تاکید شریعت‌باقری بر ایجاد مرکز نیازسنجی قوه قضاییه در دانشگاه علوم قضایی

رییس جدید دانشگاه علوم قضایی با اشاره به اهمیت این دانشگاه در رفع نیازهای قوه قضاییه تاکید کرد که این دانشگاه باید نیازسنجی قوه قضاییه را برعهده گیرد.

 

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد شریعت‌باقری در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه علوم قضایی ضمن تسلیت شهادت امام محمدباقر(ع) گفت: آقای دکتر ره‌پیک اشاره فرمودند که من در دانشگاه علوم قضایی شروع به تحصیل کرده‌ام. البته من به اعتباری در سال ۵۶ یک ترم را در رشته دیگری در دانشگاه اصفهان مشغول تحصیل بودم که از آن جا انصراف دادم و در سال ۶۱ دانشجوی دوره دوم دانشکده علوم قضایی شدم و در آنجا با جناب آقای دکتر ره‌پیک، حجت‌الاسلام خلفی و آقای ذبحی همکلاس بودیم.

 

وی افزود: زمانی که ما وارد دانشکده علوم قضایی وقت شدیم محل دانشکده در دانشگاه تهران بود. به دلیل انقلاب فرهنگی دانشگاه تعطیل بود و برخی گمانه‌زنی‌ها بر این بود که شاید برای همیشه دانشکده علوم قضایی جایگزین دانشکده حقوق دانشگاه تهران شود.

 

رییس جدید دانشگاه علوم قضایی اظهار کرد: من در سال ۶۵ فارغ التحصیل و مشغول کار قضایی شدم. دوره ارشد را در دانشگاه تهران گذراندم و بعد به دلیل پذیرفته شدن در دکتری تخصصی در وزارت علوم با موافقت قوه قضاییه چند سالی به خارج از کشور اعزام شدم و در آن زمان هم فکر کردم اگر قرار است درسی را در خارج از کشور بخوانم چه بهتر که حقوق بین‌المللی باشد.

 

وی ادامه داد: من کارشناسی ارشد را در کشور فرانسه تمام کردم و بعد دوره دکتر را گذراندم و این افتخار دارم که از زمان فراغت دوره لیسانس با دانشگاه علوم قضایی در ارتباط هستم.

 

شریعت‌باقری گفت: دکتر ره‌پیک اشاره کردند که اینجا تنها دانشگاه حقوق کشور است که زیر نظر قوه قضاییه است و برای پاسخ دادن به نیازهای قوه قضاییه ایجاد شده است. در کشورهایی هم که چنین دانشکده‌هایی وجود دارد مسوولان آنها از بین معاونین و روسای دیوان عالی کشور که البته در مسائل دانشگاهی هم ورود دارند انتخاب می‌شوند؛ چرا که این مراکز وظیفه شناخت نیازهای قوه قضاییه را بر عهده دارند.

 

رییس جدید دانشگاه علوم قضایی گفت: واقعیت این است که دانشگاه علوم قضایی برای این است که ببیند قوه قضاییه چه نیازهای بالقوه و بالفعلی دارد و ما نباید به این سمت پیش برویم که از نیازها فاصله بگیریم.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر اقداماتی انجام و رشته‌هایی تاسیس شده که همه در راستای همین هدف بوده است. از جمله اینکه ما در دیوان عدالت اداری نسبت به وجود رشته حقوق دادرسی اداری احساس نیاز کردیم و مکاتباتی با مسوولان دانشگاه داشتیم و من حتی سرفصل دروس را از رشته‌های مختلف و دانشکده‌های مختلف و وزارت علوم گرفتم و بعد از بررسی این موارد، قرار شد رشته جدیدی به نام حقوق دادرسی اداری تاسیس شود که دانشجویان از همین ترم مشغول به تحصیل می‌شوند و قرار هم بر این است که ۵۰ درصد سهمیه جذب‌شدگان مخصوص قوه قضاییه و دیوان عدالت اداری باشند.

 

شریعت‌باقری با اشاره به ضرورت وجود هماهنگی بین بخش‌های مختلف قوه قضاییه و اطلاع‌رسانی در این باره، گفت: فکر می‌کنم که باید در دانشگاه بخشی ایجاد کنیم که نیازسنجی قوه قضاییه را بر عهده داشته و با بخش‌های مختلف قوه قضاییه در ارتباط باشد.

 

رییس جدید دانشگاه علوم قضایی با اشاره به اهمیت منصب قضاوت، اظهار کرد: نقش قاضی فراتر از چیزی است که تصور می‌شود. قاضی یک ماشین نیست که قوانین را در آن بریزیم و با زدن یک دکمه رای صادر شود، بلکه قضاوت عوامل مختلف و پیچیده‌ای دارد، زیرا عامل انسانی در آن دخیل است و فکر می‌کنم گذراندن حدود ۱۴۰ واحد درسی در این زمینه کافی نیست.

 

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم قضایی یک قید خدمات اداری هم دارد و الان ۳۰ سال از تاسیس این دانشگاه می‌گذرد و ما هنوز به طور دقیق نمی‌دانیم که منظور از این قید چیست؟ آیا قرار است کادر اداری تربیت شود یا صحبت سر حقوق اداری است؟

 

شریعت‌باقری گفت: اگر قبول داشته باشیم نظم‌های حقوقی شامل سه دسته حقوق کیفری، حقوق مدنی و حقوق اداری باشد باید بدانیم که موضوعات اداری هم داخل در بحث قضا است و اگر این طور باشد چرا فکری برای نظم دادرسی اداری به طور جداگانه نکنیم؟

 

رییس جدید دانشگاه علوم قضایی با تاکید بر ضرورت تعریف نظام دادرسی اداری، گفت: در حال حاضر حدود ۱۰۷ هزار پرونده در سال به دیوان عدالت اداری وارد می‌شود و این مرجع با ظرفیت محدودی که دارد باید به همه این پرونده‌ها رسیدگی کند؛ بنابراین باید این مساله را به طور جدی پیگیری کنیم و به حقوق عمومی هم جایگاه خاصی بدهیم.

 

انتهای پیام

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *