جذب و استخدام 200 قاضی در شورای حل اختلاف


رییس شوراهای حل اختلاف کشور گفت: به مدد شوراهای حل اختلاف در نه ماهه امسال بیش از 2 میلیون و 600 هزار پرونده مختومه شده است و امیدواریم با تلاش مضاعف مجموعه قوه قضائیه به جایی برسیم که توان دادگستری برای رسیدگی به حجم پرونده‌های وارده کافی باشد و شوراهای حل اختلاف در راستای هدف ذاتی خود یعنی صلح و سازش متمرکز شوند.
حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدمهدی احمدی میانجی» در گردهمایی معاونین قضایی و رؤسای شوراهای حل اختلاف و مدیران بازرسی سراسر کشور با بیان اینکه دولت در حل مشکلات کارمندان اداری شورای حل اختلاف باید قوه قضاییه را یاری کند، افزود: در حوزه بیمه از مجموع 40 هزار نفر اعضای شوراهای حل اختلاف، 15 هزار نفر نیازمند بیمه هستند که تاکنون فقط 10 هزار نفر مشمول خدمات بیمه قرار گرفته‌اند و برای بیمه 5 هزار نفر دیگر از اعضای شوراهای حل اختلاف و حل سایر مشکلات کارمندان اداری، نیازمند کمک دولت هستیم. وی با بیان این که تمرکز و هدف اصلی ما در شوراهای حل اختلاف صلح و سازش است، اظهار کرد: حجم بالای پرونده‌ها وارده به دادگستری و دادسراها، مجموعه شوراهای حل اختلاف را به صدوررای سوق داده است .
  جذب 200 قاضی برای شورا
رییس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور همچنین از جذب 200 قاضی برای شوراهای حل اختلاف خبر داد و گفت: یک نفر قاضی که در دادگستری مشغول به خدمت است و بعد از دادگستری در شوراهای حل اختلاف هم کار می‌کند، متحمل فشار زیادی می‌شود. به همین دلیل شورا نیازمند قضاتی است که مستقل از کار در دستگاه قضایی و دادگستری باشند.
وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی و تصمیم متولیان دستگاه قضایی قرار شده است هر دوره بعد از جذب قضات افرادی که وارد دستگاه قضا می‌شوند به مدت سه سال در شوراهای حال اختلاف مشغول به فعالیت شوند و بعد از پایان این دوره 3 ساله وارد دادگستری شوند.
احمدی میانجی با بیان اینکه درآمد شوراهای حل اختلاف کاهش پیدا کرده است، خاطر نشان کرد: بر اساس ماده 24 قانون، شوراهای حل اختلاف باید 100 درصد درآمدهای شوراهای حل اختلاف را به همین نهاد اختصاص دهند، البته تا امروز این بخش از قانون محقق نشده است.
 ساماندهی شوراهای سراسر کشوردردستورکار
معاون قوه قضاییه از ساماندهی شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور خبر داد و گفت: ساماندهی قضات و پست‌های سازمانی استان‌ها و تشکیلات سازمانی استان‌ها و شهرستان‌ها باید در دستور کار معاونان قضایی و رؤسای شوراهای حل اختلاف سراسر کشور قرار گیرد.
وی با بیان اینکه نظارت و بازرسی شوراهای حل اختلاف همواره مورد تاکید ریاست قوه قضائیه بوده است، گفت: در زمینه بازرسی از مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها باید فعال و جدی باشیم و تلاش کنیم که سال 93، سال شکوفایی بازرسی در مجموعه شوراهای حل اختلاف کشور باشد.
رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور اظهار امیدواری کرد: با وجود اینکه شوراهای حل اختلاف، بعضا مورد بی‌مهری‌هایی قرار گرفته‌اند اما به دلیل کارایی، انسجام و تلاش‌های مضاعف صورت گرفته در سال‌های گذشته، روز به روز شکوفاتر می شوند و جایگاه خود را در کشور بیشتر تثبیت می کنند.
 فعالیت 8هزار شعبه در کل کشور
وی با بیان اینکه اکنون 8 هزار شعبه شورای حل اختلاف در کشور فعال هستند گفت: این تعداد برای نیاز  فعلی کافی است اما درخواست‌های صنفی زیادی برای ایجاد و اختصاص شعبه‌های تخصصی شوراهای حل اختلاف  وجود دارد.
احمدی‌میانجی از ارسال لایحه اصلاح قانون شوراهای حل اختلاف به دولت خبر داد و گفت : قانون آزمایشی شوراهای حل اختلاف شهریور ماه امسال به پایان رسید و با تأیید مقام معظم رهبری همچنان در حال اجرا است و امیدواریم هر چه زودتر قانون شوراهای حل اختلاف از سوی دولت به مجلس ارایه و تصویب شود.
وی با بیان اینکه به طور میانگین  50درصد پرونده‌ها در کشور وارد شوراهای حل اختلاف می‌شود اظهار کرد: نقش شوراها در کاهش  ورود پرونده به دادگستری غیر قابل انکار است اما در این میان شوراهای حل اختلاف در راستای  اهداف ذاتی  خود توانسته است بیش از 35 درصد از تعداد 3میلیون و 950 هزار پرونده وارده به شوراهای حل اختلاف در سال 91  را به صلح و سازش ختم کند.
 کاهش ورودی پرونده‌ها از برکات شوراهای حل اختلاف
رییس کل دادگستری خراسان رضوی نیز هدف از تشکیل این گردهمایی را ارتقای کیفی و کمی عملکرد شوراهای حل اختلاف ذکر کرد و گفت: اصلاح ذات‌البین و کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری ها از برکات شوراهای حل اختلاف است .
حجت‌الاسلام و‌المسلمین «سید‌حسن شریعتی» اهتمام به نظارت بر عملکرد شوراهای حل اختلاف را یکی از مهم‌ترین اقدام‌های این مجموعه برای ارتقای کمی و کیفی عملکرد شوراها عنوان کرد و گفت: تشکیل واحدهای  اجرای احکام، واحد ابلاغ، واحد آمار و انفورماتیک همچنین استقرار شوراها در مجتمع‌های قضایی، ساماندهی بایگانی راکد، اهتمام به جذب نیروهای صالح، تلاش برای حفظ سلامت اعضا و همت مضاعف در انجام به موقع امور جاری مهم‌ترین اقدامات شوراهای حل اختلاف در استان خراسان‌رضوی است.
منبع: روزنامه حمایت
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

شب کنکور دکتری حقوق خصوصی

کتاب خلاصه برای آزمون دکتری حقوق خصوصی سال 1399 و 1400

با سلام خدمت داوطلبان آزمون دکترا مخصوصا داوطلبان عزیز و ارجمند دکتری حقوق خصوصی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *