(جلوه های حقوق عمومی در فیلم انیمیشنی رنگو)

ابوالقاسم شم آبادی

رنگو قبل از اینکه بیان کننده قدرت ساخت فیلم سازی هالیوود باشد(شرکت پارامونت یکی از شش شرکت قدرتمند فیلم سازی هالیوود)نماد تضاد بین دو طبقه فرادست و فرودست، طبقه اقتدارگرا (شهردار) و شهروندان است. سرزمینی(خشک آباد) که ظلمتخانه شهردار و دارو دسته اش است(حضور عمال شهردار در سالن شهر) زندگی مردم در این فیلم سرتاسر بدبختی و ترس(همرنگی جماعت) و اندک سوها نیز با تزویر و پول خاموش شده است(خرید ملک خانم لوبیا) این فیلم بیانگر ستمکشی گروهی در برابر طبقه زور و فرادست است. خروج از این وضعیت تنها با خودآگاهی(دیالوگ های آغازین فیلم) و ایستادگی شهروندان و ظهور یک قهرمان(به مانند گل ممد در کلیدر)ممکن می شود. آب در فیلم نماد حیات شهروندان و به مثابه حقوق اساسی و آزادی های عمومی است که اتوریته و اقتدار حاکم مانع از تحقق آن بوده و هر حرکت مشکوکی را در دم خفه می کند(نقش جیک زنگی)، پویانمای رنگو، برخلاف چیزی که در مرحله ی اول به نظر می رسد، تنها یک کمدی وسترن نیست. در نهایت اینکه در ورای ظاهر طنز آلود و سرگرم کننده ی این پویانمایی، مسائل بسیار مهم در باره ی شخصیت انسان های امروز و رفتارهای آن ها وجود دارد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *