حبس زدایی

لی اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: اگر چه قانون مجازات اسلامی در ایران متاثر از احکام شرعی و فقه است، اما حتی در قوانین مذهبی هم حبس سابقه چندانی ندارد.

وی گفت: براساس شرایط و پیچیدگی‌های جامعه فعلی در برخی موارد مجازات حبس لازم الاجراست، اما فقط در موارد خاص می‌تواند بازدارنده باشد.

به گفته این وکیل حبس طولانی باید فقط برای مجرمین خطرناک که امنیت جامعه را به خطر می‌اندازند در نظر گرفته شود.

اسدی با تاکید بر این‌که «شرایط درون زندان بعد از زمان کوتاهی برای فرد مجرم عادی می‌شود» افزود: حبس‌های طولانی معمولا بازدارنده نیست و باید جایگزینی برای آن‌ها تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۸۰ درصد افرادی که بدون سوء نیت و بر اثر یک حادثه یا اتفاق زندانی می‌شوند با مجرمین خطرناک در ارتباط هستند و ممکن است درگیر خلاف‌های جدید و یا باندهای مجرمانه شوند.

این حقوقدان با اشاره به این‌که «معمولا از خانواده‌های زندانیان نیز حمایت چندانی نمی‌شود» گفت: اکثر این خانواده‌ها دچار مشکلات مالی می‌شوند و یا درگیر برخی انحرافات خواهند شد.

اسدی اظهار کرد: خود زندانیان نیز وقتی از حبس آزاد می‌شوند معمولا از طرف دولت، جامعه و حتی اعضای خانواده خود طرد می‌شوند و مجبورند برای امرار معاش خود دوباره به کارهای خلاف بپردازند.

وی تاکید کرد: بهتر است این افراد بعد از آزادی مورد حمایت دولت قرار گیرند و زمینه اشتغال آن‌ها فراهم شود.

این وکیل دادگستری معتقد است زندان‌های طولانی مدت هزینه زیادی را نیز به دولت تحمیل می‌کند.

اسدی خاطرنشان کرد: در لایحه جدیدی که قوه قضاییه با نظر کارشناسان تنظیم کرده تبدیل حبس به پرداخت جزای نقدی و سایر مجازات‌ها مدنظر قرار گرفته است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *