جزئیات مربوط به معافیت پزشکی

 

بنابر اطلاعیه سازمان وظیفه عمومی، به وضعیت پزشکی کلیه مشمولان قبل از اعزام به خدمت رسیدگی می‌شود و چنانچه بیمار تشخیص داده شوند، وضعیت آنان در شورای پزشکی بررسی می‌شود.

به گزارش سرویس «انتظامی» ایسنا، این سازمان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از جمله ظرایف لحاظ شده در قانون خدمت وظیفه عمومی، توجه به وضعیت سلامت جسمی و روحی افرادی است که باید به خدمت اعزام شوند که براین اساس وضعیت پزشکی تمامی مشمولان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد تا چنانچه در وضعیت سلامتی کامل قرار نداشته باشند متناسب با بیماری، به خدمت گرفته شده یا از انجام خدمت دوره ضرورت معاف شوند.

این اطلاعیه در خصوص دسته بندی مشمولان از نظر سلامت می‌افزاید: برخی اشخاص دارای بیماری شدید یا نقص عضو می‌باشند که در صورت اعزام بخدمت مشکلاتی برای آنان یا یگان‌های خدمتی بوجود می‌آید، بنابراین از خدمت دوره ضرورت معاف می‌گردند، عده‌ای دیگر دارای بیماری می‌باشند لیکن بیماری آنان در حد معافیت دائم نبوده که به این اشخاص معافیت موقت برای ادامه درمان داده می‌شود.

همچنین دسته سوم را مشمولانی دانست که دارای بیماری خفیف هستند و مانعی برای اعزام به خدمت ندارند لیکن هنگام حضور در مراکز نظامی باید در امور غیر رزمی بکارگیری شوند که در نتیجه در شمول معافیت از خدمات رزمی قرار می‌گیرند و دسته آخر نیز مشمولانی هستند که دارای سلامت کامل جسمی و روحی می‌باشند که بخدمت اعزام خواهند شد.

مرجع انطباق بیماری مشمول با آئین نامه پزشکی و در نهایت قرار دادن وی در هر یک از گروه‌های مذکور، شورای پزشکی وظیفه عمومی است.

شایان ذکر است؛ مشمولان با ارائه درخواست اعزام به خدمت و یا سایر معافیت‌ها، حتما وضعیت سلامت جسمی آنان بررسی می‌شود.

قابل ذکر است؛ دانش آموزان و دانشجویان تا زمانی که به تحصیل اشتغال دارند، نمی‌توانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری                         ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *