کتاب حقوق قراردادهای عمومی و بین الملل و قراردادهای نفت و گاز- حقوق نفت و گاز دکتر عبدالحسین شیروی- کتاب حقوق قراردادهای نفت و گاز- کتاب قراردادهای نفت و گاز- کتاب قراردادهای بین المللی نفت و گاز- کتاب حقوق نفت و گاز- منابع آزمون دکترای نیمه متمرکز حقوق نفت و گاز 1399- آزمون دکترای حقوق نفت و گاز 1400- دانلود منابع حقوق نفت و گاز و قراردادهای دکتری نفت و گاز- کتاب حقوق نفت و گاز دکتر عبدالحسین شیروی

جزوه دکتری حقوق قراردادهای نفت و گاز و مبحث حقوق عمومی و بین الملل نفت وگاز(آزمون دکتری حقوق نفت و گاز 1399 و 1400)

با سلام خدمت داوطلبان عزیز دکتری نفت وگاز امسال و یا سال 1400. مسلما حقوق نفت و گاز شاخه سبکی نیست و دلیل اصلی آن تمایز مطالب این شاخه از شاخه های دیگر می باشد. از سوی دیگر فقط دانشگاه های سراسری و آن هم بیشتر در تهران این شاخه را دایر کرده اند.

درس حقوق قراردادهای نفت و گاز که امسال در دفترچه دکتری 1399 با یک تغییری همراه بوده است.به بیان دیگر تغییرات دکتری نفت و گاز به این صورت بوده است:

مجموعه دروس تخصصی شامل ( حقوق تعهدات ( شامل تعهدات در حقوق مدنی و معاملات دولتی ) – حقوق نفت و گاز ( شامل مباحث حقوق عمومی و بین الملل نفت و گاز و قراردادهای نفت و گاز ) – حقوق تجارت بین الملل )

بنابراین به حقوق قراردادهای نفت و گاز مبحث حقوق عمومی و بین الملل نفت و گاز نیز اشاره شده است. البته این موضوع به نظر می رسد از نظر عملی خیلی تغییری در سوالات آزمون نخواهد داشت. چرا که قبلا هم در سوالات دکتری از مبحث مناقصات و قراردادهای اداری و شرایط عمومی پیمان در آزمون دکتری نفت و گاز سوال آمده است و هم از اسناد بین المللی در زمینه نفت و گاز نیز هر ساله سوال مطرح می شود.

همانطور که می دانید مبحث حقوق قراردادهای نفت و گاز به شکلی نیست که بتوان با ذکر 1 الی 2 منبع از عهده این درس برآمد. بنابراین بهترین راه حل مطالعه منابع مختلف است: به بیان دقیق تر هم باید قوانین و مقررات داخلی و بین المللی مطالعه شود. هم کتب اساتید طراح و یا رفرنس و هم جزوه های موجود و در نهایت مقالات مرتبط با حقوق قراردادهای نفت و گاز

با ذکر این موضوع ما سعی کرده ایم در قدم اول یک جزوه کامل برای حقوق قراردادها کار کنیم که علاوه بر جامع بودن و در بر داشتن موارد فوق الذکر، مباحث قراردادهای نفت و گاز قدم به قدم با سوالات دکتری 90 الی 98 پیش رفته و به بیان دیگر کاربردی موضوع قراردادها را کار کرده ایم.

به طور نمونه این دو سوال حقوق قراردادهای نفت و گاز را نگاه کنید:

سوال 41دکتری نفت و گاز سال 94- کدام مورد، در خصوص روسیه، صحیح است؟
1) عضو پیمان منشور انرژی است.
2) از سال 2009 عضو پیمان منشور انرژی شد.
3) عضو پیمان منشور انرژی بود، ولی در سال 2009 از آن خارج شد.
4) تا سال 2009، به صورت مشروط خود را به مفاد پیمان منشور انرژی متعهد کرده بود.
گزینه 4 صحیح است. طراح این سوال دکتر شیروی بوده است. در صفحه 546 کتاب حقوق نفت و گاز در پارگراف اول آمده است که: روسیه از 18 اکتبر 2009 اعلام کرده که از این پس دیگر مفاد پیمان را به صورت مشروط اعمال نخواهد کرد. پیمان منشور انرژی که به اختصار ECT نامیده می‌شود، نوعی پیمان چندجانبه بین المللی برای تسهیل سرمایه‌گذاری و ترانزیت در زمینه انرژی است؛ این پیمان که مسائل زیست‌محیطی را مدنظر قرار داده است در ماه دسامبر سال١٩٩۴ میلادی امضا شد و در ماه آوریل سال١٩٩٨ میلادی از نظر قانونی نافذ شد و هم‌اکنون ازسوی ۵١کشور و اتحادیه اروپا امضا شده و مورد پذیرش قرار گرفته است. روسیه تا سال 2009، به صورت مشروط خود را به مفاد پیمان منشور انرژی متعهد کرده بود که در سال ٢٠٠٩ به‌طور رسمی عضویت خود در منشور را لغو کرد. سوال 42دکتری حقوق نفت و گاز سال 94: در نظام حقیقی کنونی ایران، نظارت بر اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر منابع نفتی، با کدام نهاد است؟
1) وزار نفت 2) شرکت ملی نفت ایران
3) مجلس شورای اسلامی 4) هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی

گزینه 1 صحیح است. مطابق ماده 2 قانون نفت اصلاحی 1390 به صراحت جنبه عمومی حقوق نفت را نشان می‌دهد. به موجب این ماده:« کلیه منابع نفتی جزء انفال و ثروتهای عمومی است(مهم). اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر منابع مذکور به نمایندگی از طرف حکومت اسلامی بر عهده وزارت نفت است.»

همانطور که دقت می کنید برخی از سوالات از کتاب حقوق نفت و گاز دکتر شیروی بوده است. برخی سوالات هم در مقالات ایشان وجود داشته است و مقدار زیادی از سوالات هم از قوانین و مقررات داخلی و بین المللی مطرح شده است.

پس شما نیاز به یک جزوه کامل و تخصصی دارید. البته قضاوت و تصمیم گیری مسلما با خودتان است و چنانچه در آزمون دکتری شرکت کرده اید و یا سوالات را چک کرده باشید متوجه می شوید که این جزوه اصل بر کاربردی بودن است:

جهت دانلود نمونه جزوه حقوق قراردادهای عمومی و بین الملل و قراردادهای نفت و گاز روی عبارت ذیل کلیک کنید:

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حد نصاب قبولی در دکتری حقوق خصوصی(برای قبولی در دکتری حقوق خصوصی باید چه رتبه ای بیاوریم؟)

حدنصاب و تراز قبولی آزمون دکتری حقوق خصوصی 97 به شرح زیر است : نام دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *