تلاش دولت‌ها برای شفاف‌سازی درباره حفاظت از آب‌های آزاد

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در بیانیه جدیدی اعلام کرد: کشورهای عضو سازمان ملل دستیابی به یک توافق قانونی و بین‌المللی جدید با هدف حفاظت از تنوع‌زیستی در دو سوم از اقیانوس‌های جهان را که فراتر از قلمرو کشورهای خاص هستند، خواستار شدند.

 

 

 

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهارات این دولت‌ها حاکی از تغییرات اساسی سیاسی به نفع توافقات جدید است اگرچه نتایج حاصل از مذاکرات همچنان مبهم باقی مانده است.

 

 

 

به دنبال تعهداتی که در اجلاس سران سازمان ملل با موضوع توسعه پایدار «ریو+ ۲۰» در ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر «ریو دو ژانیرو» در برزیل حاصل شد،‌ گروه‌های فعال سازمان ملل متحد در زمینه «تنوع زیستی دریایی» فراتر از قلمرو بین‌المللی در مورد برگزاری حداقل سه اجلاس دیگر طی ۱۸ ماه آینده برای افزایش شناخت‌ها و اطلاعات خود راجع به توافق‌نامه‌های احتمالی و چگونگی اجرای آن به منظور بهبود حفاظت و مدیریت دریاهای آزاد به توافق دست یافتند.

 

 

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، دولت‌ها همچنین برای تبادل دیدگاه‌های خود در هر یک از اجلاس‌ها و آماده کردن نمایندگان برای مذاکرات مهم، یک دستورالعمل رسمی را نیز به تصویب رساندند.

 

 

 

«کریستینا جرده»، مشاور IUCN در بخش آب‌های آزاد می‌گوید: این یک گام موثر در راستای تلاش‌های ما در حفاظت از دریاهای آزاد است اما متاسفانه باید تا ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی و احتمالا تا سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی صبر کنیم تا این مباحثات آغاز شوند و به احتمال زیاد نیز برای دستیابی به توافق نهایی حتی به زمانی بیش از این نیاز خواهیم داشت.

 

 

 

با آنکه حاضران در اجلاس ریو+ ۲۰ بر سر بهبود همکاری و فعالیت موثر جوامع مدنی و سایر افراد ذینفع در انجمن‌های بین‌المللی و نیز شفاف‌سازی و افزایش همکاری‌های عمومی برای اجرای اهداف توسعه پایدار به توافق رسیده بودند اما دراین‌باره شفافیت کافی مشاهده نمی‌شود.

 

 

 

ششمین اجلاس گروه‌های فعال سازمان ملل متحد در بحث حفاظت از تنوع زیستی در آب‌های آزاد از تاریخ ۱۹ الی ۲۳ اوت سال ۲۰۱۳ میلادی در مقر دائمی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

 

 

 

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت با همکاری سایر سازمان‌های چنددولتی و ارگان‌های غیردولتی در این اجلاس حمایت‌های مهم علمی، قانونی و فنی از گروه‌های کار و کشورهای عضو سازمان ملل که نزدیک به یک دهه در این زمینه همکاری‌هایی داشته‌اند، ارائه کردند. این اجلاس با حضور نزدیک به ۳۰۰ عضو شامل هیات‌های نمایندگی ملی، سازمان‌های غیردولتی و چنددولتی برگزار شد.

منبع: ایسنا

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حفاظت از محیط زیست در خلال مخاصمات مسلحانه

تکنیک‌های جنگ مدرن ممکن است تاثیرات چندی بر محیط زیست داشته باشند، دو طریق مختلف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *