تبدیل پرداخت وام‌ بلاعوض به تسهیلات بدون بهره برای زندانیان

رییس ستاد دیه کشور با بیان اینکه ۸۰۰۰ زندانی جرایم مالی غیرعمد در زندان‌ها هستند، اظهار کرد: در نیمه نخست سال جاری، ۳۷۱۶ نفر آزاد شدند که میزان بدهی آن‌ها، ۴۶۴ میلیارد تومان بوده است.

 

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیداسدالله جولایی طی سخنانی در نشست خبری افزود: از تعداد ۸۰۰۰ نفر، ۱۲۰ نفر خانم هستند.

 

جولایی تصریح کرد: از ۸۰۰۰ هزار زندانی، ۱۰۰۰ نفر بدهکار دیه در تصادفات، ۲۰۰۰ نفر بدهکار مهریه و ۴۴۰۰ نفر بدهکار در وصول چک و ۳۵۰ نفر بابت پرداخت نفقه در زندان هستند.

 

رییس ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: به کمک ستاد دیه قانون پنج ساله آزمایشی بیمه اجباری شخص ثالث که مدت اجرای آن بیستم شهریور امسال به پایان می‌رسید، به مدت یک و سال و نیم تا پایان سال ۹۳ تمدید شد.

 

وی یادآور شد: بودجه امسال برای ستاد دیه ۲۰۰ میلیارد تومان تصویب شده است.

 

جولایی با اشاره به عملکرد ستاد دیه اظهار کرد: در ۲۴ سالی که از تاسیس ستاد دیه می‌گذرد،‌ بیش از ۷۵ هزار زندانی جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری با کمک این ستاد از زندان آزاد شدند.

 

وی افزود: در سال گذشته، ۹ هزار و ۲۰۶ بدهکار نیازمند با مبلغ ۸۹۶ میلیارد تومان در زندان بودند که به کمک ستاد دیه آزاد شدند. همچنین در ۳۱ استان همکاران ما توانستند در مورد شکایت بیش از ۵۶ درصد از شکات رضایت بگیرند که مبلغ آن ۵۰۹ میلیارد تومان بود.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: در ۱۰ سال گذشته، حدود ۵۰ هزار راننده به دلیل تصادفات در زندان بودند که این آمار به تدریج کاهش یافته است.

 

وی با بیان اینکه به دنبال پیشگیری و درمان هستیم، ادامه داد: پیشگیری یعنی اصلاح و اجرای قانون. در این راستا قانون بیمه اجباری شخص ثالث هم ناقص بود، هم ناقص اجرا می‌شد. با آسیب‌شناسی ستاد دیه متوجه شدیم که بیش از ۵۰ درصد کسانی که به دلیل تصادفات در زندان هستند گواهینامه ندارند و بیش از ۸۰ درصد بیمه شخص ثالث ندارند.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: از سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۷ یعنی حدود ۱۰ سال ستاد دیه کشور کار کارشناسی را شروع کرده و در اردیبشهت‌ماه سال ۸۷ قانون بیمه اجباری شخص ثالث به تصویب رسید که قبل از اصلاح این قانون،‌ حدود ۵۷ تا ۶۰ راننده وارد زندان می‌شدند ولی پس از اصلاح آن‌، این تعداد کاهش یافت و روزانه یک الی دو نفر راننده وارد زندان می‌شوند.

 

جولایی با بیان اینکه از ۲۰ شهریورماه سال جاری مدت پنج ساله آزمایشی قانون بیمه شخص ثالث به پایان رسید، ادامه داد: باید قبل از پایان این تاریخ تکلیف این قانون روشن می‌شد که ستاد دیه با کمک کمیسیون اقتصادی مجلس و نمایندگان توانست در روزهای پایانی اتمام این قانون، یک سال و نیم دیگر یعنی تا پایان سال ۹۳ این قانون را تمدید کند.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور یادآور شد: در سال ۹۰، میزان خسارات مربوط به تصادفات ۵۲ میلیارد تومان بوده است.

 

جولایی با تاکید بر اینکه طرح جامع اصلاح امور مربوط به رانندگی را به وزارت ارشاد ارائه داده‌ایم افزود: اگر این طرح به تصویب برسد مردم کمتر دچار تصادفات می‌شوند؛ زیرا حدود ۲۰ هزار انسان در تصادفات کشته می‌شوند.

 

وی درباره مبحث درمان که یکی دیگر از اقدامات ستاد دیه است گفت: برای بحث درمان کمک‌های مردمی زیادی شده است و ما برای تامین منابع مالی‌، مراسم جشن گلریزان را از سال ۱۳۶۹ تاکنون داشته‌ایم و در سال‌های ۸۹ تا ۹۲،‌ ۶۶۴ مراسم گلریزان در ماه مبارک رمضان برگزار کردیم.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: در گلریزان امسال ۲۲ میلیارد تومان کمک‌های مردمی از سراسر کشور داشتیم که مقام معظم رهبری در سال ۹۲، ۱۲۰ میلیون تومان به این ستاد کمک کردند.

 

جولایی با بر شمردن حساب‌های مربوط به کمک‌های مردمی به ستاد دیه ادامه داد: شعبه مستقل مرکزی حساب جام بانک ملت به شماره ۷۴/۷۴، شعبه مرکزی بانک تجارت به شماره حساب ۷۷/۷۷، ‌شعبه مرکزی بانک صادرات به شماره حساب ۸۸/۸۸،‌ بانک رفاه به شماره حساب ۲۲/۴۰ و بانک ملی به شماره حساب ۰۱/۵۵۵۵۰۰۰۰۰۰۴ و حساب ارزی بانک ملت به شماره ۳۰۰۲۵۵/۲ حساب‌های جاری برای دریافت کمک‌های مردمی به ستاد دیه کشور است.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور تاکید کرد: از ابتدای امسال تا ۲۰ آبان‌ماه،‌حدود ۲۰ هزار نفر به خودپردازهای ستاد دیه کمک کردند که مبلغ سه میلیارد تومان شده است. در تاسوعا و عاشورا امسال دو نفر به ستاد دیه مراجعه کردند و هر کدام ۱۰۲ و ۱۰۳ میلیون تومان به این ستاد کمک کردند.

 

جولایی تاکید کرد: ۵ درصد از جوایز قرض‌الحسنه ۵ بانک‌ عامل ستاد دیه به زندانیان استان‌های محروم و تحت پوشش این ستاد تعلق می‌گیرد که تاکنون ۱۲ میلیارد تومان از محل ۵ درصد جوایز این بانکها به ستاد دیه داده شده است.

 

وی با بر شمردن مبالغ دیه انسان در ماه‌های عادی و حرام،‌ گفت: مبلغ دیه انسان در ماه‌های عادی ۱۱۴ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۱۵۲ میلیون تومان است.

 

جولایی با بیان اینکه به کمک این ستاد توانستیم پرداخت وام‌های بلاعوض به زندانیان را ممنوع کنیم، ادامه داد: در این راستا قراردادی با بانک تجارت منعقد کردیم و به جای پرداخت وام بلاعوض،‌ اعطای تسهیلات بدون بهره به زندانیان را در نظر گرفتیم، البته پیش‌نویسی را نیز برای انعقاد با بانک پاسارگاد تهیه کرده‌ایم.

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه حدود دو ماه است که پرداخت وام بلاعوض به زندانیان ممنوع و به جای آن تسهیلات بدون بهره با آنها می دهیم گفت: نباید پول مفت به کسی داد.

 

وی افزود: در ۴ زمینه تصادفات، مهریه، چک و نفقه ستاد دیه کشور مطالعه می‌کند.

 

جولایی درباره زندانیان مربوط به مهریه گفت: اگر کسی بیش از ۱۱۰ سکه تعهد در مورد پرداخت داشته باشد، مازاد این تعداد زندانی ندارد، ولی تا ۱۱۰ سکه باید پرداخت شود.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

معرفی کامل شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر ۹۸ و ۹۹+ منابع کارشناسی ارشد حقوق بشر

شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر یکی از شاخه هایی است که به دلیل تعداد کم دانشگاه هایی که این شاخه را دارند دانش آموخته کمتری دارد؛ البته اساتید این شاخه عموما در حوزه حقوق اساسی و حقوق بین الملل معروف بوده و برخی از اساتید نیز بیشتر سیاسی هستند تا استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *