جرایم رایانه ای مولود نامبارک عصر ارتباطات

پیشرفت در علوم و فنون و تکنولوژی های جدید همواره یکی از دغدغه های بشر بوده است و تلاش مستمر دانشمندان و محققان برای دستیابی به فن آوری های جدید هر روز دو چندان می شود اما از تاثیرات مثبت این تکنولوژی ها که بگذریم نباید از آثار نامطلوب آن بر زندگی بشر غافل بود.
عصر ارتباطات عصری که در آن به سر می بریم نماد شکوفایی استعدادهای بشری در پیشرفت و تکنولوژی و تبلور خلاقیت های مثبت و منفی انسانی است.
عصری که زندگی در دنیای مجازی از یک تصور و خیال به یک واقعیت انکارناپذیر بدل گشته است.
همواره پیشرفت و توسعه معضلاتی نیز با خود داشته است و ورود کالاهای جدید و ابزارآلات متفاوت تاثیرات منفی و نامطلوبی بر جامعه انسانی حتی محیط زیست انسان می گذارد.
اینترنت و دنیای مجازی یکی از هزاران ساخته دست بشر است که به منظور حل مشکلات و دستیابی آسان به اطلاعات و داده ها طراحی شده است و امروز بدون وجود آن تقریبا هیچ کاری امکان پذیر نیست. چرا که اینترنت و خدمات رایانه ای خلاء زمان و مکان میان مشترکان و مخاطبان را پر خواهد کرد و در نبود آن معضلات زیادی برای هزاران کاربری که کار و زندگی شان با آن آمیخته است به وجود خواهد آورد.
در میان جرایم رایانه ای سایبرکرایم «Cyber crime » موضوعی است که در این مرتبط می توان به آن اشاره کرد.
در واقع می توان گفت “سایبر کرایم” زیر مجموعه جرم رایانه ای است. اصطلاح سایبر کرایم به جرایم جنایی ارتکابی با استفاده از اینترنت یا سایر شبکه های رایانه ای اطلاق می شود.
در حقیقت رایانه ها و شبکه های متصل به آن بر اساس آنچه که متخصصین اظهار می کنند به سه طریق در ارتکاب جرایم دخیل هستند که به اختصار به آن اشاره می کنیم.
دسته اول؛ جرایمی هستند که در آن ها رایانه و تجهیزات جانبی آن موضوع جرم واقع می شوند مانند سرقت، تخریب و غیره…
دسته دوم؛ جرایمی که در آن ها رایانه به عنوان ابزار وسیله توسط مجرم برای ارتکاب جرم به کار گرفته می شود.
دسته سوم؛ جرایمی که می توان آن ها را جرایم محض نامید این نوع جرایم کاملا با جرایم کلاسیک تفاوت داشته و در دنیای مجازی به وقوع می پیوندند اما آثار آن در دنیای واقعی ظاهر می شود. مانند، استرسی غیر مجاز به سیستم های رایانه ای در این جا در خصوص طبقه بندی جرایم رایانه ای می توان گفت: دسته بندی های متفاوتی از سوی اندیشمندان این حوزه صورت گرفته که از آن میان می توان به طبقه بندی OECD ، طبقه بندی شورای اروپا و طبقه بندی اینترپول اشاره کرد.
تا حالا به حجم و میزان خسارات وارده در اثر وقوع جرایم رایانه ای فکر کردید؟
گاهی اوقات سرقت رایانه موجب افزایش هزینه های مال باختگان می شود. چرا که اطلاعاتی که در سیستم سرقت رفته وجود دارد. گاه میلیون ها دلار ارزش دارد و برای جایگزینی آن و یا مسدود کردن آن ها وقت و هزینه گزافی به هدر می رود.
افزایش تقاضا در بازار سیاه رایانه قطعات جانبی آن باعث افزایش سرقت آن ها شده است.
هر ساله مراکز دولتی و خصوصی، شرکت ها و دانشگاه ها وارد شدن خسارات هنگفتی در اثر سرقت رایانه هایشان را گزارش می دهند. نکته جالب آن است که تنها بین پنج تا ۱۵ درصد از این قبیل سرقت ها داخلی هستند.
آمارها نشان می دهد که از هر ۱۴ رایانه نت بوک یک دستگاه آن مسروقه است.
روزانه دو هزار رایانه در آمریکا به سرقت می رود یعنی هر ۴۳ ثانیه یکی در سال ۲۰۰۰ حدود ۳۹۰ هزار رایانه نت بوک در ایالات متحده آمریکا به سرقت رفته و این میزان در سال ۲۰۰۱ حدود ۵۹۱ هزار دستگاه بوده است.
یعنی در طول یک سال ۵۰ درصد رشد سرقت رایانه ای مشاهده می شود. اگر چه غالب رایانه ای نت بوک ها برای فروش و کسب درآمد توسط سارقین به سرقت رفته است اما ۱۰ تا ۱۵ درصد آن ها فقط به خاطر اطلاعاتشان مورد توجه سارقین قرار می گیرد.
GBH برآورد کرده است که بیش از ۷۵ درصد از حملات انجام یافته بر علیه سیستم های نت بوک مسروقه که حاوی امکان دسترسی از راه دور به شبکه، گذار واژه اطلاعات حساس مربوط به محل اطلاعات محرمانه و اطلاعات ارتباطی کارمندان بوده اند صورت گرفته است.
علاوه بر سرقت کامپیوترها ممکن است موضوع جرم، تخریب، حریق عمدی و غیره نیز اتفاق بیافتد.
جالب است که بدانید تهدیدات علیه امنیت اطلاعات در زمره یکی از تهدیدات مهم است که متوجه شرکت های آمریکایی قرار دارد این تهدید در ردیف چهارم جای دارد، سرقت اطلاعات یکی تهدید اصلی است و هر ساله میلیاردها دلار خسارت به بار می آورد و شرکت های آمریکایی همواره نگران این موضوع هستند.
بر اساس اطلاعات به دست آمده جرایم رایانه ای خسارتی به ارزش حدود ۳۷۵/۳ میلیون دلار به صنعت ارتباطات در سراسر جهان خسارت وارد کرده و این رقم در اثر نفوذ به شبکه های ارتباطی تلفنی پدید آمده است

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

سوالات مصاحبه دکتری روابط بین الملل

قابل توجه دوستانی که به مصاحبه ی دانشکده ی روابط بین الملل خواهند رفت،سوالات زیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *