تحلیلی انتقادی از سیاست فرهنگی ایالات متحده در بازار جهانی فیلم

 

جهت دانلود فایل همراه از لینک بالا استفاده کنید دانلود فایل همراه

 

تحلیلی انتقادی از سیاست فرهنگی ایالات متحده در بازار جهانی فیلم:

دولت‌های ملی و قراردادهای تجارت آزاد[۱]

دال یانگ جین[۲]
محمدرضا امین[۳]

چکیده:

این مقاله با تأکید بر بافت‌یابی بین صنعت فیلم و سیاست‌های فرهنگی دولت و نیز قراردادهای تجارت آزاد،[۴] به بررسی تاریخی مجموعه روابط اجتماعی و تعاملات قدرت، بین ایالات متحده و سایر کشورها(ی خصوصاً غیرغربی) و نیز بین منافع تجاری هالیوود و ایدئولوژِی سیاسی انتقادی صنایع فیلم داخلی می‌پردازد. علاوه بر این، این مقاله به تحلیل این مطلب می‌پردازد که آیا ایالات متحده، با حمایت و لابی‌گری هالیوود، خصوصاً با استفاده از قراردادهای تجارت آزاد در بستر جهانی‌سازی نئولیبرال، مانع استقلال و تنوع فرهنگی در سایر کشورها شده است یا نه. این نوشتار، مشخص می‌کند که ایالات متحده چگونه قدرت حکومتی خود را در بازار فرهنگی جهانی افزایش داده است. همچنین پی‌آمدهای قراردادهای تجارت آزاد در حوزه فرهنگ را در کشورهای مختلف تبیین می‌کند تا تأثیر فرهنگی این قراردادها بر بازارهای فرهنگی و بازارهای فیلم داخلی روشن شود. البته ایجاد ارتباط متقابل و تنگاتنگ بین قراردادهای تجارت آزاد و پی‌آمدهای زیان‌آور امضای چنین قراردادهایی برای صنایع فیلم داخلی کار ساده‌ای نیست، و از این رو نوشتار ما رابطه علّی و کلی‌تر بین قراردادهای تجارت آزاد و پی‌آمدهای حاصله در صنایع فیلم داخلی را به بحث می‌گذارد.

کلیدواژ‌گان:

سیاست فرهنگی، صنایع فیلم، قراردادهای تجارت آزاد، جهانی‌سازی، هالیوود، دولت‌های ملی، نئولیبرالیسم، یونسکو.


 

[۱]. A critical analysis of US cultural policy in the global film market: Nation-states and FTAs

Date: December 2011

Source: http://gaz.sagepub.com/content/73/8/651

 

[۲]. Dal Yong Jin : دال یانگ جین از دانشگاه سیمون فریزر کانادا (Simon Fraser University)، دارای درجه دکتری از مؤسسه تحقیقات ارتباطات در دانشگاه ایلینویز (Institute of Communications Research) آمریکا که چندین سال است در دانشگاه سیمون فریزرِ کانادا مشغول به تدریس است. گرایش اصلی وی در زمینه تدریس و تحقیق به فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی، سیاست‌های فرهنگی و صنایع، مطالعه بر روی بازی‌ها و رسانه‌های جدید، جهانی‌سازی و رسانه، و اقتصاد سیاسی رسانه و فرهنگ معطوف است. از دیگر آثار وی می‌توان به این موارد اشاره کرد (مترجم):

– Online Game Empire: Emerging Korea’s Online Game Industry, Culture and Society (2010),

– Hands On/Hands Off: The Korean State and the Market Liberalization of the Communication Industry (2010),

– Global Media Convergence and Cultural Transformation: Emerging Social Patterns and Characteristics (2010).

 

[۳]. دانشجوی دکتری تفسیر و علوم قرآن، MRA451@Yahoo.com .

[۴]. Free Trade Agreement (FTA) : قراردادی که در سال ۱۹۸۹ به منظور حذف تمامی تعرفه‌های گمرکی وضع‌شده بر کالاهای ایالات متحده و کانادا تا سال ۱۹۹۸ و برای کاهش یا حذف بسیاری از موانع غیرگمرکی به اجرا درآمد (مترجم).

منبع:

http://pajuhesh.irc.ir

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد ولایت(آزمون دکتری)

با سلام این کتاب حاوی مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد و ولایت برای آزمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *