حامد داودآبادی: بی‌ثباتی شهری وگسترش بسترهای جرم

اهمیت پرداختن به مفهوم نظم، در جوامعی که آهنگ روبه رشد جرم، الگوی ثابتی از بی‌نظمی بر مناسبات اجتماعی وهندسه شهرنشینی سایه انداخته، بسیار مهم است. بدین سبب همواره رقابت اندیشمندان در این حوزه بر نحوه ترسیم خطوطی بی‌نقص در راستای دستیابی به نظمی یک پارچه تمرکز یافته است. در واقع  با توجه به افزایش شهرها ومناسبات انسانی، انضباط شهری و شهروندی، بار دیگر به متن مطالعات جرم شناسان بازگشته است. این نوع رویکرد به مقوله جرم و رفتارهای ضد اجتماعی و تاکید بر لزوم حفظ نظم در جامعه، حضور مردان قانون را توجیه می‌کند واز سوی دیگر نظم را ضامن سامان و توان دفاعی جامعه در مواجهه با پدیده بزه‌کاری نشان می‌دهد. تا آنجا که حیطه حقوق کیفری بخشی از برنامه سیاست‌گذاری در این خصوص به شمار رفته و همچنین نحوه مدیریت انسانی و ساختاری واحدهای اجتماعی از خانواده، محله وشهرها براین اساس ارزیابی می‌شود.
صرف نظر از طرزتلقی جوامع از مفهوم بی‌نظمی به اعتبار تفاوت‌های نژادی، قومی، محیطی و….نوعی اشتراک نظر در ارتباط با برخی عوامل همچون فقر و محرومیت با عدم ثبات وتاثیر در افزایش فرصت‌های مجرمانه ورواج نابسامانی‌های اجتماعی وجود دارد. عدم وجود شاخصه‌های نظم در جامعه ،تهدیدهای بالقوه از سوی بزه‌کاران و فرصت‌های مجرمانه را به آسانی و درمدتی کوتاه به گردابی از مشکلات وآسیب‌های اجتماعی مبدل می‌سازد. این مشکلات به کاهش روز افزون سطح درآمد وسرمایه‌گذاری وهمچنین مشارکت و اعتمادعمومی و از سوی دیگر به افزایش ترس از جرم و افسردگی اجتماعی، مصرف الکل و موادمخدر و همچنین رشد فضاهای متروک وخالی از سکونت در ساختار هندسی شهر مبدل می‌کند، اما در عین حال برخی از این آسیب‌ها که غالبا شکلی از قانون شکنی دارند مورد توجه پلیس ونهادهای انتظامی واقع می‌شوند و بخش گسترده و تاثیر‌گذاری که همواره زمینه‌ساز پدیده مجرمانه هستند وبه ظاهر تقابل با قانون را بر نمی‌تابند به حاشیه رانده می‌شوند؛ به همین سبب الگوی ثابت و همگونی از سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری جهت حاکمیت نظم در جامعه وکنترل رفتارهای ضد اجتماعی وجود نداشته و پیوسته نظام عدالت کیفری را نگران پیامدهای شوم بی‌نظمی ونابسامانی روبه افزایش در جامعه شهری کند.
منبع: قانون
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *