس در سال ۲۰۱۴ جدیداً به فهرست کشورهای حاضر در این رتبه بندی اضافه شده اند. همچنین آمریکا با ۱۶۶ دانشگاه در این رتبه‌بندی، بیشترین تعداد دانشگاه‌ها را داراست؛ علاوه بر این، چین با ۸۳ دانشگاه جایگاه دوم را کسب کرده و ۲۸۸ کشور اروپایی نیز در این رتبه بندی حاضر شده اند.
دکترمهراد در همین رابطه به ارایه آماری از حضور کشورهای نوظهور علمی پرداخت و گفت: هر کدام از کشورهای برزیل، هند و ایران – که معمولاً به عنوان کشورهای نوظهور در عرصه علم و دانش شناخته شده‌اند- حدوداً ۱۵ دانشگاه در این رتبه بندی دارند؛ اما از روسیه تنها یک دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۴ شرکت کرده است.
وی با بیان اینکه رتبه بندی لایدن دارای روش شناسی کتاب‌سنجی بسیار پیشرفته‌ای در مقایسه با دیگر رتبه بندی‌هاست، اظهار داشت: به عنوان مثال، این رتبه‌بندی، انتشاراتی را که خارج از ادبیات علمی بین المللی (انتشاراتی را که در مجلات غیر انگلیسی زبان یا در مجلات معروف چاپ می شوند) هستند، به دلیل تحریف در آمارهای استنادی حذف کرده است

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد ولایت(آزمون دکتری)

با سلام این کتاب حاوی مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد و ولایت برای آزمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *