تعریف دادرسی منصفانه

دادرسی منصفانه مجموعه‌ای از اصول و قواعد است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و ترکیب این موارد دادرسی منصفانه را تشکیل می‌دهد. حق بر دادرسی منصفانه یک بحث حقوق بشری نیز به شمار می‌رود.

در برخی از موارد تعدادی از افراد دادرسی عادلانه و منصفانه را به جای یکدیگر به کار می‌برند. در حالی که به نظر می‌رسد دادرسی عادلانه نسبت به دادرسی منصفانه خشک‌تر باشد. این در صورتی است که دادرسی منصفانه از انعطاف بیشتری برخوردار است. علت تمایز میان دادرسی منصفانه و عادلانه به تفکیک میان عدالت و انصاف بر می‌گردد؛ انصاف و عدالت یکی نیستند؛ در انصاف به جنبه اخلاقی بیشتر توجه می‌شود ولی در عدالت بر اساس مبانی حقوقی عمل می‌شود. به عنوان مثال فردی که بدهکار است، بدهی خود را طبق قانون باید بپردازد اما به فرد مقابل توصیه می‌شود که به بدهکار مهلت دهد. تعیین مهلت برای بدهکار از سوی طلبکار، انصاف تلقی می‌شود. اصول این سیستم هم در آموزه‌های دینی و هم در اسناد مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای مطرح و یکسری چارچوب‌هایی در کنوانسیون‌های مختلف از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در این خصوص بیان و مشخص شده است. در قوانین داخلی ایران تلاش‌های فراوانی برای داشتن یک نظام قضایی منصفانه شده است هرچند تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم. البته امید می‌رود با تصویب لایحه جدید آیین دادرسی کیفری شرایط توسعه دادرسی عادلانه در کشور فراهم شود.

Rating: 1.5/5. From 2 votes.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقش وکلاء در ارتقاء سطح حقوق شهروندی

مظاهر کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رباط کریم   نام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *