تدابیر قضایی برای کاهش جمعیت کیفری

رییس کل دادگستری استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: صیانت از حقوق شهروندی از برنامه‌های سال جاری این نهاد است که به صورت ویژه در زندان‌های این استان پیگیری می‌شود.
دکتر علی جمادی در گفت‌وگو با «حمایت» با بیان این مطلب افزود: مهمترین راه‌حل برای تحقق این موضوع انجام بازرسی‌ از زندان‌هاست. در این راستا با هماهنگی میان مسئولان دادگستری، مدیران زندان‌ها و قضات سرکشی از زندان‌ها به صورت فصلی و در صورت نیاز ماهانه انجام می‌شود. این هیات مشکلات زندان و زندانیان را مورد بررسی قرار و راهکارهایی را هم به منظور بهبود وضع و رسیدگی به درخواست‌های زندانیان ارایه می‌دهند.
وی ادامه داد: با توجه به تاکید رییس قوه قضاییه و مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی مبنی بر ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، جلسه‌هایی به این منظور به صورت منظم برگزار می‌شود. همچنین قضات پرونده‌های حقوقی نیز طبق برنامه‌ریزی با بازدید از زندان‌ها نسبت به رسیدگی به پرونده‌های محکومان مالی اقدام‌ می‏کنند. وی با اشاره به بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی که درباره وظایف قوه قضاییه در خصوص حفظ حقوق شهروندی است، اظهار کرد: قوه قضاییه متولی برقراری نظم و امنیت در جامعه است و این نهاد در مقوله پیشگیری از وقوع جرم که مرتبط با حقوق تمامی افراد یک جامعه است، فعالیت می‌کند تا کمترین میزان بروز جرم اتفاق بیفتد. اما این موضوع امری فراقوه‌ای است و سایر نهادهای مرتبط باید همکاری لازم را برای پیشگیری از وقوع جرم داشته باشند. مقام ارشد قضایی استان کهگیلویه وبویراحمد فعال‌تر شدن  ستاد دیه و کمیسیون عفو استان در سال جاری را از دیگر اولویت‌های این مرجع قضایی عنوان کرد و افزود: جلسه‌های این دو بخش هر دو هفته یک بار تشکیل می‌شود تا زندانیان دارای شرایط لازم با ارایه مدارک و مستندات به مرکز معرفی شوند.
جمادی همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع کاهش جمعیت کیفری یادآور شد: در این راستا کمیسیونی در استان تشکیل شده است که با برپایی جلسه نکاتی را درباره صدور آرا، استفاده هر چه کمتر از مجازات حبس و به‌کارگیری مجازات‌های جایگزین حبس به قضات گوشزد می‌کند.
همچنین در خصوص چگونگی مدیریت قرارهای تامین توضیحاتی ارایه شده تا احکام تا جایی که امکان دارد منتهی به بازداشت نشود. رییس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه با بیان اینکه پرونده‌های ورودی به مراجع قضایی در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن، ۲ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: در سال ۹۱، ۷ هزار و ۲۴۳ و در سال گذشته ۷ هزار و ۱۰۱ نفر به زندان معرفی شده‌اند.
وی گفت: به دلیل ساماندهی اجرای احکام کیفری نتوانستیم بیش از ۲ درصد از جمعیت کیفری بکاهیم؛ زیرا با وجود افزایش میزان پرونده‌های مختومه در بخش اجرای احکام کیفری دادسراهای عمومی و انقلاب استان این موضوع امکان‌پذیر نبود.
این مقام مسئول نظارت بر قرارهای تامین در کمیسیون مرتبط با این موضوع در استان را هم از دیگر اقدام‌های این نهاد عنوان کرد و گفت: معاون قضایی و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز با فعالیت‌ در این زمینه تلاش می‌کنند تا اهداف تعریف ‌شده در دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی قوه قضاییه برای کاهش تعداد زندانیان محقق شود. جمادی با توجه به اهمیت رویکرد جدید مراجع قضایی نسبت به موضوع کاهش جمعیت کیفری خاطرنشان کرد: به محکومان متحمل حبس هم این فرصت داده می‌شود تا در صورت امکان از مزایا و نهادهای حقوقی ذکر‌شده در قانون بهره‌مند شوند. اعطای مرخصی به زندانیان نیز در راستای تحقق این موضوع مد نظر قرار گرفته است.
 اجرای دوره‌های کارآموزی برای زندانیان
مقام ارشد قضایی استان کهگیلویه ‎و بویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقدام‌های این مجموعه قضایی در زمینه اشتغال‌زایی برای زندانیان نیز گفت: بر اساس برنامه‌ریزی بنیاد تعاون زندانیان با موسسه‌های مختلف قراردادهایی منعقد شده است و اکنون زندانیان با توجه به شرایط و تشخیص شورای طبقه‌بندی زندان در بخش‌های مرتبط مشغول به فعالیت هستند. همچنین تعدادی از زندانیان در بخش کشاورزی و صنعت به فعالیت می‌پردازند.
گروه دیگر زندانیان نیز پس از فراگیری فن و تخصص در زمینه خاصی و گذراندن دوره کارآموزی می‎توانند پس از آزادی از زندان درآمدزایی داشته باشند. رییس کل دادگستری کهگیلویه‌وبویراحمد همچنین درباره اقدام‌های این نهاد در حوزه پیشگیری از وقوع جرم خاطرنشان کرد: در این راستا دوره‌های آموزشی را با متولیان این حوزه در دستگاه‌های دولتی برگزار کردیم و با تشکیل جلسه‌های مختلف در این زمینه، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی به مردم در مساجد با همکاری قضات و تنظیم تفاهم‌نامه با سازمان بهزیستی، صداوسیما و آموزش‌و‌پرورش، از طریق پیشگیری غیرکیفری درصدد جلوگیری از وقوع جرایم و تشکیل پرونده در مراجع قضایی استان هستیم.
منبع: حمایت
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

برگزاری جلسات نقد آرا در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران

دهمین نشست نقد آراء به همت پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت آموزش دادگستری استان تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *