تصرف نشانه مالکیت است

برای این‌که تصرف به عنوان مالکیت از نظر قانون دلیل مالک بودن متصرف تلقی شود وجود یک شرط، لازم و ضروری است. این شرط عبارت است از این‌که متصرف باید مال را به صورت قانونی و مشروع، تصرف کرده باشد؛ البته در این‌جا، قانون بنا را بر این میگذارد که تصرف مال توسط متصرف، به صورت قانونی و مشروع انجام شده است مگر آن‌که خلاف آن ثابت شود. برای مثال شخص (الف) دوچرخه شخص (ب) را به زور تصرف میکند. شخص (ب) به دادگاه میرود و میگوید که مالک دوچرخه است و دوچرخه باید به او داده شود. در مقابل، شخص (الف) به ماده 35 قانون مدنی استناد کرده و خودش را مالک دوچرخه میداند. شخص (ب) هم چند شاهد میآورد و اثبات میکند که شخص (الف) به زور دوچرخه را تصرف کرده است. در این حالت تصرف دوچرخه توسط شخص (الف)، دلیل مالک بودن او تلقی نمیشود زیرا با آن‌که او متصرف دوچرخه است و خودش را مالک آن معرفی میکند اما تصرف او یک تصرف نامشروع و غیرقانونی است.

تصرف در علم حقوق عبارت است از اینکه مالی در اختیار شخصی باشد و او بتواند در مورد آن مال هر تصمیمی که بخواهد، بگیرد. باید در نظر داشت که حقوقدانان به تصرف، ید نیز میگویند. مالکیت نیز عبارت است از رابطهای میان شخص و مال که به شخص اجازه میدهد از آن مال همهگونه استفادهای بکند و در عین حال از تصرفات دیگران در آن مال، جلوگیری کند. در این رابطه به شخص، مالک میگویند و به مال نیز، مملوک (یا مملوکه) گفته میشود.

منبع: حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

✅🛑✅برنامه ریزی آزمون دکتری 99 ( شاخه حقوق خصوصی)

برای مطالعه بیشتر به کانال تخصصی دکتری حقوق مراجعه کنید: 🛑کانال تخصصی دکتری حقوق:@PHDDOkTORI ✔️به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *