مقاله حقوق بین الملل

تعویق دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس‌جمهور کنیا از سوی دیوان کیفری بین‌المللی

 

دیوان کیفری بین‌المللی برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس‌جمهور کنیا را به تعویق انداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) اعلام کرد دادگاه رسیدگی به پرونده اوهورا کنیاتا رئیس‌جمهور کنیا را که به جنایت علیه بشریت متهم است به تعویق می‌اندازد.

کنیاتا که به تشدید خشونت‌ها در جریان ناآرامی‌ها پس از انتخابات سال ۲۰۰۷ این کشور متهم است قرار بود ۵ فوریه (ماه آینده میلادی) در دادگاه حاضر شده تا به اتهامات او رسیدگی شود. اما این دادگاه بنا بر درخواست دادستانی مبنی بر تعلیق موقت رسیدگی به این پرونده به مدت سه ماه چنین تصمیمی اتخاذ کرده است.

کنیاتا همه اتهامات خود را رد کرده و از دادگاه خواسته است تا این پرونده را متوقف کند.

پیش از این فاتو بن سوده دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی در دسامبر گذشته – پس از اینکه یکی از شاهدان پرونده از حضور در دادگاه امتناع ورزید و شاهدی دیگر نیز اذعان کرد که شواهد دروغ به دادگاه ارائه داده است- تصمیم گرفت که به منظور رسیدگی به این حوادث دادگاه کنیاتا را به تعویق بیاندازد اما این آخرین باری است که دیوان می‌تواند دادگاه وی را با تاخیر برگزار کند.

بن سوده در این باره گفت: با توجه به اهمیت این پرونده و به دلیل حضور نیافتن شاهدان در دادگاه، پرونده مطرح شده علیه کنیاتا در حال حاضر استانداردهای لازم برای رسیدگی را ندارد.

براساس گزارش آسوشیتدپرس در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷ کنیا بیش از هزار تن کشته و بسیار دیگر نیز زخمی شدند. گفته می‌شود کنیاتا در این حوادث با تشدید خشونت‌ها مرتکب جنایات علیه بشریت شامل مواردی چون قتل، تجاوز، انتقال اجباری شهروندان و محاکمه‌های فراقانونی شده است. علاوه بر این ویلیام روتور معاون وی نیز قرار است به دلیل اتهامات مشابه در این دادگاه محاکمه شود.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

مجموعه سوالات شبیه سازی شده حقوق بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی(مخصوص دکتری حقوق بین الملل)

مقدمه یکی از مهمترین موضوعاتی که برای یک داوطلب دکتری حقوق بین الملل ممکن است طرح شود؛ این است که طراحان آزمون دکتری در سالهای پیش و مخصوصا در دروس حقوق بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی چه سوالاتی را در آزمون دکتری حقوق بین الملل طرح کرده اند؟ در آزمون دکتری از کدام قسمت ها سوالات بیشتری مطرح می شود و تبعا کدام قسمت ها باید بیشتر مطالعه شود؟ پاسخ به این سوالات ما را به این نکته ختم می کند که در کنار سوالاتی که در آزمون دکتری مطرح شده آیا داوطلبان نیاز به کتابی دارند که افزون بر سوالات احتمالی آزمون دکتری احتیاج یک داوطلب را به صورت کامل به یک منبع خوب سوالات آزمونی رفع کند. در این کتاب احتیاج داوطلب به تست های شبیه ساز دکتری پاسخ داده شده است. ما در این مجموعه سعی کرده ایم با طرح بهترین تست ها از بخش حقوق بین‌الملل عمومی و سازمانهای بین المللی به داوطلبان شاخه حقوق بین الملل کمک شایانی کنیم. اما منظور از تست های شبیه ساز حقوق بین الملل و سازمانهای بین المللی تست هایی هستند که هر چند تالیفی بوده اما در قد و قواره سوالات آزمونهای سالهای قبل می باشد و البته برای اینکه این سوالات طراحی شوند ابتدا مبحثی که یک سوال آزمونی یا سوالات آزمونی طرح شده مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که با توجه به آمارگیری امکان طرح سوال در آزمون های دکتری از آن بخش وجود داشته باشد؛ اقدام به طرح سوالات شبیه ساز می شود. بنابراین تست های شبیه ساز مزیتی که دارند عبارت است از: سطح تخصصی بالا طراحی از بخش های سوال خیز آزمونهای دکتری شباهت نزدیک ساختار سوال به سوالات آزمونی و در عین حال ارائه یک نکته جدید در قالب تست امکان طرح پاسخ های تشریحی به سوالات تالیفی باری؛ داوطلبان عزیز لازم است قبل از شروع به مطالعه این کتاب در جریان چند نکته قرار بگیرند. اولین موضوع اینکه هدف اصلی ما از تالیف این کتاب یک نکته بیشتر نیست: تسلط داوطلب بر تست های آزمون دکتری پیش رو. مهمترین مزیت این کتاب: با مطالعه این کتاب و خودسنجی داوطلب در حقیقت چندین و چند کتاب را به صورت هدفدار مطالعه کرده است با این اطمینان که نکته ای از نکات مهم کتب رفرنس در پاسخ های تشریحی به سوالات دکتری از قلم نیافتاده است. بنابراین داوطلب به جای آنکه چندین کتاب را یک بار بخواند به این نکته خواهد رسید که یک کتاب خوب آزمونی را چندین بار مطالعه کند و در نتیجه رتبه قابل قبولی در آزمون دکتری کسب خواهد کرد. در این صورت زحمتها نتیجه خواهد داد و ما هم خوشحال از اینکه توانسته ایم رضایت نسبی داوطلب را کسب کنیم و اصولا بهتر از رضا و خشنودی دل مردم چه چیزی در این دوره مهمتر است! امری که انجام خدمت صادقانه را حداقل در مجموعه عدلیه ضروری می‌کند. در پایان هر چند در تالیف این کتاب عالی ترین حد دقت به کار گرفته شده که کتاب به عنوان رفرنس اصلی در مطالعه داوطلبان حقوق بین‌الملل قرار گیرد یک خواسته هم داریم مبنی بر اینکه اگر احیانا اشتباهی و یا لغزشی در ارائه صحیح مطالب صورت گرفته(کما اینکه بدون نقص تنها ایزد باریتعالی است) در هنگام مطالعه علامت زده و به اطلاع نویسندگان از طریق آی دی تلگرام و یا ایمیل زیر برسانید. مسلما کمک شما است که کتاب را غنی تر و پخته تر می کند. پاییز یکهزار و سیصد و نود و هفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *